Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Wpływ masażu na nasze zdrowie, kondycję psychiczną i fizyczną

masaż mężczyzny

Masaż to wyjątkowo odprężający zabieg, który w kompleksowy sposób oddziałuje na organizm człowieka. Nie tylko rozluźnia mięśnie oraz skutecznie wycisza, ale pozwala także skupić się wyłącznie na przyjemnych doznaniach. Masaż powinien być wykonany dokładnie, subtelnie i bez pośpiechu, aby zapewnić odpowiednio dobre i satysfakcjonujące efekty. Jego przeprowadzenie pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i formę psychiczną, a także poprawia ogólny stan zdrowia.

Technika masażu

Kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność masażu jest technika jego wykonania. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się metoda relaksacyjna, oparta na wykorzystaniu odpowiednio dobranych ruchów. Ich umiejętne przeprowadzenie odpręża pacjenta, a także pobudza jego krążenie. Masaż relaksacyjny rozpoczyna się od stosunkowo powolnych i bezbolesnych ruchów, których celem jest rozluźnienie mięśni. Zabiegowi często towarzyszą elementy muzykoterapii i aromaterapii, dodatkowo wprowadzające klienta w stan odprężenia. Na kolejnych etapach rozpoczyna się delikatne, powolne oraz rytmiczne ugniatanie, rozcieranie i oklepywanie. Masaż relaksacyjny kończy się ruchami uspokajającymi system nerwowy i trwa około godziny.

masaż

Cele przeprowadzenia masażu

Głównym celem masażu jest wywarcie odpowiedniego wpływu na organizm. W niektórych przypadkach, poddawanie się temu zabiegowi zalecane jest przez fizjoterapeutę lub innych specjalistów. Dobór odpowiedniej techniki i profesjonalne wykonanie masażu kompleksowo oddziałuje na umysł, kondycję fizyczną oraz stan zdrowia. W zależności od rodzaju obranej metody, uzyskać można w ten sposób pożądane efekty rozluźniające, lecznicze lub kosmetyczne. Masaż może uśmierzyć dolegliwości bólowe, a także poprawić samopoczucie. Niektóre jego techniki okazują się niezastąpione na etapie rehabilitacji, ponieważ przyczyniają się do niwelowania różnych stanów pourazowych i pooperacyjnych. Masaż usprawnia też przemianę materii oraz reguluje cyrkulację krwi, dzięki czemu może się przyczynić do poprawy sylwetki.

Zastosowanie masażu

Masaż jest szczególnie polecany osobom, które w ciągu dnia zmagają się z licznymi stresującymi sytuacjami. W ten sposób mogą się wyciszyć i znaleźć chwilę wytchnienia, uspokajając organizm. Z masaży często korzystają również osoby w złym stanie psychicznym, które potrzebują spokoju i uporządkowania myśli. Podczas zabiegu mogą skoncentrować się wyłącznie na swoim ciele, co poprawia ich samopoczucie i pozwala znaleźć w sobie nowe siły. Masaż daje ukojenie również pacjentom zmagającym się z dolegliwościami bólowymi, wynikającymi np. z nadwyrężenia mięśni czy przeciążenia kręgosłupa. To także doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na bezsenność, problemy z koncentracją, nerwice oraz stany przemęczenia psychofizycznego. Masaż stanowi dobrą opcję również w przypadku regeneracji potreningowej czy rekonwalescencji pourazowej.

masaż kobiety

Efekty przeprowadzenia masażu

Bezpośrednio po zakończeniu masażu, pacjent zaobserwować może poprawę humoru, zniwelowanie zmęczenia oraz brak rozdrażnienia. Do efektów zabiegu należy też lepsze ukrwienie, spokojniejsza praca serca oraz elastyczniejsza i jędrniejsza skóra, a także przyspieszona przemiana materii. Masaż okazuje się dzięki temu bardzo pomocny przy leczeniu chorób układu krążenia, walce z otyłością czy likwidowaniu cellulitu. Nie bez znaczenia pozostaje rozluźnienie napiętych i przykurczonych mięśni. Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do masażu. Przeszkodą do jego przeprowadzenia mogą być widoczne choroby skóry, powiększone węzły chłonne, stany po złamaniach czy ostre stany zapalne ścięgien lub stawów. Zabieg nie jest też zalecany kobietom miesiączkującym oraz ciężarnym, a także pacjentom cierpiącym na zapalenie żył, gorączkę, choroby zakaźne czy nowotwory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.