Loading...
JedzenieLeki i suplementy

Wspomagające właściwości lecznicze bratka

Bratki


Fiołek trójbarwny, nazywany potocznie bratkiem, jest rośliną pochodzącą z rodziny fiołkowatych. W stanie dzikim występuje w Azji i Europie. W Polsce jest kwiatem dziko rosnącym głównie na słonecznych zboczach, polach i przydrożach. Ma piękne kwiaty, przez co jest rośliną bardzo chętnie uprawianą w przydomowych ogródkach. W fitoterapii bratek kojarzony jest najczęściej ze zwalczaniem zmian trądzikowych oraz pomocą w walce z różnymi problemami skórnymi. Jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze.

Słynna herbatka z bratka

W sklepach zielarskich i aptekach jest wiele preparatów zawierających w swym składzie ziele fiołka trójbarwnego. Są to najczęściej kosmetyczne maści i kremy stosowane na cienie pod oczami i skórę naczyniową, a także tabletki powlekane, wspomagające leczenie zmian trądzikowych. Jedną z najpopularniejszych dostępnych na rynku postaci fiołka trójbarwnego jest herbatka z bratka. Można przygotować z niej napar do picia bądź okład na skórę. Wspaniałe właściwości bratka są pomocne w zwalczaniu podrażnień skórnych wywołanych trądzikiem, w walce z wysypka, liszajami czy egzemą. Herbatka z bratka może zostać wykorzystana jako łagodząca płukanka do gardła.

Cenione składniki bratka

Fiołek trójbarwny zawiera wysoko cenione substancje czynne takie jak:

  • flawonoidy;
  • śluzy;
  • kwas salicylowy;
  • garbniki;
  • sole mineralne;
  • olejki eteryczne;
  • kwas kawowy;
  • kwas kumarynowy;
  • kwas pirokatechowy;
  • witaminę C.

Niestety dostępne na rynku preparaty bardzo często zawierają surowiec niskiej jakości, który w swej strukturze posiada nadmierną ilość zanieczyszczeń mineralnych. Ponadto obecny jest w nich udział obcych gatunków. Warto zatem pamiętać, by zawsze dokładnie czytać skład kupowanego preparatu i wybierać sprawdzone produkty.

Działanie

Herbatka z bratka bogata jest w saponiny i flawonoidy, które wspomagają wydalanie z organizmu toksyn oraz zbędnych metabolitów. Oprócz tego napar sporządzony z dobrej jakości surowca zadziała przeciwzapalnie i rozkurczowo, zapobiegnie zaparciom i wspomoże leczenie przewlekłych schorzeń skórnych. Herbatkę z bratka zastosować można także zewnętrznie. Okłady niwelują cienie pod oczami, a napar zadziała na skórę łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i antyseptycznie.

Własna uprawa

Fiołka trójbarwnego z powodzeniem hodować można  na ogrodowych rabatach czy w donicach balkonowych. Jego kwiaty cenią sobie słońce. Bardzo dobrze radzą sobie także w półcieniu i dzielnie znoszą lekkie spadki temperatur. Bratek jest rośliną dwuletnią, bardzo łatwą w uprawie. Osobiście wyhodowane kwiaty oprócz tego, że cieszyć będą nasze oko, mogą zostać wykorzystane w kuchni – do zup czy dekorowania sałatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.