Loading...
Choroby

Wszystko, co należy wiedzieć o operacji zaćmy

Mężczyzna na badaniu zaćmy u okulisty

Zaćma lub też katarakta to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Występują ona za sprawą zaburzeń przemiany materii soczewki, a także utraty jej przejrzystości. W efekcie może prowadzić nawet do kompletnej utraty widzenia. Najpopularniejszą katarakta jest zaćma starcza, która w zdecydowanej większości wypadków występuje po 50 roku życia. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że wyróżniamy zaćmę zarówno nabytą, jak i wrodzoną. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

  • Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które najczęściej występuje u osób ponad 50 roku życia.
  • Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmy starczej – jądrowa, korowa oraz podtorebkowa czaszowata.
  • We wczesnej fazie schorzenia możliwe jest usunięcie zaćmy za pomocą kropli, aczkolwiek w późniejszym czasie operacja jest niezbędna.

Czym jest zaćma?

Odpowiedź na pytanie, co to jest zaćma, jest naprawdę prosta. To zmętnienie soczewki oka, które pojawia się za sprawą urazów lub też przyjmowania określonych preparatów, do których zaliczamy między innymi kortykosteroidy. Najpopularniejsza odmiana zaćmy nazywana jest starczą, a mimo rozwinięcia medycyny, w dalszym ciągu nie ustalono, jakie przyczyny są z nią związane. Wiadomo jednak, że podstawową przyczyną zaćmy jest starzenie się oraz zaburzenia metaboliczne, jakie wiążą się z właśnie tym procesem. Warto zaznaczyć, że zaćma może także występować o osób młodszych, które mają problemy z cukrzycą lub krótkowzrocznością.

Zaćma starcza – to musisz wiedzieć!

Zaćma starcza dzielona jest na trzy różne rodzaje. Pierwsza z nich to zaćma korowa, w przypadku której zmętnienie soczewki występuje w jej powierzchniowych warstwach. Typ schorzenia ten charakteryzuje się tym, że poza samymi zaburzeniami ostrości, może występować także podwójne widzenie. Innym rodzajem zaćmy starczej jest zaćma podtorebkowa czaszowata. Tutaj mamy do czynienia ze zmętnieniem tylnej torebki soczewki. Olśnienie pojawiające się w przypadku osób, które się z tym borykają, sprawia, że wykonywanie podstawowych czynności to niemały problem. Ostatni rodzaj to zaćma jądrowa, kiedy zmętnienie ma miejsce w samym jądrze soczewki. Postępuje ono bardzo powoli i nie sprawia, że ostrość zostaje zaburzona, aczkolwiek prowadzi do krótkowzroczności.

Jakimi objawami charakteryzuje się zaćma starcza?

Jak już wiesz, zaćma starcza najczęściej występuje wskutek wieku. Prowadzi do zmian w jednym oraz drugim oku, aczkolwiek postępy choroby są naprawdę różne. Jakie objawy tego schorzenia są najbardziej powszechne.

  • zmniejszanie się ostrości wzroku,
  • zaburzenia widzenia, które objawiają się zmętnionym oraz niewyraźnym obrazem,
  • rzeczywiste zmiany kolory źrenicy na szarobiały.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Usunięcie zaćmy możliwe jest poprzez stosowanie leków przeciw kataraktowych w formie kropli, które aplikuje się go gałek ocznych. W przypadku, gdy zmętnienie obejmie całą soczewkę, konieczne jest poddanie się operacji. Kiedy zaćma zostanie usunięta, pacjent musi stosować mocne okulary skupiające, które będą pełniły funkcję usuniętej soczewki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.