Loading...
Choroby

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat pasków ketonowych

Kobieta trzyma w dłoni paski ketonowe

Nie od dziś wiadomo, że cukrzyca to niezwykle niebezpieczna choroba, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka. W związku z tym warto przeprowadzać cykliczne badania mające na celu wykluczenie, tudzież potwierdzenie ryzyka jej wystąpienia.

Czym tak właściwie są paski ketonowe?

Produkty o takowej charakterystyce przeznaczone są do precyzyjnego i co najważniejsze skutecznego zmierzenia poziomu ciał ketonowych w moczu, oraz krwi. Ich regularne stosowanie umożliwia specjalistom na wykrycie u pacjentów podwyższonego poziomu niekorzystnych dla organizmu ludzkiego związków chemicznych będących produktem procesu trawienia różnego rodzaju tłuszczów przez nasze ciało. Dzięki temu osoby dotknięte nadmiarem ciał ketonowych w krwi, a także moczu mogą zostać uchronione przed niezwykle przykrymi konsekwencjami wynikających z cukrzycy. Co ciekawe paski ketonowe zostały pierwotnie opracowane dla osób dotkniętych objawami cukrzycy typu 1. Ich głównym założeniem jest przede wszystkim określenie zagrożenia wystąpienia u chorego kwasicy ketonowej, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego.

Jak prawidłowo korzystać z pasków ketonowych?

Jest to bardzo prosta sprawa. Tak naprawdę wystarczy jedynie zebrać swój mocz do specjalnie w tym celu przygotowanego małego pojemnika, po czym zanurzyć w nim końcówkę specjalistycznego paska. W tym momencie pozostaje nam jedynie czekać na uzyskanie wyników. Po upływie dłuższej chwili zamoczony uprzednio w cieczy pasek ketonowy powinien zmienić swój kolor. Następnie uzyskaną barwę porównujemy ze skalą umieszczoną w opakowaniu. Warto w tym miejscu podkreślić dość istotny fakt, iż im ciemniejszy kolor zostanie uzyskany to tym wyższe stężenie ciał ketonowych w moczu. 

Ile kosztują paski ketonowe?

Co istotne produkty te są dostępne w niemalże każdej aptece internetowej, jak i stacjonarnej. Zasadniczo ich cena nie jest zbyt wygórowana w związku z czym zwykle waha się ona w granicy zaledwie 20 złotych. Paski ketonowe można bez problemu kupić bez recepty, gdyż są powszechnie dostępnym artykułem o charakterze medycznym. Natomiast pacjentom ze zdiagnozowaną uprzednio cukrzycą są one wydawane na receptę ze specjalną odpłatnością wynoszącą 30 procent. Oczywiście pod żadnym względem nie podlegają one refundacji.

Dlaczego warto wykonywać pomiar poziomu ciał ketonowych w organizmie?

Ciała ketonowe mogą stanowić w pełni alternatywne źródło energii potrzebnej do funkcjonowania wszelkich narządów i tkanek w naszym ciele. Przykładowo mózg człowieka potrafi je wykorzystywać w celu uzupełnienia braku niezbędnej energii w czasie, gdy poziom glukozy jest niewystarczający. Niestety jednak nadprodukcja tych dość nietypowych związków chemicznych może stanowić dość spory problem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wynika to przede wszystkim z ich kwaśnego charakteru. Długotrwałe utrzymywanie się tego typu stanu rzeczy może prowadzić do chociażby wystąpienia choroby w postaci cukrzycowej kwasicy ketonowej, która można stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Do tego nadmierna ilość ciał ketonowych może po jakimś czasie doprowadzić do znacznego obciążenia kluczowych narządów, w tym nerek, czy wątroby. Aby się przed tym uchronić powinno się cyklicznie raz na jakiś czas wykonywać specjalne testy za pomocą pasków przeznaczonych do mierzenie, oraz oznaczania ciał ketonowych.

Jak właściwie mierzyć ketony?

W celu skutecznego przeprowadzenie testu stężenia ciał ketonowych w moczu powinno się go każdorazowo wykonywać wieczorem, najlepiej po odczekaniu pełnych 2, 3 godzin od ostatniego spożywanego posiłku. W przeciwnym wypadku może być on w pełni niemiarodajny ze względu na zawyżoną ilość substancji w organizmie, utrzymujących się w nim po niedawnym spożyciu posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.