Loading...
Choroby

Wszywka alkoholowa Esperal – nie wahaj się

Uzależnienie od alkoholu.

Alkoholizm jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale przede wszystkim społecznym – świadczy o tym odsetek osób, które co roku podejmują mniej lub bardziej skuteczne próby walki ze swoimi nałogami. Są także tacy ludzie, którzy zaczynają dostrzegać destrukcyjny wpływ alkoholu na ogół ich życia i funkcjonowania, jednak w dużych zbiorach wiedzy internetowej ciężko im odnaleźć odpowiedni dla nich sposób leczenia. Niniejszy artykuł powstał z myślą o takich osobach w celu rozwiania ich wątpliwości na temat jednej z takich metod, jaką jest wszywka alkoholowa.

Zacznijmy od początku… co przed wszywką alkoholową?

Aby móc pomyślnie zostać zakwalifikowanym do zabiegu chirurgicznej implantacji wszywki należy upewnić się, czy w organizmie znajdują się jeszcze jakieś pozostałości alkoholowe, np. poprzez kontrolę trzeźwości z zastosowaniem alkomatu. O ile lekarz nie wskaże innych przeciwwskazań, w przypadku znajdowania się w stanie nietrzeźwości należy przygotować swój organizm do zabiegu. Dobrym rozwiązaniem jest poddanie się procedurze odtrucia alkoholowego, inaczej zwanego detoksem.

Esperal, Disulfiram, wszywka alkoholowa – skąd kontrowersje odnośnie nazwy?

Problematyka z nazewnictwem wiąże się z tym, iż przez wiele lat Esperal funkcjonował w świadomości osób zmagających się z chorobą alkoholową jako środek pomagający zwalczyć uzależnienie. Jednak w pewnym momencie ze sprzedaży lek ten został wycofany. W Polsce od 2008 roku jest on ponownie dostępny, jednak zmienił się producent, a z tym związana jest zmiana nazwy na Disulfiram WZF. Sam Disulfiram jest substancją aktywną zarówno Esperalu, jak i jego nowej wersji. Tym samym uproszczając, zarówno Esperal, jak i Disulfiram WZF to dwa produkty o identycznym działaniu, powszechnie zwane wszywką alkoholową.

Czy Esperal jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo stosowania Esperalu wynika ze ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza, szczególnie tych dotyczących przestrzegania zasad abstynencji. Sam Disulfiram umieszczony pod skórą Pacjenta nie wykazuje żadnej aktywności, a miejsce zaszycia jest niewyczuwalne. Dodatkowo po samym zabiegu Pacjent może bez większych przeszkód wrócić do swoich codziennych obowiązków, ze względu na niewielką inwazyjność. Sposób oddziaływania na organizm człowieka podanego leku uwidoczniony jest w momencie łączenia substancji czynnej z etanolem. W ten sposób zachodzi tzw. reakcja disulfiramowa, która może być groźna dla zdrowia danej osoby.

Czym jest Esperal?

Jest to medykament, który stosowany jest w leczeniu choroby alkoholowej. Zaliczany jest do metody farmakologicznej o działaniu awersyjnym. Celem jego zastosowania nie jest obniżenie chęci napicia się alkoholu (co możliwe jest na psychoterapii), a wywołanie u Pacjenta negatywnych skojarzeń z alkoholem, strachu, lęku, niechęci i ogólnej awersji do wszelkich produktów alkoholowych, które powstają na bazie świadomości konsekwencji, jakie pojawiają się po spożyciu napojów procentowych i innych produktów spożywczych z alkoholem w składzie.

Czym jest reakcja disulfiramowa?

Reakcją disulfiramową nazywa się szereg nieprzyjemnych konsekwencji, które odczuwa Pacjent w momencie spożywania alkoholu podczas terapii wszywką. U takie osoby występują następujące objawy:

  • Ból i zawroty głowy,
  • Dolegliwości układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka,
  • Skoki ciśnienia,
  • Rozszerzanie naczyń krwionośnych widocznych jako zaczerwienienie skóry warzy,
  • Tachykardia,
  • Ogólne złe samopoczucie, rozdrażnienie i uczucie rozbicia,
  • Wzmożona potliwość,
  • Senność,
  • Stany lękowe,
  • Duszności i problemy z oddychaniem.

Powyższe czynniki można utożsamiać z zatruciem alkoholowym, jednak w tym przypadku są one znacznie bardziej natężone i trwają o wiele dłużej, bo nawet kilkanaście godzin. Zagrożenie wynikające ze strony łączenia etanolu z Disulfiramem wiąże się również z tym, iż w skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych (szczególnie wątroby, trzustki, nerek, serca i mózgu), a nawet do śmierci.

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania Esperalu w leczeniu uzależnienia i choroby alkoholowej?

Przede wszystkim alkoholik pod wpływem Esperalu rezygnuje ze spożywania alkoholu. Czas aktywności wszywki przy jednorazowym podaniu waha się od 8 do 12 miesięcy. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można zabieg powtórzyć i przedłużyć działanie leku o kolejne kilka miesięcy.

Rezygnacja z picia napojów procentowych wiąże się również z poprawą kondycji, zdrowia psychicznego i fizycznego. Taka osoba odzyskuje sprawność umysłową, poprawia jej się pamięć oraz zdolność łączenia faktów i logicznego myślenia. Pozostałe narządy wewnętrzne zaczynają się regenerować. Wraz z odzyskiwaniem ogólnej sprawności alkoholik znów zaczyna panować nad swoim życiem, odzyskując kontrolę nad własnym zachowaniem i myślami. Dzięki temu pod wpływem działania Esperalu można podjąć próby naprawienia tego, co zostało popsute i zaburzone destrukcyjnym działaniem alkoholu. Okres działania wszywki jest idealnym momentem na poprawę relacji rodzinnych, sytuacji ekonomicznej, odbudowania pozycji w pracy, a także na zmianę środowiska (towarzystwa) oraz zainteresowań.

Oprócz powyższych korzyści warto zaznaczyć, że sam zabieg zaszycia alkoholowego jest bezbolesny, bezpieczny, mało inwazyjny, a także skuteczny, szczególnie jeżeli połączy się kilka metod leczenia alkoholizmu. Dużym atutem jest również niewielkie ryzyko pojawienia się skutków ubocznych zaszycia, które związane są z samym działaniem chirurgicznym, a nie reakcją disulfiramową (np. dotyczy to reakcji organizmu na lek jak na ciało obce).

Jak wygląda zabieg chirurgicznej implantacji wszywki alkoholowej?

Na początku przeprowadzany jest wywiad medyczny z Pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu, a także oszacowania odpowiedniej dawki leku. Jeżeli dana osoba zostanie zakwalifikowana do procedury zaszycia, zobowiązana jest do udzielenia pisemnej zgody na zabieg, a także zapoznania się i poświadczenia znajomości konsekwencji łączenia etanolu z Disulfiramem. Następnie lekarz podaje Pacjentowi znieczulenie miejscowe, a kiedy zaczyna ono działać za pomocą sterylnych narzędzi rozcina skórę w wybranym miejscu (zazwyczaj na pośladku) i wprowadza odpowiednią ilość tabletek za pomocą specjalnych narzędzi. Kolejnym krokiem jest zaszycie rany (zalecamy stosowanie szwów rozpuszczalnych zwiększających komfort Pacjenta), przykładany jest opatrunek i podawany antybiotyk w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia drobnoustrojami.

Gdzie wykonać zabieg zaszycia alkoholowego w Bydgoszczy?

Pacjent poszukujący odpowiedniego miejsca powinien zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • Profesjonalna opieka medyczna,
  • Kwalifikacje i doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg,
  • Pochodzenie oraz sterylność narzędzi i sprzętu medycznego używanego w danym gabinecie,
  • Legalność źródła i oryginalność leku Esperal,
  • Ogólna atmosfera panująca w danym miejscu, a także nastawienie do Pacjenta,
  • Zachowanie dyskrecji i zasad bezpieczeństwa,
  • Poziom obsługi klienta,
  • Higiena i sterylność pomieszczenia,
  • Opinie innych Pacjentów.

Bydgoszcz jest jednym z miejsc, gdzie wybór gabinetów oferujących wszywki jest dość bogaty, jednak miejscem, które szczególnie wyróżnia się na tle innych w pozytywnym aspekcie jest Esperal Bydgoszcz. Jest to miejsce stworzone specjalnie w trosce o dobro Pacjentów, gdzie zatrudnieni są lekarze z pasją, szczerze dążący do obniżenia odsetka osób uzależnionych. W razie potrzeby są do dyspozycji Pacjentów po zabiegu, a także potrafią zaproponować rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.