Loading...
Zdrowie

Wszywka alkoholowa, jak ona działa?

Mężczyzna po wszywce alkoholowej nie pije alkoholu

Artykuł partnera.

Zaszyte w organizmie jednostki tabletki z Esperalem uwalniają do krwioobiegu pacjenta substancję czynną. Odpowiada ona za blokowanie procesów metabolicznych alkoholu we krwi. Disulfiram, bo taką nazwę nosi wspomniana wyżej substancja czynna, blokuje działanie enzymu odpowiadającego za kolejny rozkład etanolu.

Na początku wytłumaczmy sobie jednak jak przebiega rozkład etanolu w organizmie jednostki, która nie posiada wszywki alkoholowej. Dostarczony do organizmu etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego. Jest to produkt niebezpieczny dla organizmu, dlatego jego utworzenie aktywuje działanie enzymu, który wpływa na rozpoczęcie procesu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego procesu aldehyd octowy zostaje rozłożony do bezpiecznej postaci kwasu octowego.

Jednak w momencie posiadania wszywki alkoholowej taki rozwój wydarzeń jest niemożliwy. Dzieje się tak za sprawą tego, że Esperal blokuje proces dehydrogenazy aldehydowej. Czyli rozkład szkodliwego aldehydu octowego jest niemożliwy. Jego nagromadzenie się w organizmie powoduje wystąpienie silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa w Łódzi działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że powoduje ona w osobie uzależnionej strach przed sięganiem po alkohol z powodu wystąpienia silnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Esperal sprawia również, że osoba uzależniona odczuwa wstręt i awersję do alkoholu.

Czy terapia Esperalem jest skuteczna?

Terapia Esperalem cechuje się wysoką skutecznością. Tak jak wspomniano wyżej jest to terapia awersyjna, która działa na emocje jednostki. Należy jednak podkreślić, że Esperal nie wpływa na zmianę postrzegania jednostki. Oznacza to, że osoba uzależniona nadal odczuwać będzie silny przymus spożycia alkoholu. Powstrzymywać przed tym czynem mogą ją silne i negatywne konsekwencje zdrowotne. Należy jednak pamiętać, iż wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia alkoholizmu. Za zmianę schematów działań,zachowań, myślenia oraz odczuwania może odpowiadać jedynie terapia leczenia uzależnień przeprowadzona pod nadzorem specjalisty.

Osoby, które są przeciwnikami stosowania wszywki alkoholowej podkreślają, że jednostka nie sięga po alkohol z powodu bata, który nad nią wisi, a nie z powodu realnej zmiany myślenia i zrozumienia negatywnych skutków działania alkoholu. Batem jest oczywiście Esperal, który uderzy za każdym razem, gdy jednostka spożyje alkohol.

Do leczenia choroby alkoholowej warto jest podejść w holistyczny sposób i wdrożyć różne narzędzia, które pomogą osobie pijącej alkohol problemowo wyjść z nałogu.

Czy po wyjęciu Esperalu mogę wrócić do nałogu?

Choroba alkoholowa jest nieuleczalna, oznacza to, że jednostka przez całe życie odczuwać będzie jej skutki. Osoba pod wpływem terapii i leczenia może osiągnąć wieloletni spokój i okres abstynencji. Należy jednak pamiętać, że przez całe życie zmagać może się z pokusą spożywania alkoholu i nigdy nie będzie miała już kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Terapia Esperalem nie wpływa na zmianę postrzegania. Dlatego tak ważne jest równoległe podjęcie terapii indywidualnej oraz grupowej.

Osoba uzależniona, która zdecydowała się na wszycie Esperalu, nie będzie sięgać po alkohol z powodu negatywnych konsekwencji. Jednak po zakończonym leczeniu konsekwencje te już się nie pojawią. Może to zachęcić jednostkę do spożycia alkoholu i powrotu do uzależnienia.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania Esperalu?

Zabieg podskórnego podania Esperalu odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Wykonywany jest przez lekarza chirurga i trwa około 30 minut. Lekarz przed rozpoczęciem tej prostej i mało inwazyjnej procedury medycznej przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest zebranie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ewentualnych schorzeń, przyjmowanych leków oraz przeciwwskazań do zabiegu. Specjalista podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a gdy ono zacznie działać nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Dzięki zastosowanemu  znieczuleniu, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W powstałym otworze lekarz umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Przez cały okres znajdowania się ich w organizmie uwalniają one substancję czynną, która odpowiada za hamowanie metabolizmu alkoholu w wątrobie. Po zakończonej procedurze specjalista zakłada pacjentowi szwy. Mogą być one rozpuszczalne lub nie – zależy to od wybranego przez pacjenta pakietu zabiegu. W przypadku szwów nierozpuszczalnych po upływie dziesięciu – czternastu dni pacjent musi zgłosić się na ich ściągnięcie. Lekarz przekazuje pacjentowi zalecenia odnośnie higieny i pielęgnacji rany.

Postępowanie po zabiegu

Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków oraz pracy zawodowej. Nie wymaga on okresu rekonwalescencji oraz przebywania w warunkach szpitalnych. Warto jednak dodać, że na okres około dwóch tygodni pacjent powinien powstrzymać się od wykonywania aktywności fizycznej oraz dźwigania. Jest to niezbędne do prawidłowego zagojenia się rany.

Po zabiegu pacjent ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Należy wyeliminować ze swojej diety wszelkie produkty spożywcze, które zawierają alkohol lub są przyrządzone na jego bazie. Takimi produktami najczęściej są cukierki z alkoholem, ciasto nasączone alkoholem czy sosy na bazie octu lub alkoholu. Spożycie nawet śladowej ilości alkoholu może wywołać silny i wielogodzinny ból głowy. Warto również uważnie i skrupulatnie czytać etykiety kosmetyków. Należy odstawić wszystkie te, które zawierają alkohol. To głównie perfumy, płyny do płukania jamy ustnej, balsamy czy kremy. Ich stosowanie może wywołać silne reakcje alergiczne.

Po wykonanym zabiegu podskórnego podania Esperalu należy również powstrzymać się od spożywania produktów 0.00%. Co prawda nie zawierają one alkoholu, jednak są ich substytutem. Mają podobny smak, konsystencję i opakowanie, a to może przypominać o nałogu i spotęgować chęć sięgnięcia po alkohol.

Koszt wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w naszym kraju. Oznacza to, że każdy pacjent, który decyduje się na zabieg musi za niego zapłacić z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Różnica ta zależna jest od miasta, kliniki, lekarza oraz pakietu. Warto wspomnieć, że w Polsce istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy leczenia choroby alkoholowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.