Loading...
Zdrowie

Wszywka alkoholowa – Skuteczność esperalu w leczeniu choroby alkoholowej ?

Mężczyzna uzależniony od alkoholu siedzi w barze przy szklance whisky

Artykuł partnera.

Choroba alkoholowa wyniszcza życie osoby pijącej alkohol problemowo. Wraz z jej rozwojem, osoba uzależniona traci kontrolę nad własnym piciem, swoim życiem oraz relacjami z najbliższymi. Alkohol staje się centrum jej życia, jego spożywanie oraz zdobywanie go staje się najważniejszymi aktywnościami każdego dnia. Osoby uzależnione tracą pracę, rodziny, mieszkania… Wszystko to co tak naprawdę ważne. Często muszą osiągnąć tak zwane dno, aby zrozumieć swój problem i udać się po pomoc.

Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?

Stosowanie u osób uzależnionych wszywek alkoholowych to terapia awersyjna, która polega na wzbudzaniu u jednostki strachu przed spożywaniem alkoholu. Należy podkreślić fakt, że stosowanie wszywki alkoholowej nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej.

Osoba posiadająca wszywkę alkoholowa wie, że po spożyciu alkoholu doświadczy nieprzyjemnych dolegliwości. Skutkuje to tym, że jednostka nie sięga po tą substancję ze strachu przed długotrwałymi konsekwencjami.

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie wpływa na odczuwanie oraz postrzeganie osoby pijącej alkohol problemowo. Oznacza to, że nie sprawi ona, że osoba przestanie odczuwać potrzebę napicia się. Za zmianę schematów myślenia oraz działań odpowiada terapia, który wyposaża jej uczestników w narzędzia do radzenia sobie w przypadku odczuwania tej potrzeby spożycia alkoholu.

Głód alkoholowy, który jednostka może odczuwać może być tak silny, że nawet mimo świadomości wystąpienia negatywnych konsekwencji jednostka zdecyduje się na spożycia alkoholu.

Nadal jednak wszywka alkoholowa ma wielu zwolenników i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Należy jednak pamiętać, że ważna jest tutaj motywacja pacjenta. Wszywka alkoholowa Radom w https://gabinetchirurgiczny.com/esperal-wszywka-alkoholowa-radom-piaseczno-otwock-wyszkow/ może być podana osobie, jeżeli ta wyraża świadomą zgodę na zabieg.

Czy wszywka alkoholowa jest refundowana?

Zabieg podskórnego podania Esperalu nie jest refundowany. Oznacza to, że osoby, które zdecydują się na ten zabieg muszą zapłacić za niego z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu to około kilkuset złotych. Cena zależna jest od miasta, wybranej kliniki oraz lekarza, który wykonuje zabieg.

Warto tutaj przypomnieć o tym, że leczenie choroby alkoholowej w Polsce jest bezpłatne. Refundacja dotyczy zarówno osób ubezpieczonych jak i tych, które ubezpieczenia nie posiadają. W tym celu należy zgłosić się do wybranej poradni leczenia uzależnień lub ze skierowaniem od lekarza POZ lub lekarza psychiatry do wybranego ośrodka leczenia uzależnień.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to podany podskórnie lek, który zawiera substancję czynną, disulfiram, która stale uwalniana jest to organizmu. Zadaniem tej substancji jest blokowanie procesów metabolicznych alkoholu. Oznacza to, że uniemożliwia ona rozkład alkoholu w wątrobie. Substancja czynna blokuje enzym, który odpowiada za rozpoczęcie dehydrogenazy aldehydowej, która pozwala na przejście aldehydu octowego w nieszkodliwy dla organizmu kwas octowy. Nagromadzenie się dużych ilości aldehydu octowego sprawia, że jednostka odczuwa nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego.

Osoba posiadająca wszywkę alkoholową nie powinna spożywać alkoholu, jeśli jednak z jakiegoś powodu złamie ten zakaz w ciągu kilku minut doświadczy ona przykrych konsekwencji. Utrzymywanie się nieprzyjemnych objawów trwa do kilkunastu godzin. Ich nasilenie oraz długość zależne są od ilości spożytego alkoholu.

Należy również pamiętać i być uważnym podczas spożywania produktów spożywczych. Należy unikać produktów spożywczych zawierających alkohol lub zrobionych na bazie octu. Mowa tutaj głównie o słodyczach z alkoholem, ciastach nasączonych alkoholem czy sosach na bazie octu. Osoby posiadające wszywkę alkoholową powinny być również uważne na kosmetyki. Powinno się unikać stosowania kosmetyków zawierających alkohol (takich jak płyny do płukania jamy ustnej, czy perfumy), gdyż ich stosowanie może spowodować powstanie skórnej reakcji alergicznej.

Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego i towarzyszący nawet do kilku godzin po zjedzeniu cukierka z alkoholem, silny ból głowy.

Czy po spożyciu alkoholu odczuje skutki tego czynu?

Skutki spożycia alkoholu są wręcz natychmiastowe. Pojawiają się u osoby posiadającej wszyty Esperal w przeciągu kilku minut. Utrzymują się nawet do kilkunastu godzin. Dzieje się tak na skutek tego, że uwalniana substancja czynna blokuje rozkład alkoholu w organizmie. Osoba posiadająca wszywkę alkoholową po spożyciu alkoholu doświadczyć może:

  • wymiotów,
  • nudności,
  • biegunki,
  • kołatania serca,
  • przyspieszonej akcji serca,
  • skoków ciśnienia,
  • podwyższonej temperatury,
  • potliwości,
  • zaczerwienienia skóry twarzy,
  • bólu głowy,
  • zawrotów głowy,
  • drgawek,
  • drżenia mięśni,
  • męczliwości,
  • osłabienia,
  • lęku,
  • niepokoju.

Dolegliwości te towarzyszyć mogą jednostce nawet przez kilkanaście godzin. Ich długość oraz nasilenie zależna jest od ilości spożytego alkoholu. Należy pamiętać, że spożycie znacznych ilości alkoholu doprowadzić może do zgonu pacjenta. Dzieje się to relatywnie rzadko jednak nadal jest możliwe. Możliwe jest również pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz zajście nieodwracalnych zmian w organizmie. Mowa tutaj o zapaści czy marskości wątroby.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania Esperalu?

Zabieg umieszczenia w ciele pacjenta wszywki alkoholowej jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny. Polega na wykonaniu małego nacięcia w okolicy łopatek lub pośladków. Lekarz wykonuje je w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W miejscu nacięcia lekarz rozmieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek. Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta, gdyż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po odbytym zabiegu jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowych. Esperal nie wpływa na zaburzenia koncentracji oraz uwagi, dlatego osoba po zabiegu może prowadzić samochód, wykonywać pracę zawodową czy podejmować inne aktywności. Po zabiegu zaleca się, aby przez okres dwóch tygodni pacjent zrezygnował z podejmowania się aktywności fizycznej oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.

Z możliwości przeprowadzenia zabiegu wykluczone zostają osoby, które posiadają uczelnie na którykolwiek składnik leku, choroby krążeniowo – sercowe jak na przykład niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze. Do zabiegu nie kwalifikują się również osoby, które posiadają zaburzenia psychiczne oraz psychozy, choć wyjątkiem są tutaj ostre psychozy alkoholowe. Osoby, które mają myśli samobójcze lub podejmowały się prób samobójczych również nie mogą przyjąć wszywki alkoholowej. Do zabiegu nie mogą również przystąpić kobiety w ciąży, planujące ciąże w najbliższym okresie lub karmiące piersią. Jednak przede wszystkim zabieg nie może być wykonany u osób, które są w stanie upojenia alkoholowego lub spożywaly alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem.

Zabieg może zostać powtórzony po upływie ośmiu miesięcy. Działanie wszywki alkoholowej wynosi od ośmiu do dwunastu miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.