Loading...
Uroda

Wybielanie zębów – jak uzyskać olśniewającą biel uśmiechu?

Kobieta z wybielonymi zębami

Chcesz mieć śnieżnobiałe zęby? Teraz to możliwe nawet wtedy, gdy naturalnie posiadają one ciemniejszą barwę. Skorzystaj z zabiegu ich wybielania!

Nie każdy posiada naturalnie białe zęby, nawet mimo regularnej pielęgnacji, właściwej diecie i prowadzeniu zdrowego stylu życia. To jednak one kojarzone są jako te zdrowe i ładne. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się obecnie na zabieg taki, jak wybielanie zębów. Taką procedurę można wykonać samodzielnie, ale może przeprowadzić ją też gabinet stomatologiczny. Jak zatem uzyskać pożądany odcień swojego uśmiechu. Sprawdź teraz!

 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Od czego zależy kolor zębów?
  • Jak przeprowadza się wybielanie zębów?
  • Jakie są metody domowego wybielania zębów?
  • Jakie są metody gabinetowego wybielania zębów?
  • Jak postępować po wybieleniu zębów?
  • Czy zawsze zęby można wybielić?
  • Jakie są inne metody na poprawę estetyki zębów?

 

Od czego zależy kolor zębów?

Kolor zębów zależny jest od wielu różnych czynników. Zdecydowanie największe znaczenie posiada tutaj genetyka, która determinuje kolor kości, a tym samym także kolor zębów. W związku z tym niektóre osoby posiadają naturalnie śnieżnobiały uśmiech, natomiast u innych kolor zębów jest ciemniejszy.

Warto przy tym wskazać, że jasny kolor zębów wcale nie oznacza, że są one automatycznie zdrowsze. Stomatolodzy często wskazują, że naturalnie białe zęby często są bardziej kruche i podatne na ubytki niż te o żółtawym odcieniu.

Poza czynnikami genetycznymi sami możemy zmienić kolor zębów. Jak to możliwe? To wszystko przez przebarwienia, które mogą pojawić się na powierzchni zębów. Najczęściej są to przebarwienia powstałe jako skutek picia dużej ilości kawy i herbaty, czerwonego wina, a także palenia tytoniu. Zmianę w kolorze zębów może wywołać też zażywanie określonych leków, w tym głównie wybranych antybiotyków, na przykład tetracyklin.

Estetykę uśmiechu pogarsza także osadzający się na nich kamień nazębny, który widoczny jest w postaci żółtawego czy brązowawego nalotu.

Jeśli zatem zęby nie są idealnie białe, można zdecydować się na szereg zabiegów, które pozwolą na nadanie im pożądanego wyglądu. Jaka metoda wybielania będzie najlepsza?

 

Jak przeprowadza się wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to procedura, która ma na celu nadanie zębom jaśniejszego odcienia niż ten dotychczasowy.

Do wybielania zębów stosuje się obecnie różnego rodzaju metody. Bazują one jednak na tej samej podstawie – zastosowaniu specjalnych środków wybielających, na przykład na bazie nadtlenku wodoru, nadtlenku karbamidu, nadboranu sodu lub nadwęglanu sodu. Substancje te działają jak wybielacze – usuwają przebarwienia ze szkliwa zębowego i powodują ich ogólne rozjaśnienie.

Zabiegi wybielania zębów można podzielić zatem na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • wybielanie zębów metodami domowymi
  • wybielanie zębów metodami gabinetowymi

 

W ramach każdej z tych metod stosuje się nieco inne procedury, a także można uzyskać także dzięki nim inne efekty.

Zatem metody na wybielanie zębów podzielić można na dwie kategorie, czyli na wybielanie zębów w domu oraz w gabinecie stomatologicznym. Co warto wiedzieć o tych procedurach?

 

Jakie są metody domowego wybielania zębów?

  • Wybielanie pastami wybielającymi.
  • Wybielanie płynami i żelami.
  • Wybielanie paskami na zęby.
  • Wybielanie z użyciem nakładek.

 

Produkty przeznaczone na domowe wybielanie zębów można zakupić dzisiaj w niemalże każdej drogerii czy też w aptece. Mamy do czynienia z produktami, które przeznaczone są do skutecznego, a przy tym bezpiecznego wybielania zębów, które potrafią dać zauważalne rezultaty już po paru dniach.

Najmniej, bo zaledwie kilka złotych, możemy zapłacić za wybielanie zębów z użyciem past wybielających. W sprzedaży znajduje się wiele tego typu produktów. Warto jednak wskazać, że chociaż obiecują one wyjątkowe efekty, to jednak nie dadzą tak intensywnej bieli jak metody profesjonalne. Nie zaleca się także stosowania past wybielających przez dłuższy czas – duże ilości substancji ściernych mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Lepsze rezultaty mogą dać specjalne paski, płyny oraz żele, a także systemy wybielania nakładkowego do użytku domowego. Zawierają skoncentrowane substancje wybielające, które silnie oddziałują na zęby i dość szybko, a przy tym skutecznie redukują przebarwienia i poprawiają ogólną kolorystykę szkliwa. Warto jednak pamiętać o tym, że takie produkty są jednak dość drogie – ceny rozpoczynają się od około 50 złotych, a kończą nawet na 300 złotych.

Przy stosowaniu domowych metod wybielania zębów należy postępować zawsze zgodnie z informacjami na ulotce – nieprzestrzeganie zaleceń może doprowadzić do podrażnienia dziąseł i nadwrażliwości zębów.

 

Jakie są metody gabinetowego wybielania zębów?

  • Wybielanie nakładkowe.
  • Wybielanie lampą.

Z wybielania zębów skorzystać można również w gabinetach stomatologicznych. W tym przypadku mamy już do czynienia z maksymalnymi stężeniami substancji wybielających, co także przekłada się na lepsze efekty niż wybielanie w domu. Dodatkowo, procedura przeprowadzana jest pod okiem fachowca, który zadba o to, aby zminimalizować ewentualne skutki uboczne, na przykład nadwrażliwość zębów.

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na przeprowadzeniu wycisków zębów, a potem na przygotowaniu idealnie przylegających do nich nakładek. Nakładki te należy następnie uzupełniać o żel wybielający i nosić je w domu przez wyznaczony czas. To metoda wysoce skuteczna, pozwalająca na uzyskanie bardzo dobrych efektów już po paru dniach.

Natomiast wybielanie zębów z użyciem lampy, na przykład lampy Beyond, to zabieg jednorazowy, który od razu pozwala na uzyskanie oczekiwanych wyników. Całkowity czas trwania zabiegu to około 1-2 godziny i już po tym czasie zauważyć można ostateczne efekty. Warto jednak wskazać, że wybielanie zębów lampą cechuje się mniej trwałym efektem niż wybielanie nakładkowe.

Za wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym należy zapłacić więcej niż za produkty do stosowania w domu. Ceny rozpoczynają się od około 700-800 złotych w zależności od wybranego gabinetu.

 

Jak postępować po wybieleniu zębów?

Aby efekt wybielania był spektakularny i towarzyszył na dłuższy czas, należy pamiętać także o tym, jak ważne jest odpowiednie postępowanie po wykonaniu takich procedur – zarówno w domu, jak również w gabinecie.

Kluczowa jest wówczas tak zwana „biała dieta”, czyli dieta, która włącza produkty o jasnym zabarwieniu, natomiast wyklucza te, które posiadają intensywnie barwiące składniki.

 

Wykluczone w „białej diecie”:

  • kawa
  • herbata
  • wino czerwone
  • soki owocowe
  • mocno zabarwione potrawy, na przykład z papryką, curry, kurkumą

Warto także wskazać, że należy powstrzymywać się od palenia papierosów, ponieważ osad z dymu papierosowego także negatywnie wpływa na wygląd zębów.

Zasad „białej diety” należy przestrzegać przez minimum 24 godziny po zabiegu wybielania zębów, ale im dłużej będzie ona stosowana, tym lepsze efekty pozwala uzyskać. Dla zmniejszenia ryzyka ponownego przebarwienia zębów, można całkowicie wyeliminować produkty barwiące.

 

Czy zawsze zęby można wybielić?

W kontekście wybielania zębów bardzo często pojawia się także pytanie – czy wszystkie zęby można wybielić?

Niestety, nie zawsze wybielanie zębów potrafi przynieść oczekiwane efekty, dlatego też warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i ostrzeżeniami zanim zdecydujemy się na tego typu zabiegi.

Przede wszystkim wybielanie zębów nie okaże się skuteczne wtedy, gdy pacjent posiada różnego rodzaju uzupełnienia – plomby, koronki, mostki czy licówki. Substancje wybielające nie działają na tego typu uzupełnienia. Warto więc pamiętać o tym, że osoby z dużą ilością wypełnień muszą liczyć się z tym, że ich uśmiech nie będzie posiadał wtedy jednolitej barwy.

Standardowymi metodami nie będzie można także wybielić zębów martwych, na których prowadzone było leczenie kanałowe, a także tych, które jeszcze nie zostały leczone tą metodą, ale tego wymagają. W takim przypadku można jednak zastosować specjalną metodę wybielania zębów martwych prowadzoną w gabinecie stomatologicznym – pozwala ona na nadanie zszarzałemu zębowi naturalnego, jasnego odcienia.

 

Jakie są inne metody na poprawę estetyki zębów?

Warto wskazać, że wybielanie zębów może u wybranych osób zastąpić kompletna higienizacja jamy ustnej, czyli skaling i piaskowanie zębów. Te zabiegi pozwalają na usunięcie nagromadzonego na szkliwie kamienia nazębnego – po wygnaniu takiej procedury zęby mogą od razu wyglądać czyściej, a także są bielsze.

Higienizacja zębów jest rekomendowana także dla tych osób, które chcą przeprowadzić wybielanie zębów Kraków jako jedno z wielu miast, gdzie jest to możliwe, może zapewnić dostęp do wielu gabinetów, gdzie pacjenci uzyskają bardzo dobre efekty.

Gabinet stomatologiczny może zaoferować swoim pacjentom także innego rodzaju zabiegi, które poprawią estetykę uśmiechu. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • licówki porcelanowe – cienkie płatki porcelany umieszczane na zębach
  • korony porcelanowe – stosowane w przypadku uszkodzenia lub próchnicy korony zęba, umieszczane na naturalnych korzeniach lub implantach
  • wybielanie zębów martwych – wprowadzenie do wnętrza zęba substancji wybielających

 

Warto zatem udać się do dobrego stomatologa, który będzie mógł przeprowadzić dokładną kontrolę jamy ustnej, a następnie zasugerować najlepsze metody poprawy estetyki uśmiechu!

Podsumowując, gdy chcesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, wybierz profesjonalne wybielanie zębów. Postaw na domowe lub gabinetowe metody wybielania i popraw estetykę swojego uśmiechu, aby uzyskać pewność siebie i wyglądać jeszcze lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.