Loading...
CiałoPielęgnacja

Wybielanie zębów – wady, zalety, przeciwwskazania

Lekarz stomatolog

Coraz więcej osób płaci za jaśniejsze, bielsze zęby. Często systematyczne używanie szczoteczki i pasty do zębów może już nie wystarczyć. Tym samym ludzie decydują się na wybielanie zębów. Czy wybielanie zębów działa i czy jest bezpieczne? Wybielanie zębów polega na wybielaniu zębów w celu ich rozjaśnienia. Nie sprawi to, że zęby będą olśniewająco białe, ale może rozjaśnić istniejący kolor o kilka odcieni. Wiele osób stosuje węgiel lub paski – jednak my zalecamy profesjonalne wybielanie u stomatologa.

Dlaczego moje zęby zmieniły kolor?

Z biegiem czasu kolor zębów może zmienić się z białego na niezbyt jasny z wielu powodów. Kawa, herbata i czerwone wino to główni sprawcy przebarwień. Co mają one ze sobą wspólnego? Intensywnie barwiące pigmenty zwane chromogenami, które przyczepiają się do szkliwa.

Dwa związki chemiczne występujące w tytoniu powodują powstawanie uporczywych przebarwień: smoła i nikotyna. Smoła jest naturalnie ciemna. Nikotyna jest bezbarwna, dopóki nie zostanie zmieszana z tlenem. Wówczas zmienia się w żółtawą substancję barwiącą powierzchnię.

Pod twardą, białą warstwą zewnętrzną zębów (szkliwem) znajduje się bardziej miękka warstwa zwana zębiną. Z czasem, podczas szczotkowania, zewnętrzna warstwa szkliwa staje się coraz cieńsza i prześwituje przez nią więcej żółtawej zębiny.

Jeśli zostałeś uderzony w jamę ustną, ząb może zmienić kolor, ponieważ w odpowiedzi na uraz układa się w nim więcej zębiny, która jest ciemniejszą warstwą pod szkliwem.

Ciemnienie zębów może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków przeciwhistaminowych, przeciwpsychotycznych i leków na nadciśnienie. Małe dzieci, które w okresie formowania się zębów (w łonie matki lub jako niemowlę) były narażone na działanie antybiotyków takich jak tetracyklina i doksycyklina, mogą mieć przebarwienia zębów w późniejszym okresie życia. Chemioterapia oraz naświetlania głowy i szyi również mogą powodować ciemnienie zębów.

Kawa jako czynnik przebarwiający zęby
Źródło: Pexels

Najlepsze sposoby na białe zęby

Najbardziej typową metodą wybielania zębów jest profesjonalne wybielanie. Zespół stomatologów będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent nadaje się do zabiegu, a jeśli tak, będzie go nadzorował. Najpierw zespół stomatologów nałoży na dziąsła gumową osłonę lub żel, aby je chronić. Następnie nałoży na zęby preparat wybielający za pomocą specjalnie wykonanej nakładki, która pasuje do jamy ustnej jak ochraniacz.

Składnikiem aktywnym produktu jest zazwyczaj nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. W miarę rozkładu substancji czynnej tlen dostaje się do szkliwa zębów, co powoduje rozjaśnienie koloru zębów.
Jak długo to trwa?

Całe leczenie można zazwyczaj przeprowadzić w ciągu trzech do czterech tygodni. Najpierw konieczne będą dwie lub trzy wizyty u stomatologa. Zespół stomatologów będzie musiał wykonać ochraniacz na zęby, a na pierwszej wizycie pobierze wyciski. Po rozpoczęciu leczenia przez zespół stomatologów należy je kontynuować w domu. Oznacza to regularne stosowanie preparatu wybielającego przez dwa do czterech tygodni, przez 30 minut do godziny jednorazowo.

Zalety wybielania zębów

Zdrowie jamy ustnej powinno być jednym z elementów każdej rozważanej procedury stomatologicznej, ponieważ ma ono ogromne znaczenie dla szeroko pojętego zdrowia. Zły stan zdrowia jamy ustnej może prowadzić do wielu problemów w późniejszym życiu. Do problemów tych należą niewydolność narządów, choroby serca, nowotwory, a w ciężkich przypadkach śmierć. Wybielanie zębów u stomatologa pozwala usunąć przebarwienia w odpowiedni sposób, dzięki czemu zęby wzmacniają się i stają się zdrowsze.

Nie jest tajemnicą, że usta pełne bielszych zębów przynoszą korzyści, z których najbardziej oczywistą jest jaśniejszy i bardziej atrakcyjny uśmiech. Plamy i ogólne przebarwienia mają tendencję do matowienia uśmiechu, więc niezależnie od tego, jak szeroko się uśmiechasz i jak serdecznie się śmiejesz, Twojej ekspresji czegoś brakuje. Bielsze zęby przywracają ten brakujący wymiar poczucia własnej wartości.

Zabieg profesjonalnego wybielania zębów
Źródło: Pexels

Wady wybielania zębów

Przy pierwszym wybielaniu zębów istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeden zabieg nie wystarczy, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na wybielanie zębów, będziesz musiał poddać się wielu zabiegom. To wiąże się z  kwestią kosztów oraz bólu, które mogą być związane z wybielaniem.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku dni po zabiegu będziesz odczuwać nadwrażliwość. W zależności od tego, co jesz lub pijesz, na początku możesz nie zauważyć zwiększonej wrażliwości, ale jeśli jesz gorące lub zimne potrawy i pijesz gorące lub zimne napoje, zauważysz duży wzrost wrażliwości. Wrażliwość powinna utrzymywać się tylko przez kilka dni po leczeniu, ale jeśli nadal często wybielasz zęby, wrażliwość może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Fakty i mity na temat wybielania

Z pewnością każdy z nas chciałby mieć zdrowe, białe zęby. Obecnie zabieg wybielania zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym. Bardzo często brak informacji na temat wybielania zębów lub wręcz przeciwnie, nadmiar różnorodnych opinii zraża większość z nas do zabiegu wybielania zębów i pięknego uśmiechu. Jakie są fakty i mity na temat wybielania zębów?

Fakty

Wybielanie zębów nie niszczy zębów. Profesjonalne wybielanie zębów, jeśli jest stosowane zgodnie z instrukcjami, jest niezwykle bezpieczne. W procesie wybielania wykorzystuje się aktywne składniki, które tymczasowo otwierają pory w zębach i usuwają przebarwienia. Po każdej sesji wybielania zęby ulegają naturalnej remineralizacji i nawodnieniu.

Wybielanie zębów otwiera pory. Gdy wybielasz zęby w ciągu dnia, są one bardziej podatne na przebarwienia ze względu na otwarte pory. Dlatego jedzenie lub picie określonych pokarmów w tym czasie może spowodować przebarwienie zębów. Dlatego zaplanuj zabieg w gabinecie na wieczór.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Źródło: Pexels

Mity

Rezultaty wybielania zębów utrzymują się na zawsze. Niektórzy uważają, że zabieg wybielania zębów ma trwały wpływ na zęby. Jednak w przyszłości nadal będą pojawiać się przebarwienia. Co więcej, aby utrzymać pożądany kolor, należy poddawać się zabiegowi co najmniej raz w roku.

Dzieci nie powinny mieć wybielanych zębów. Niefortunnie jest, gdy dziecko ma przebarwione lub odbarwione zęby. Przypadki takie są jednak coraz częstsze z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, przyjmowania niektórych leków lub słodkich przysmaków.

Niektórzy rodzice uważają, że dzieci muszą czekać aż do osiągnięcia pewnego wieku, aby poddać się zabiegowi wybielania zębów. Nie wiedzą oni, że wybielanie zębów nie ma nic wspólnego z wiekiem. Jeśli zabieg przeprowadza doświadczony i licencjonowany dentysta, nie musisz się martwić o samopoczucie swojego dziecka.

Przeciwwskazania

Wybielanie zębów nie jest najlepszym wyborem dla Ciebie, jeśli:

  • Twój dentysta poinformuje Cię, że masz w jamie ustnej zęby z próchnicą – te zęby z próchnicą należy wyleczyć przed wybielaniem;
  • masz zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia – choroby dziąseł;
  • Twoje zęby mają otarcia, starcia lub nadżerki. Ubytki w szkliwie zębów powstałe w wyniku agresywnego szczotkowania, zgrzytania zębami lub niewłaściwej diety z nadmiernym spożyciem owoców cytrusowych lub napojów gazowanych;
  • jesteś w ciąży.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.