Loading...
Sport

Wygodna jazda na rowerze? Postaw na siodełko żelowe!

Rower z wygodnym żelowym siodełkiem

Jazda na rowerze, bez względu na to, czy profesjonalna, czy amatorska, powinna być przede wszystkim bezpieczna i… przyjemna. Jeśli chcemy zachować najwyższy komfort, powinniśmy nie tylko odpowiednio dobrać jednoślad — do swoich potrzeb i wzrostu — ale też siodełko. To właśnie od tego, na czym siedzimy, w dużej mierze zależy, czy będziemy w stanie pokonać kolejne kilometry. Przyglądamy się bliżej siodełkom żelowym, o których mówi się, że są doskonałym wyborem. Czy tak jest? Przekonajmy się!

Co trzeba wiedzieć o siodełku rowerowym?

Na rynku znajdziemy równie wiele siodełek co rowerów. Okazuje się, że ten niewielki element potrafi w ogromnej mierze wpłynąć na naszą postawę oraz komfort jazdy. Nikt nie chciałby odczuwać choćby najmniejszego bólu podczas wsiadania i, zsiadania czy pedałowania. Wybór siodełek, w tym siodełek żelowych, jest naprawdę spory. Producenci oferują nam najróżniejsze rozmiary, kształty, materiały i wykończenia. Dzięki temu bez wątpienia każdy znajdzie idealny dla siebie model.

Okazuje się, że dobre siodełko do roweru wcale nie równa się grube siodełko. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej anatomii. Co więcej, właściwie dobrane sprawia, że nie tylko nasza pozycja podczas jazdy jest prawidłowa, ale też stawy kolanowe i kości kulszowe nie są nadmiernie obciążone. Dobrze jest przy okazji zdecydować się na siodełko, które umożliwi przyjmowanie wielu pozycji, nie rezygnując jednocześnie z wygody.

Żelowe siodełko rowerowe — świetny wybór

Żalowe siodełko rowerowe

Siodełka możemy podzielić na przystosowane do rowerów górskich, szosowych, trekkingowych, miejskich, crossowych czy BMX, ale też różnicuje je wypełnienie. Jeśli szukamy siodełka do roweru, które zapewnia doskonałą amortyzację wstrząsów, jest miękkie, dopasowuje się do ciała i bardzo wygodnie się na nim siedzi, wówczas wybór powinien paść wyłącznie na siodełko żelowe.

Zdecydowanie wyparło ono swój piankowy odpowiednik, który po dłuższym użytkowaniu miał tendencję do ubijania się i odkształceń. Z żelowym siodełkiem rowerowym nic się nie dzieje, a jeszcze nie ma problemu z utrzymaniem go w czystości. O ile pianka łatwo chłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy, o tyle w przypadku żelu zupełnie odchodzą takie problemy. Warto przy okazji spojrzeć na spodenki i legginsy rowerowe — coraz więcej modeli ma właśnie żelową wkładkę zamiast piankowej.

Siodełko żelowe damskie a męskie — czym się różnią?

Budowa ciała kobiety różni się od budowy ciała mężczyzny, dlatego też nie ma w tym nic dziwnego, że każde z nich potrzebuje nieco innego siodełka rowerowego. I tak siodełko żelowe damskie jest zwykle szersze w tylnej części, tak by zapewnić lepsze podparcie, oraz nieco krótsze. Niektóre też posiadają wycięcia na środku, by nie uciskać wrażliwych stref intymnych. Na dużą swobodę możemy pozwolić sobie szczególnie w przypadku rowerów miejskich, gdzie siedzi się prosto, więc siodełko żelowe przypomina wręcz duże i miękkie krzesełko.

Natomiast jeśli chodzi o siodełko żelowe męskie, to tutaj również jest ono specjalne wyprofilowane, z anatomicznym wycięciem w środkowej części. Dzięki temu jeździ się wygodniej, nie ma dużego nacisku, a dodatkowo warstwa żelu skutecznie pochłania wibracje. Nie bez znaczenia jest też fakt lepszej wentylacji takiego siodełka. Do tego żelowe siodełko męskie jest najczęściej węższe i dłuższe.

Przekonaliśmy Cię do zakupu żelowego siodełka do roweru? Mamy nadzieję, że tak. Wykorzystaj nasze wskazówki, a szybko przekonasz się, jak przyjemna — i wygodna — może być jazda jednośladem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.