Loading...
Leki i suplementy

Wynaleziono lek 100 razy silniejszy od morfiny

lek silniejszy od morfiny

Polacy są lekomanami. W ciągu miesiąca na leki wydajemy blisko 2,2 mld złotych, co stawia nas w europejskiej czołówce, zaraz po Francuzach i Amerykanach. Statystyczny Polak bierze cztery tabletki dziennie*.

Środek przeciwbólowy o podwójnym działaniu

Opioidy należą do najskuteczniejszych metod leczenia silnego bólu. Są jednak niebezpieczne ze względu na swoje skutki uboczne, takie jak zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego, hiperaglezje (czyli odczuwanie bólu nieproporcjonalnego do wywołującego je bodźca), a w końcu uzależnienie.

Czym właściwie są opioidy? To substancje takie jak morfina, kodeina lub heroina. Pierwsza z nich jest stosowana do zwalczania silnego bólu, kaszlu i duszności – leczenia obrzęku płuc, bólu w zawale serca, bólu przewlekłego. Morfina jest środkiem silnie uzależniającym, prowadzącym nieraz do śmierci. Kodeina jest stosowana do leczenia słabego bólu i kaszlu.

Skutku uboczne stosowania opioidów

Stosowanie opioidów wywołuje sporo skutków ubocznych. Choć analgezja, czyli zanik bólu jest pierwszym i najważniejszym z nich, kolejnymi są senność, apatia, zawroty głowy, euforia, zanik głodu, zanik odczuwania silnych emocji, zaburzenia pamięci, spowolnienie akcji serca, zaburzenia koncentracji, skurczenie źrenic. Zbyt długie przyjmowanie leków opioidowych prowadzi do uzależnienia, nerwowości, lęków nocnych, nerwobóli i bezsenności*.

opioidy leki przeciwbólowe

Co zastąpi morfinę?

Ostatnie doniesienia badawcze donoszą o odkryciu, które zminimalizowałoby problem uzależnień od leków przeciwbólowych oraz powikłaniach po skutkach ubocznych. Otóż, aktywacja nocyceptyny/orphaninu FQ (NOP) wzmacnia analgezję wywołaną przez agonistę MOP bez wywoływania skutków ubocznych*. Naukowcy z katedry Fizjologii i Farmakologii w Wake Forest School of Medicine w Stanach Zjednoczonych, między innymi Huiping Ding, Norikazu Kiguchi, Willma E. Polgar opracowali bifunkcjonalną substancję MOP/NOP nazwaną AT-121, która wykazała bardzo silne działanie przeciwbólowe u małp, bez wywoływania skutków ubocznych: hiperaglezji, uzależnienienia czy problemów z oddychaniem. Oznacza to, że AT-121 może stanowić bezpieczny i skuteczny zamiennik tradycyjnych środków przeciwbólowych. W dodatku wykazano, że był o ok. 100 razy skuteczniejszy w zwalczaniu bólu niż morfina.

AT-121 nie powodował u naczelnych problemów z oddychaniem nawet przy podawaniu bardzo wysokich dawek. AT-121 ma zostać opracowany przez naukowców w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy – jeśli badania kliniczne się powiodą, pojawi się na rynku w ciągu najbliższych sześciu lat.

*Kamil Nadolski, Polacy to lekomani, 22 Sie 2012: https://technologie.onet.pl/aktualnosci/polacy-to-lekomani/c2sn4l0, (dostęp 04.09.2018).

*Wikipedia, Opioidy, https://pl.wikipedia.org/wiki/Opioidy (dostęp 04.09.2018).

*Sciene Translational Medicine, A bifunctional nociceptin and mu opioid receptor agonist is analgesic without opioid side effects in nonhuman primates, 29 Aug 2018: Vol. 10, Issue 456, DOI: 10.1126 / scitranslmed.aar3483 (dostęp 04.09.2018).

One comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.