Loading...
Kręgosłup

Wynik badania rezonansem magnetycznym

Pytanie:
Moje pytanie dotyczy wyniku badania rezonansem magnetycznym.
1. Pojedyncze guzki Schmorla trzonów Th9 oraz Th8.
2. Na poziomach Th9-Th8, Th8-Th7 cechy zwężenia tarcz m-k, z cechami ich dehydratacji.
3. Zniesienie lordozy lędźwiowej.
4. Na poziomie L5-S1 worek oponowy zniekształcony bliznowato od strony tylno-prawo-bocznej.
Proszę o wyjaśnienie tych pojęć.

Odpowiedź:

1. Opisywane w badaniu radiologicznym guzki Schmorla są konsekwencją przebytej w młodości choroby Scheuremanna (o przebyciu której niekoniecznie musi Pani wiedzieć).
2. Zmiany degeneracyjne objawiają się natomiast odwodnieniem krążków międzykręgowych, czyli ich dehydratacją. Powoduje to zmianę właściwości krążka międzykręgowego, widoczne w badaniu pod postacią odpowiednio zmienionego sygnału z danego obszaru. W konsekwencji dochodzi również do zwężenia krążka międzykręgowego, co jest jednym z początkowych stadiów dyskopatii.
3. Prawidłowo ukształtowany kręgosłup posiada krzywizny, takie jak lordoza szyjna i lędźwiowa (wygięcia do przodu) oraz kyfoza piersiowa (wygięcie do tyłu). Krzywizny kręgosłupa powodują iż jest on znacznie bardziej odporny na obciążenia. Kształt krzywizny lędźwiowej jest w dużym stopniu zależny od kąta nachylenia podstawy kości krzyżowej. Zniesienie lordozy lędźwiowej może być elementem posiadanej wady postawy, a może być związane z obronnym wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.