Loading...
PielęgnacjaWłosy

Wypadanie włosów – możliwe przyczyny, zapobieganie, sposoby leczenia

Suszarka do włosów, szczotka i frotki

Wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Są one zastępowane nowymi. Oczywiście o ile liczba utraconych włosów nie przekracza dziennie 100. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy widzimy dużą ilość włosów w wannie po kąpieli, na szczotce do włosów czy poduszce. Co może być przyczyną wypadania włosów? Jak temu zaradzić? A może da się zapobiec? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Możliwe przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów jest mnóstwo. Tak samo, jak wiele jest sposobów leczenia i zapobiegania utraty włosów. Aby jednak dokładnie poznać przyczynę, trzeba wykonać szereg badań, które jednoznacznie wskażą nam, gdzie leży problem. Najczęściej to zmiany wewnątrzustrojowe są powodem nadmiernej utraty włosów. Zaliczają się do nich na przykład zaburzenia hormonalne czy długotrwały stan zapalny organizmu. Inne najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

Stres

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Właściwie codziennie spotykamy się ze stresującymi sytuacjami. Jednak kiedy jest ich więcej niż zazwyczaj, niestety, ale reagują na niego również nasze włosy. Dlaczego włosy wypadają przez stres? Ponieważ uwalnia on neurohormony i neuroprzekaźniki, które w sposób negatywny wpływają na całą fazę wzrostu mieszków włosowych. Prolaktyna na przykład powoduje, że włosy zbyt szybko przechodzą z etapu wzrostu do etapu spoczynku.

Kortyzol z kolei przyspiesza przebieg tak zwanego łysienia androgenowego. Łysienie androgenowe występuję częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jego objawy to zakola, łysienie w okolicy skroniowo-czołowej i stopniowe siwienie. To choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można zahamować utratę włosów.

Stres może być jedną z przyczyn wypadania włosów
Źródło: Pexels

Anemia

Kolejną przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest anemia, a dokładnie związany z tym niedobór żelaza we krwi. Aby dowiedzieć się, czy chorujemy na anemię wystarczy zrobić podstawowe badania – morfologię, OB, oraz stężenia żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen w organizmie człowieka oraz inne ważne składniki odżywcze. W wyniku ich braku cierpią również włosy, które zaczynają wypadać, często powosując łysienie.

Niedobór witamin i składników odżywczych

Niedobór witamin z grupy B, witaminy D3 i A również może powodować nadmierne wypadania włosów. Wykonując podsawowe badania dignostyczne, na obecność tych składników w organizmie, jesteśmy w stanie postawić diagnozę. Podobnie sytuacja wygląda z niedoborem niektórych składników odżywczych w diecie – na przykład białka. Jego bogatym źródłem są ryby, jaja i mięso, dlatego bardzo łatwo jest uzupełnić jego brak w diecie w sposób naturalny.

Niewłaściwe upięcia włosów i pielęgnacja

To przyczyna, nad którą łatwo jest nam zapanować. Wystarczy bowiem, że zrezygnujemy z ciasnych upięć, silnego ściągania włosów frotką czy zaplatania ciasnych warkoczyków. Naciąganie mieszków włosowych powoduje ich osłabienie, a w efekcie wypadanie włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja bowiem dotyczy na przykład stosowania na własną rękę różnych preparatów na wypadanie włosów dostepnych w aptece. Nie każdy preparat nada się do Twoich włosów. Ważne, żebyśmy najpierw skonsultowali się z trychologie, który dobierze odpowiednią dla nas kurację. Dobierane są one w zależności od wieku, płci czy powodu wypadania włosów.

Jeszcze inny sposób złej pielęgnacji dotyczy nagminnego używania suszarki do włosów czy prostownicy. Ciepłe powietrze niszczy i osłabia włosy, często powodując ich wypadanie. Warto więc powstrzymywać się od tego typu zabiegów, jeśli tylko będziemy mogli sobie na to pozwolić.

Dziewczyna przed lustrem upinająca włosy
Źródło: Pexels

Leki

Wypadanie włosów często związane jest również z przyjmowaniem niektórych leków. Do tej grupy należą głównie retinoidy, leki obniżające ciśnienie krwi i cholesterolu, leki immunosupresyjne oraz antydepresanty. W większości przypadków problem z wypadającymi włosami znika po zakończeniu terapii. Jeśli jednak leki musimy przyjmować na stałe, niestety, musimy liczyć się ze skutkami ubocznymi. Oczywiście w tym przypadku ratować możemy się różnymi spososbami, na przykład wcierkami czy kuracją zaproponowaną przez trychologa, które na pewno pomoga choć trochę zatrzymać utratę włosów.

Sposoby walki z wypadaniem włosów

Metod walki z wypadaniem włosów jest tyle, ile jest ich przyczyn. Nie wszystkie jednak dedykowane są dla każdego. Przed podjęciem kroków, warto skonsultować się z trychologiem, który doradzi nam najbardziej właściwe rozwiązanie. Do najpowszechniejszych sposobów walki z wypadaniem włosów należą:

  • odpowiednia dieta. Powinna zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, takie jak: witamina H, zawarta na przykład w marchewce i szpinaku, woitamina A, którą znaleźć można w nabiale czy pomidorach, witamina B (jaja i warzywa strączkowe). Dieta powinna być bogata również w mikroelementy – cynk i żelazo. Najwięcej jest ich w czerwonym mięsie, podrobach, kaszach i warzywach strączkowych.
  • właściwa pielęgnacja. Polegać powinna głównie na unikaniu stylizacji włosów pod wpływem gorąca, czestego farbowania, płukania gorącą wodą, czy wspomnianego już ciasnego upięcia. Zmiana tych nawyków z pewnością pomoże uporać się z wypadaniem włosów, o ile oczywiście przyczyna nie leży gdzie indziej.
  • preparaty. Warto zaznaczyć, że najlepiej jest wcześniej zasięgnąć rady trychologa lub przynajmniej farmaceuty. Nie każda kuracja jest odpowiednia dla naszych włosów. Stosując ją na własną rękę możemy sobie zaszkodzić, zamiast pomóc. Fakem jest jednak, że odpowiednio dobrany preparat jest w stanie skutecznie walczyć z wypadaniem włosów.
  • zioła. Te najczęściej można spotkać w aptece czy drogeriach. Należą do nich: skrzyp polny, dziurawiec, brzoza, pokrzywa czy korzeń łopianu. Występują w formie wcierek, szamponów, odżywek, syropów, czy tabletek. Ważną rolę w walce z nadmierną utratą włosów odgrywają również oleje, szczególnie olej z wiesiołka czy pestek winogron.
  • trycholog. Wizyta u tego specjalisty od włosów może stać się przełomem w walce z łysieniem. Po pierwsze przeprowadzi on wywiad, aby ustalić przyczynę wypadanie włosów, a następnie zaproponuje odpowiednie na das leczenie. Posiada on specjalne narzędzia diagnostyczne, dzięki którym może postawić diagnozę. Należą do nich na przykład trichoskop, dzięki któremu specjalista może z bliska przyjrzeć się strukturze naszych włosów. Innym przyrządzem jest trichogram, który służy do oceny wurwanych włosów pod mikroskopem. Trycholog może zaproponoać nam następujące kuracje: mezoterapię igłową, terapię peptydową, laseroterapię, trychologiczny peeling skóry głowy, a w ostateczności przeszczep włosów. Z trycholgiem można skonsultować się także z powodu zupełnie innych problemów, nie tylko gdy wypadają nam włosy. Doradzi on także w kwestii przetłuszczającej się skóry głowy, albo oceni pojawiające się na niej krostki.
Kobieta z wypadającymi włosami u trychologa
Źródło: Pexels

Zapobieganie

Nie da się całkowicie zapobiec wypadaniu włosów. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja jest ważna i z pewnością utrzyma nasze włosy w dobrej kondycji przez długi czas. Jednak nigdy nie wiemy, czy nie będziemy musieli przyjmować jakichś leków, które zaburzą wzrost włosów. Wtedy nawet najlepsza pielęgnacja nie złagodzi całkowicie skutków ubocznych. Póki jednak z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku, a naszemu organizmowi dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze, to nie musimy się niczym martwić. Ważne jest aby o włosy dbać nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. Odpowiednia dieta jest kluczowym sposobem na zapobieganie wypadaniu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.