Loading...
Kręgosłup

Wypadnięcie jądra galaretowatego

Pytanie:
Witam!
Piszę w sprawie mojego 23-letniego brata, u którego stwierdzono z rtg: wypadnięcie jądra galaretowatego z zespołem bólowym kręgosłupa lędźwiowego oraz rwę kulszową lewostronną z okresowymi zaostrzeniami. Ma bardzo ostre bóle, uniemożliwiające poruszanie się. Jedną krótszą nogę ok 2 cm. Co należy zrobić w tej sytuacji. Czy trzeba się poddać operacji? Bardzo proszę o odpowiedź.
————————–
W nawiązaniu do pytania w spawie mojego 23-letniego brata dołączam opis z tomografii komputerowej: „L3-L4 bez zmian, L4-L5 – uwypuklenie pierścienia włóknistego z przepukliną tylną centralną i stenozą worka oponowego do 5 mm; L5-S1 – bez zmian.” Czy z tego opisu wynika, że należy poddać się operacji? Czy można się jeszcze wstrzymać? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedź:
Ustalenie właściwego postępowania oraz ewentualna kwalifikacja do zabiegu operacyjnego nie są możliwe bez przeprowadzenia szczegółowego badania lekarskiego. Z reguły w przypadku przepukliny dysku u młodej osoby leczenie operacyjne poleca się, gdy dochodzi do drażnienia korzenia nerwowego, które prowadzi do osłabienia czy zaników mięśni, zaburzeń wydania moczu, zaburzeń czucia lub bólu nie reagującego na inne, niechirurgiczne sposoby leczenia. W takiej sytuacji zabieg operacyjny pozwala zapobiec pogłębianiu i utrwalaniu zaburzeń neurologicznych.
————————
Opis tomografii komputerowej sugeruje przepuklinę jądra miażdżystego L4/5. Deformacja taka może być źródłem przewlekłych, okresowo zaostrzających się dolegliwości bólowych, a także niedowładu kończyn dolnych. Niestety zacytowane przez Panią wyniki badań obrazowych nie mogą stanowić podstaw do podjęcia decyzji w sprawie operacji. Podstawowe znaczenie ma wynik badania przez lekarza. Dopiero na podstawie takiego badania można ocenić natężenie dolegliwości, stan neurologiczny i udzielić wyczerpującej odpowiedzi dotyczącej zasadności leczenia operacyjnego.

2 comments
  1. Danka

    Najlepiej chyba jest zasięgnąć porady kilku specjalistów. Bo wiadomo jeden powie tak drugi tak. Jednak lekarz jest człowiekiem i zawsze może coś przeoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.