Loading...
Jedzenie

Yerba mate – czym jest oraz jakie posiada działanie

yerba mate w niebieskim kubku

Ostatnimi czasy pośród dużego grona ludzi bardzo popularna stała się yerba do picia, która jest obecnie największym konkurentem kawy. Zainteresowanie tym naparem ciągle wzrasta wśród polskiego społeczeństwa, nie tylko ze względu na swe działanie pobudzające i stymulujące, ale także z uwagi na inne pozytywne działanie, które wywiera na nasz organizm. Zatem czym tak naprawdę jest ten tajemniczy napój oraz jakie dokładnie posiada działanie?

Yerba mate – co to takiego?

Yerba jest naturalnym naparem, który przygotowywany jest z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to herbata pochodząca z krajów Ameryki Południowej, jak Paragwaj, Argentyna, Brazylia czy Urugwaj. Do Polski została sprowadzona przez emigrantów w 1882 roku. W swoim składzie zawiera alkaloidy purynowe (mateinę, teofilinę, teobrominę), saponiny, polifenole (kwas chlorogenowy), biopflawonoidy, olejek eteryczny, witaminy (A, C, E, B1, B2, B3, B5) oraz liczne minerały, jak wapń, mangan, żelazo, selen, magnez, potas i fosfor. Obecnie można ją zakupić w hipermarketach, sklepach zielarski, aptekach, a także licznych sklepach internetowych, jak sklepkawa.pl.

Działanie Yerba mate

Yerba to napój, który posiada moc aż ponad 150 różnych związków chemicznych, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu człowieka. Wśród głównych właściwości tego naparu wyróżnia się przede wszystkim:

  • poprawę koncentracji
  • silne działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwwirusowe
  • ograniczenie ryzyka rozwoju chorób serca, raka piersi, przełyku, przewodu pokarmowego, płuc oraz skóry
  • wzrost libido
  • spadek cukru we krwi, a tym samym właściwości przeciwcukrzycowe
  • obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego
  • regulację stężenia frakcji LDL i HDL
  • wzmocnienie układu odpornościowego

Poza tym yerba do picia posiada również działanie moczopędne, pobudzające produkcję żółci oraz stymulujące układ nerwowy. Dodatkowo łagodzi problemy gastryczne, redukuje łaknienie oraz ułatwia trawienie, przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu polecana jest yerba na odchudzanie.

Yerba – jak należy ją pić?

W gruncie rzeczy picie tego napoju jest niezmiernie proste. Zazwyczaj napar przygotowuje się oraz pije w tykwie przy użyciu specjalnej plastikowej/bambusowej bądź wykonanej z nierdzewnego metalu rurki zakończonej filtrem, czyli bombillii. Do naczynia należy wsypać według własnych preferencji ilość suszu – zwykle 1/3 do ¾ objętości naczynia. Następnie tykwę należy przykryć dłonią, odwrócić do góry nogami, kilkukrotnie potrząsnąć i odwrócić pod kątem 45o, by susz się ułożył po jednej stronie. Następnie umieszczamy bombillę w pustą przestrzeń naczynia i wlewamy gorącą wodę aż po brzegi, tak by kopiec suszu pozostał nad powierzchnią wody suchy. Po chwili napój jest gotowy do spożycia. Do napoju możemy dodawać miód bądź cukier oraz uzupełniać go ciepłą wodą średnio do 7 razy, aż poczujemy, że yerba została wypłukana i straciła swój smak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.