Loading...
Suplementy

Yohimbine – działanie, dawkowanie i zastosowanie

Suplementacja Yohimbine

 

Nazwa: johimbina w proszku
CAS: 146-48-5
Wzór cząsteczkowy: C21H26N2O3
Masa cząsteczkowa: 354.45
Temperatura topnienia: 231-233°C

Yohimbine to rodzaj drzewa w Afryce Środkowej i Zachodniej. Kora Yohimbine zawiera substancję chemiczną zwaną proszkiem johimbiny, która jest używana do produkcji leków. Jednak niektóre z nich mogą nie dostarczać dokładnych informacji na temat ilości johimbiny w proszku zawartej w suplemencie. Ponadto niektóre suplementy wskazują, że johimbina w proszku jest składnikiem aktywnym. Yohimbine są przyjmowane doustnie na zaburzenia erekcji, problemy seksualne spowodowane działaniem leków  na depresję, zwanych inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i na problemy seksualne ogólne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest również stosowana dla poprawy wyników sportowych, utraty wagi, bólu nerwu cukrzycowego i depresji wraz z innymi lekami.

Mechanizmy działania Johimbina

Johimbina blokuje adrenoceptory alfa-1 i alfa-2, zwiększając adrenalinę i dopaminę oraz obniżając poziom serotoniny. Blokowanie tych receptorów zwiększa również ciśnienie krwi, uwalnia insulinę i obniża poziom cukru we krwi.

Związek ten blokuje także receptory serotoniny-1B, -1D, -2A i -2B (5-HT1B, 5-HT1D, 5-HT2A i 5-HT2B) oraz receptory dopaminy-2 i dopaminy-3 (D2 i D3).

Jak działa johimbina?

Johimbina jest stosowana głównie jako pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej. Wielu z nas zmaga się z tą niedogodnością i wie, że nie jest to prosty problem do rozwiązania. Dodatkowe wsparcie jest zawsze przydatne.

Johimbina jest bardzo uniwersalnym środkiem wspierającym ogólną witalność. W procesie eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej jest niezastąpiona. Dodatkowo poprawia funkcje seksualne i ciśnienie krwi.

Należy jednak pamiętać, że johimbine jest najskuteczniejsza w postaci chlorowodorku.

Jak przyjmować yohimbine

Dawki Johimbina 0,2 mg/kg masy ciała zostały z powodzeniem zastosowane jako spalacze, bez znaczącego wpływu na parametry sercowo-naczyniowe, takie jak częstość akcji serca i ciśnienie krwi.

Przyjmowanie suplementu diety
https://www.pexels.com

Yohimbine efekty – jak długo utrzymują się w organizmie?

10 mg johimbina ma bardzo krótki okres półtrwania wynoszący zaledwie około 1 – 1,5 godziny. Oznacza to, że po około 3 godzinach jej efekty powinny się całkowicie wyczerpać. Czas trwania zależy od metabolizmu i tego, co jest w żołądku. Johimbina w badaniach wykazywała większą skuteczność, kiedy była zażywana na czczo. Dzięki temu efekty jej wchłaniania trwały dłużej.

Yohimbine efekty i korzyści

Potencjał, aby pomóc utrzymać zdrową wagę

Yohimbine ma potencjał suplementu wspomagającego w utrzymaniu zdrowej wagi. W jednym z badań dwudziestu piłkarzy otrzymało 10 mg johimbina w proszku, a dwudziestu innych placebo. Grupa od johimbiny miała znacznie mniejszą masę tłuszczową pod koniec trzytygodniowego badania. Nie wpłynęło to na obniżenie masy mięśniowej ani na wyniki sportowe, a żaden z uczestników nie zauważył żadnych skutków ubocznych.

W innym badaniu klinicznym każdy z uczestników stosował dietę niskokaloryczną (1000 kcal / dzień) przez okres próbny, a część z nich spalacze. Połowa pacjentów otrzymywała placebo, a druga połowa otrzymywała yohimbine cztery razy dziennie. Grupa otrzymująca spalacze miała znacznie lepszą redukcję masy ciała pod koniec badania. Nikt nie zgłosił skutków ubocznych podczas trwania badania.

Może pomóc w poprawie męskiego libido i sprawności seksualnej

Przegląd 2001 dokonał podsumowania wszystkich badań nad johimbiną w proszku do tego momentu. Naukowcy odkryli, że wciąż istnieje niewiele badań testujących te spalacze. Te istniejące pokazują, że proszek johimbiny ma umiarkowany wpływ na męskie libido. W szczególności pomaga podtrzymać zdrową witalność seksualną u mężczyzn. We wszystkich badaniach johimbina w proszku była wolna od skutków ubocznych, jeśli zażywano ją w normalnych dawkach.

W innym badaniu oceniano stosowanie johimbiny z L-argininą, powszechnym aminokwasem, w celu poprawy witalności seksualnej mężczyzn. Czterdziestu żonatych mężczyzn w wieku od 25 do 50 lat o różnym stopniu problemów natury seksualnej otrzymywało placebo lub johimbinę przez okres 4 tygodni. Zdrowie seksualne części męskiej grupy otrzymującej yohimbine uległo znacznej poprawie.

Poprawa wydolności poznawczej

Nadal istnieje potrzeba dalszych badań nad wpływem johimbiny na funkcje poznawcze. Jednak liczne testy wykazały, że może pomóc w ich poprawie. W jednym z badań przyjrzano się wpływowi otępienia i lęku na ludzkie emocje i pamięć związaną z traumą. Naukowcy odkryli, że johimbina stymuluje ludzkie ciało do produkcji adrenaliny i noradrenaliny. Odkryli również, że proszek johimbiny poprawił czas powrotu do zdrowia po doświadczeniu objawów traumy i lęku.

Skuteczne odchdzanie
https://www.pexels.com

Czy johimbina jest skuteczna na odchudzanie?

Kucio i współpracownicy przeprowadzili badania w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie. W swoim raporcie badawczym, zatytułowanym „Czy johimbina działa jako lek odchudzający?” znaleźli interesującą odpowiedź. W tym badaniu dwadzieścia kobiet było poddanych 3-tygodniowej diecie 1000 kalorii dziennie. Po tym 3-tygodniowym okresie 10 pacjentów otrzymało johimbinę, a pozostałych 10 zażywało placebo przez kolejne trzy tygodnie, oprócz diety 1000 kalorii dziennie.

Okazało się, że leczenie johimbiną znacznie zwiększyło utratę wagi. 3,55 kilograma masy ciała utraconej w grupie johimbiny w porównaniu do 2,21 kilograma masy ciała utraconej w grupie placebo. Nie zaobserwowano jednak istotnego wpływu na lipolizę, ani też leczenie johimbiną nie opóźniło tempa opróżniania żołądka.

Waluga i współpracownicy zbadali, jaki był połączony wpływ kofeiny i johimbiny na funkcje sercowo-naczyniowe i tempo odchudzania. Aby to zrobić, podzielili grupę dwudziestu siedmiu zdrowych kobiet na trzy grupy po 9 osób. Pierwsza grupa otrzymywała tylko bardzo niskokaloryczną dietę (400 kalorii dziennie) i placebo. Druga grupa otrzymała taką samą dietę i leczenie suplementami kofeiny. Trzecia taką samą dietę i kofeinę stosowaną w grupie 2, plus johimbinę w proszku.

Badanie  trwało 10 dni. Pod koniec badania naukowcy zaobserwowali znaczne zmniejszenie masy ciała we wszystkich grupach, bez żadnej statystycznej różnicy między nimi. Grupa 1 straciła 3,3 kilograma masy ciała, grupa 2 straciła 3,5 kilograma masy ciała, a grupa 3 straciła 3,4 kilograma masy ciała.

Chociaż nie zaobserwowano znaczących różnic między grupami, naukowcy wskazali, że badanie to trwało tylko 10 dni i że badani byli na diecie niskokalorycznej, co mogło zniekształcić efekty odchudzania suplementami.

Jednak główny cel badania stanowiło określenie niekorzystnego wpływu leczenia uzupełniającego na układ sercowo-naczyniowy. W rzeczywistości naukowcy ustalili, że włączenie proszku johimbiny do proszku HCL wraz z kofeiną wywołało pewne potencjalnie niebezpieczne zmiany w układzie sercowo-naczyniowym. Doszli do wniosku, że dodanie proszku johimbine do proszku HCL należy traktować ostrożnie. Zwłaszcza osoby otyłe z powikłaniami sercowo-naczyniowymi powinny być wykluczone z tego typu suplementacji .

Czy yohimbine jest bezpieczna?

Yohimbine w proszku jest niezwykle bezpieczna, gdy jest spożywana samodzielnie i w zalecanej dawce. Jednak jest też bardzo silna i może wchodzić w interakcje z wieloma lekami i innymi suplementami ziołowymi. Nie należy stosować johimbiny z innymi lekami, chyba że zostały przepisane przez lekarza.

Johimbina może również mieć negatywne skutki, gdy jest stosowana w dawkach wyższych niż normalne. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Niektóre potencjalne działania niepożądane obejmują swędzenie, wysokie ciśnienie krwi, niepokój i bóle głowy. Działania niepożądane występują bardzo rzadko przy zalecanej dawce.

Johimbina – możliwe niebezpieczeństwa

Nadciśnienie tętnicze i zwiększona częstość akcji serca to dwa częste działania niepożądane Johimbina.  Według memoriału Sloan-Kettering, osoby cierpiące na depresję, schizofrenię, nadciśnienie lub choroby nerek, wątroby lub serca powinny unikać przyjmowania johimbe, podobnie jak kobiety w ciąży.

Skutki uboczne johimbiny w proszku

Nawet przy zalecanej dawce (5,4 mg 3x / dzień) johimbina w proszku ma wiele skutków ubocznych. Wyższe dawki (200-5000 mg) powodują silniejsze skutki uboczne i mogą być toksyczne dla mózgu. Ekstremalnie wysokie dawki (powyżej 5000 mg) mogą być śmiertelne.

Częste działania niepożądane johimbiny to:

 • Nudności,
 • Zawroty głowy,
 • Ból głowy,
 • Ból brzucha,
 • Reakcje alergiczne,
 • Lęk -Nerwowość,
 • Podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie),
 • Zwiększona częstość akcji serca (tachykardia),
 • Niewydolność nerek,
 • Paraliż.

Johimbina w proszku vs Yohimbe

Kora Yohimbe to kora wiecznie zielonego drzewa Pausinystalia yohimbe, które pochodzi z Afryki Zachodniej. Jest źródłem aktywnego chemicznego proszku johimbiny, który jest alkaloidem. Chociaż proszek johimbiny i kora johimbe są oczywiście spokrewnione, nie są one tożsame. Zgodnie z National Institutes of Health, ani nie są synonimem proszku pochodzącego z johimbiny, który nazywa się johimbiną w proszku i jest sprzedawany jako lek na receptę.

Yohimbe

Yohimbe w dawnych czasach stosowano w celu zwiększenia pożądania seksualnego. Ostatnio używany jest w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Jest zwykle stosowana w formie zaparzanej, jak zioła lub herbata, chociaż spotyka się ja także pod postacią kapsułek.

Johimbina hcl

To naturalny alkaloid. Według Encyclopedia Britannica alkaloidy, w tym dobrze znane ich  odmiany, takie jak morfina i nikotyna, mają różnorodne efekty fizjologiczne. Jednym z nich jest poprawa potencji.

Nutrition yohimbine

Jest lekiem, który wykorzystuje johimbinę w proszku, jako składnik aktywny. Jest często sprzedawany w leczeniu impotencji. Zwiększa przepływ krwi obwodowej i może być również stosowany do powiększania źrenic w okulistyce. Zaczyna działać od dwóch do trzech tygodni po rozpoczęciu przyjmowania. Typowa dawka na impotencję wynosi 5,4 do 6 mg trzy razy dziennie, ale należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Johimba w proszku
https://www.pexels.com

Jak działają johimbe i johimbina w proszku?

Ponieważ proszek johimbiny pochodzi z johimbe, mają podobne mechanizmy działania. Według memoriału Sloan-Kettering, johimbina w proszku i johimbe, ponieważ zawiera johimbinę w proszku, działa jako monoaminooksydaza lub inhibitor MAO i bloker kanału wapniowego. Stymuluje także ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto zwiększa przepływ krwi w tkance ciała i rozszerza naczynia krwionośne narządów płciowych.

Środki ostrożności

Badanie 49 suplementów w proszku johimbiny wykazało, że tylko 2 dostarczyły dokładnego etykietowania i informacji. Ilość substancji czynnej w proszku wahała się od 0 do 12,1 mg. To znacznie więcej niż zalecana dawka 5,4 mg. Spośród produktów, które wymieniały niedokładne ilości, rzeczywiste dawki wahały się od 23% do 147% zadeklarowanej ilości. Działania niepożądane występują częściej w ekstraktach ziołowych Yohimbe niż w produktach w proszku johimbiny na receptę, ponieważ produkty na receptę podlegają standardowym środkom bezpieczeństwa.

Wyniki

Nie ma wielu naukowo udowodnionych naturalnych suplementów, które pomogą Ci szybciej stracić tłuszcz, ale nie jest to cudowna pigułka. Pamiętaj, że suplementy nie budują wspaniałej budowy ciała. Poświęcenie się treningowi i prawidłowemu odżywianiu tak.

Czego można oczekiwać od suplementacji Johimbina

 • Niewielkiego wzrostu energii.
 • Niewielkiego zmniejszenia apetytu.
 • Nieznacznego zwiększenia metabolizmu spoczynkowego i utraty tkanki tłuszczowej, a w szczególności uporczywego tłuszczu.

Oznacza to po prostu, że mądrze jest sparować johimbinę w proszku z innymi suplementami, aby wzmocnić jej działanie. Na przykład, jeśli połączysz johimbinę w proszku z ćwiczeniami na czczo i innymi naukowo udowodnionymi czynnościami, pomagającymi w utracie tłuszczu, takimi jak kofeina i synefryna, efekty mogą być dość wyraźne. To ważne, jeśli ciągle ciężko trenujesz i dobrze się odżywiasz.

Dlaczego niektórzy suplementują johimbinę?

Kora Yohimbe jest popularnym sposobem leczenia zaburzeń erekcji od dłuższego czasu z rekordową skutecznością. To obecnie wschodząca gwiazda w świecie suplementów odchudzających, a jej działanie spalające wydaje się być niezawodne. Jest również często sprzedawana jako suplement, aby pomóc szybciej stracić „uparty tłuszcz”, co oczywiście brzmi jak oszustwo, ale w rzeczywistości istnieją dowody naukowe na poparcie tego twierdzenia. Większość ludzi suplementuje johimbinę hcl w proszku, aby szybciej schudnąć z dobrym efektem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.