Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Z astmą na Kilimandżaro

W czwartek 8 marca 2001 wrócił do Polski 30-letni Michał Jędrzejewski – chory na astmę lekarz, który samodzielnie zdobył szczyt Kilimandżaro.

Michał Jędrzejewski od 7. roku życia choruje na astmę. Wysokogórska wspinaczka to jego pasja – do tej pory zdobył takie szczyty jak Mont Blanc, Aconcagua (prawie 7000 m. n.p.m.). W tym roku planuje zdobyć sześciotysięcznik McKinley oraz ośmiotysięcznik Shishapangma. Astma jest chorobą cywilizacyjną. Stwierdzono jej występowanie u ok. 8,6% populacji dzieci w Polsce. Wśród dorosłych wskaźniki są niższe, jednak populacja dorosłych jest liczniejsza, dlatego liczba chorych na astmę w tej grupie jest największa. W Polsce 5,4% dorosłej populacji ma cechy astmy. Podstawą leczenia astmy jest podawanie leków drogą wziewną – istnieje możliwość na tyle skutecznego leczenia choroby, aby nie utrudniała ona aktywności życiowej. Uważa się, że ponad 95% pacjentów mogłoby w pełni kontrolować chorobę, gdyby poddało się nowoczesnej i skutecznej terapii. Nadal jednak świadomość możliwości skutecznego leczenia astmy, zarówno wśród chorych jak i lekarzy jest często niewystarczająca.

Michał Jędrzejewski łamie stereotypy i mity dotyczące życia z astmą. Oprócz wspinaczki wysokogórskiej nurkuje na znacznych głębokościach, jeździ na nartach, uczestniczy w maratonach. Większość ludzi chorych na astmę uważa jednak, że ich choroba skazuje na iwalidztwo do końca życia, dlatego tak istotna jest kwestia edukacji pacjentów oraz przedstawienie im realnych możliwości pełnego korzystania z życia pomimo choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.