Loading...
Suplementy

Z czego składają się adaptogeny?

Mężczyzna w białym kitlu trzyma w dłoni adaptogeny

Wyraźnie widać, że zwracamy większą uwagę na swoje zdrowie, zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Liczne kampanie społeczne zachęcają do tego, by bliżej przyjrzeć się swojemu organizmowi i temu, co do niego trafia. Nic więc dziwnego, że wielu z nas decyduje się na suplementację. Wśród suplementów rosnącą popularnością cieszą się adaptogeny, co warto o nich wiedzieć? Adaptogeny są pochodzenia naturalnego. Są bezpieczne dla naszego zdrowia i nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do ich stosowania. Do grupy adaptogenów zalicza się wiele roślin, toteż ich skład też jest różny. Jednak wspólne jest dla nich to, że działają wszechstronnie na organizm, a ich spożycie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków zdrowotnych.

Na co działają adaptogeny?

Rośliny, które kwalifikuje się do adaptogenów pomagają organizmowi wrócić do stanu homeostazy, a więc przywrócić równowagę. Pomagają adaptować się do nagłych lub niekorzystnych zmian, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Dzięki takiemu oddziaływaniu postrzega się je jako coś, co pomoże walczyć z lękami i stresami. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Mogą na przykład wspierać układ odpornościowy, krwionośny, nerwowy, zwiększać płodność, poprawiają koncentrację. Tak szerokie spektrum działania sprawia, że sprawdzają się jako uzupełnienie diety większości osób.

Najpopularniejsze adaptogeny

Wśród adaptogenów są rośliny rosnące w różnych zakątkach globu. Często musiały przystosować się do trudnych warunków atmosferycznych i gromadzą w swoich korzeniach to, co najcenniejsze w otoczeniu. Rosną m.in. w niesprzyjających Andach lub w okolicach Himalajów. Związki, jakie w nich są zawarte, są różne, więc inaczej wygląda zakres działania. Wszystkie jednak wykazują działanie adaptogenne. Kiedy będziemy interesować się adaptogenami, to spotkamy się z preparatami z takich roślin jak ashwagandha, schizandra, szczodrak krokoszowaty, różeniec górski, gotu kola i kilka innych.

Co zawierają adaptogeny?

Wszechstronne działanie dla zdrowia jest możliwe dzięki temu, że adaptogeny mają w sobie prawdziwą różnorodność związków. Przykładowo ashwagandha zawiera mnóstwo antyoksydantów, witaferynę, sitoindozydy, witaminy i minerały. Sprzyjają one łagodzeniu stresu, niwelowaniu wolnych rodników, poprawie pamięci. Związki te działają także przeciwbakteryjnie, przeciwdepresyjnie i spowalniają procesy starzenia organizmu.

Schisandra, czyli inaczej cytryniec chiński, zawiera fitosterole, monosacharydy, lignany, polisacharydy, witaminy C i E, a także pierwiastki jak magnez lub żelazo. Podobnie jak przy ashwagandzie mamy tutaj do czynienia z korzystnym działaniem na układ nerwowy. Cytryniec chiński działa antyoksydacyjnie i hepatoprotekcyjnie, a więc zatrzymuje proces włóknienia wątroby. Warto też zwrócić uwagę na wspomniane lignany, które z kolei wspierają funkcje poznawcze i zabezpieczają komórki nerwowe przed ich uszkodzeniem.

Równie korzystnie działa różeniec górski. Znajduje się w nim przeszło 140 cennych dla zdrowia związków. Wśród nich są flawonoidy, taniny, fenylopropanoidy i protoantocyjanidyny. Tak jak wszystkie rośliny adaptogenne, tak i w tej są związki pomagające radzić sobie ze stresem. Roślina ta działa antyoksydacyjnie, a także wspiera wytrzymałość fizyczną.

Czy adaptogeny są propozycją dla każdego?

Jak już było wcześniej wspomniane, adaptogeny są roślinami, a więc decydując się na nie, sięgamy coś, co dała natura. Nie ma żadnych syntetycznych związków. Do tego nie wykazują działania toksycznego, a więc nie będą wywoływały poważnych skutków ubocznych. Jednak po przyjęciu zbyt dużej dawki, mogą pojawić się wzdęcia.

Pomimo tego, że preparaty z adaptogenami są bezpieczne, to jak w każdym przypadku jest kilka przeciwwskazań. Zrezygnować z suplementacji powinny kobiety karmiące piersią i ciężarne. Ponadto jeśli na stałe przyjmujemy jakieś leki, przed włączeniem adaptogenów do diety skonsultujmy się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.