Loading...
CiałoUroda

Z czego wynikają plamy wątrobowe i jak się ich pozbyć?

Dermatolog opowiadająca o plamach wątrobowych

Plamy wątrobowe są ciemnymi przebarwieniami na skórze. Często powstają one w miejscach, które były wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Wbrew nazwie, plamy wątrobowe nie mają związku z funkcjonowaniem wątroby. Chociaż plamy na dłoniach zazwyczaj nie wymagają leczenia, wielu chce je usunąć ze względów kosmetycznych. Opcje leczenia może zaproponować dermatolog.

Co to są plamy wątrobowe i co oznaczają?

Plamy wątrobowe to plamy ciemniejszej skóry. Ich wielkość waha się w granicach 1 cm. Często pojawiają się na obszarach skóry narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, dłonie czy ramiona.

Chociaż plamy te nazywane są plamami wątrobowymi, nie mają one nic wspólnego z wątrobą, z wyjątkiem podobnego koloru, który może być od opalonego do ciemnobrązowego. Inne nazwy plam wątrobowych to plamy starcze, plamy posłoneczne i plamy soczewicowate.

Co powoduje powstawanie plam wątrobowych na skórze?

Plamy wątrobowe pojawiają się w miejscach, w których zebrała się lub zlepiła melanina. Melanina jest substancją, która nadaje skórze pigment.

Kiedy światło ultrafioletowe (UV) uderza w skórę, przyspiesza produkcję melaniny. Z czasem proces ten może prowadzić do powstawania plam posłonecznych. Plamy wątrobowe mogą się również pojawić po zabiegach medycznych, takich jak radioterapia.

Jak rozpoznaje się plamistości wątroby?

Lekarz prowadzący leczenie zazwyczaj może rozpoznać plamy wątrobowe na podstawie ich wyglądu. Jeśli istnieją jakiekolwiek obawy, że ciemna plama na skórze może być nowotworowa, lekarz wykona biopsję skóry.

Podczas biopsji lekarz pobiera niewielką próbkę skóry. Następnie wysyła próbkę skóry do laboratorium w celu jej oceny. Oglądając skórę pod mikroskopem, świadczeniodawcy mogą zidentyfikować lub wykluczyć raka skóry oraz takie schorzenia, jak infekcje.

Jak pozbyć się plam wątrobowych? Sposoby na starcze plamy

Jeśli masz plamy wątrobowe, nie martw się. Dzięki odpowiednim zabiegom i produktom można je rozjaśnić lub usunąć. Błędne jest przekonanie, że ciemne plamy „rozpływają się”. Wymaga to również nieco cierpliwości. Musisz upewnić się, że dajesz swojemu nowemu reżimowi wystarczająco dużo czasu, aby zadziałał. Warto być konsekwentnym w pielęgnacji skóry. Wiele aktywnych składników potrzebuje od 4 do 8 tygodni, aby ich działanie było widoczne. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zobaczysz rezultatów od razu. Plamy starcze na dłoniach można usunąć znacznie szybciej, stosując odpowiednie kremy.

Jak leczy się plamy starcze?

Plamy starcze nie są niebezpieczne i nie powodują żadnych problemów zdrowotnych. Leczenie nie jest konieczne, ale niektórzy ludzie chcą usunąć plamy starcze ze względu na ich wygląd.

Leki na receptę

Lekarz prowadzący może przepisać kremy wybielające, które stopniowo rozjaśniają plamy starcze. Zazwyczaj zawierają one hydrochinon z retinoidami, takimi jak tretinoina. Kremy wybielające zwykle potrzebują kilku miesięcy, aby wpłynąć na plamy starcze.

Kremy wybielające i kremy z tretinoiną sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.

Procedury medyczne

Istnieje kilka procedur medycznych, które mogą usunąć lub zmniejszyć plamy starcze. Każda procedura medyczna niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych i powikłań. Zapytaj swojego dermatologa, chirurga plastycznego lub specjalistę od pielęgnacji skóry o to, który zabieg jest najbardziej odpowiedni dla Twojej skóry.

Perspektywy leczenia

Plamy starcze są nieszkodliwymi zmianami na skórze i nie powodują bólu. W rzadkich przypadkach plamy starcze mogą utrudniać rozpoznanie raka skóry. U niektórych osób pojawienie się plam starczych może wywołać niepokój emocjonalny. Często można je usunąć lub zredukować za pomocą leczenia. Porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia lub dermatologiem o najlepszej opcji leczenia.

Rozpoznanie plam wątrobowych

Niektóre zmiany na skórze pojawiają się wraz z wiekiem, jak na przykład mało popularne plamy starcze (znane również jako plamy posłoneczne lub plamy wątrobowe). Są spowodowane długotrwałym przebywaniem na słońcu. Niektóre z tych ciemnych plam mogą jednak wyglądać podejrzanie jak czerniak, najbardziej śmiertelna forma raka skóry. Jeśli nie jesteś dermatologiem, możesz wpatrywać się w nowe brązowe znamię na skórze i zastanawiać się, czy jest to tylko problem kosmetyczny, czy coś gorszego.

To, co wydaje się być nowymi plamami starczymi lub plamami wątrobowymi, może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia tego procesu. Nawet jeśli dermatolog nie znajdzie żadnych oznak raka skóry, może poinformować Cię, czy masz problemy skórne, na które należy uważać. Nie dotyczy to tylko osób o jasnej karnacji. Osoby o ciemnej karnacji również mogą zachorować na raka skóry, a czasami bez profesjonalnej pomocy trudniej jest dostrzec jego wczesne oznaki.

Nowe sposoby leczenia plam wątrobowych

Leczenie plam wątrobowych
Źródło: Pexels.com

Aby plamy starcze były mniej widoczne, dostępne są zabiegi mające na celu ich rozjaśnienie lub usunięcie. Ponieważ pigment znajduje się u podstawy naskórka — najwyższej warstwy skóry — wszelkie zabiegi mające na celu rozjaśnienie plam starczych muszą przenikać przez tę warstwę skóry.

Zabiegi na plamy starcze obejmują:

  1. Leki. Stosowanie kremów wybielających na receptę (hydrochinon) samodzielnie lub z retinoidami (tretinoina) i łagodnym sterydem może stopniowo rozjaśnić plamy w ciągu kilku miesięcy. Zabiegi te mogą powodować tymczasowe swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie lub suchość.
  2. Laser i intensywne światło impulsowe. Niektóre terapie laserowe i intensywne światło pulsacyjne niszczą komórki wytwarzające melaninę (melanocyty) bez uszkadzania powierzchni skóry. Takie metody wymagają zazwyczaj dwóch do trzech sesji. Lasery raniące (ablacyjne) usuwają górną warstwę skóry (naskórek).
  3. Zamrażanie (krioterapia). Procedura ta polega na leczeniu plamki za pomocą wacika z końcówką do nakładania ciekłego azotu przez pięć sekund lub krócej. Powoduje to zniszczenie dodatkowego pigmentu. W miarę gojenia się tego obszaru, skóra staje się jaśniejsza. Zamrażanie natryskowe może być stosowane w przypadku niewielkiej grupy plam. Zabieg ten może tymczasowo podrażnić skórę i stwarza niewielkie ryzyko powstania trwałych blizn lub przebarwień.
  4. Dermabrazja. Ściera wierzchnią warstwę skóry za pomocą szybko obracającej się szczotki. Na jej miejsce wyrasta nowa skóra. Może zaistnieć potrzeba poddania się zabiegowi więcej niż raz. Możliwe skutki uboczne to przejściowe zaczerwienienie, strupki i obrzęk. Zanikanie różowości może potrwać kilka miesięcy.
  5. Mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja to mniej agresywne podejście niż dermabrazja. Pozostawia łagodne przebarwienia skóry o gładszym wyglądzie. Aby uzyskać umiarkowane, tymczasowe rezultaty, należy wykonać serię zabiegów w ciągu kilku miesięcy. Możesz zauważyć lekkie zaczerwienienie lub uczucie kłucia na obszarach poddanych zabiegowi. Jeśli masz trądzik różowaty lub drobne czerwone żyłki na twarzy, ta technika może pogorszyć ten stan.
  6. Peeling chemiczny. Metoda ta polega na nałożeniu na skórę roztworu chemicznego w celu usunięcia jej wierzchnich warstw. Na jej miejsce tworzy się nowa, gładsza skóra. Możliwe skutki uboczne obejmują blizny, infekcje oraz rozjaśnienie lub przyciemnienie koloru skóry. Zaczerwienienie utrzymuje się do kilku tygodni. Może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów, zanim pojawią się jakiekolwiek rezultaty.

Terapie usuwania plam starczych w gabinecie lekarskim nie wymagają hospitalizacji. Czas trwania każdej procedury i czas potrzebny do zobaczenia rezultatów waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Po zabiegu, przebywając na zewnątrz, warto stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30. Należy także nosić odzież ochronną.

Ponieważ zabiegi na plamy starcze są uważane za zabiegi kosmetyczne, zazwyczaj nie są one objęte ubezpieczeniem. Ponieważ zabiegi te mogą mieć skutki uboczne, warto dokładnie przedyskutować swoje opcje z lekarzem specjalizującym się w chorobach skóry.

Styl życia i domowe środki zaradcze

W sprzedaży dostępnych jest wiele kremów i balsamów bez recepty, rozjaśniających plamy starcze. Mogą one poprawić wygląd plam starczych. Być może trzeba będzie używać takiego produktu regularnie przez kilka tygodni lub miesięcy, by zauważyć rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.