Loading...
Jedzenie

Z czym pić kawę przy nietolerancji laktozy

Kawa z mlekiem bez laktozy lub roslinnym stoi na stole

Kawa to jeden z ulubionych napoi Polaków. Pijamy kawę tuż po przebudzeniu, po przyjściu do pracy, na szybką kawę wyskakujemy z przyjaciółmi, towarzyszy nam na spotkaniach biznesowych lub gdy idziemy na randkę. Lubimy pić kawę z ekspresu, rozpuszczalną lub parzoną. Niektórzy skłaniają się ku kawie dużej, czarnej i mocnej, inni wolą szybkie espresso we włoskim stylu. Gros zwolenników mają również kawy z mlekiem typu flat white, latte, czy cappuccino. Nasze preferencje dotyczą także gatunków kaw, sposobu jej prażenia i ilości dodawanego do niej cukru czy słodkiego syropu smakowego. Ile osób tyle preferencji.

Nie każdy jednak może delektować się swoją ulubioną małą czarną z mlekiem, ze względu na nietolerancję laktozy. Czym jest laktoza i jak objawia się jej nietolerancja? Laktoza, jest cukrem znajdującym się w mleku, jest rozkładana w jelitach przez enzym zwany laktazą. To podstawowy proces w okresie niemowlęcym, jednak aktywność laktazy zwykle maleje po zaprzestaniu karmienia mlekiem matki. Częstotliwość występowania nietolerancji tego cukru u dorosłych Europejczyków waha się od 5 % do 70 %. Objawia się bolesnością żołądka, wzdęciami, biegunkami, nudnościami, a nawet wymiotami. Mało kto ma ochotę przeżywać taką niedyspozycję, wówczas wiele osób przerzuca się na niewątpliwie zdrowszą czarną wersje tego napoju. Są jednak alternatywy, które pozwolą nam wrócić do preferowanej wersji kawusi.

Mleko bez laktozy

Praktycznie w każdym sklepie możemy kupić mleko bez laktozy, tak jak i w większości kawiarni i restauracji serwuje się już kawę z tym mlekiem. Mleko bez laktozy różni się od normalnego, tym, że w swoim składzie ma enzym laktazę. Enzym ten rozkłada laktozę do glukozy i galaktozy, przez co usuwa przyczynę niemiłych niespodzianek. Dzięki temu mleko jest słodsze i ma inny, lekko szary kolor. Należy uważać z ilością spożywanych produktów bez laktozy, ponieważ unikając jej całkowicie, możemy wpłynąć na zupełne zaprzestanie wytwarzania laktazy w organizmie, co objawi się nietolerancją wtórną.

Mleka roślinne

Kolejną alternatywą dla tradycyjnego mleka, są mleka roślinne. Bardzo często wybierane przez wegan. Możemy wyróżnić mleka kupowane w sklepie, w dwóch wariantach cenowych, nieco tańsze ze słabszym składem i droższych często pochodzących z ekologicznych produktów. Oba rodzaje są najczęściej w kartonowym opakowaniu. Napoje roślinne zwane mlekami wytwarzane są najczęściej z orzechów (kokos, migdał, orzech laskowy), produktów zbożowych (ryż, owies, kasza jaglana, orkisz) i innych grup produktów spożywczych (konopia, soja, sezam). W swoim składzie oprócz wody mają często sól, cukier i dodatkowe, nie do końca pożądane składniki takie jak emulgatory, stabilizatory, barwniki i gumy.

Jeśli faktycznie zależy nam na zdrowej alternatywie napoju roślinnego, warto takie mleka robić samodzielnie. Na rynku dostępne są specjalne maszynki do wytwarzania napojów z konkretnych produktów np. do mleka sojowego lub orzechowego. Możemy również zaleźć nieco droższe, ale bardziej uniwersalne wersje urządzeń, które oprócz mleka potrafią zrobić masła orzechowe, koktajle i zupy warzywne. Jeśli jedynym co nas ogranicza to finanse, warto pomyśleć o wsparciu w postaci chwilówki bez bik.

Jak widać, każdy może wybrać najbardziej dogodną dla siebie alternatywę swojej ulubionej wersji kawy. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów i opcji mlek. Z pewnością trzeba spróbować różnych smaków i proporcji, by na nowo cieszyć się swoją ukochaną kawką z pianką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.