Loading...
Zdrowie

Za co odpowiada metabolizm?

kobieta bierze suplement na poprawe metabolizmu

Artykuł partnera.

Metabolizm to inaczej przemiana materii. Jest to szereg reakcji zachodzących w organizmie, które wykorzystują energię i składniki odżywcze z przyjmowanego przez nas pokarmu. Głównym celem przemiany materii jest produkcja energii do procesów życiowych. Tempo metabolizmu jest uwarunkowane genetyczne, jednak można na nie wpłynąć przez zmianę diety, trybu życia i aktywność fizyczną. Jak jeszcze podkręcić metabolizm i co pomaga go przyspieszyć? Nasze rady znajdziesz poniżej.

Od czego zależy szybkość metabolizmu?

Warto pamiętać, że tempo metabolizmu zmienia się wraz z wiekiem. U dzieci jest on szybki i przeważają procesy anaboliczne, czyli synteza związków chemicznych, które gromadzą energię. U osób starszych przemiana materii zwalnia i spada jej efektywność. Przeważają wówczas procesy kataboliczne, czyli rozpad związków na prostsze cząsteczki.

Tempo metabolizmu zależy również od:

  • płci,
  • stanu fizjologicznego,
  • zaburzeń zdrowotnych,
  • poziomu aktywności fizycznej,
  • ilości spożywanych kalorii,
  • temperatury otoczenia.

Istnieje jednak wiele innych czynników, które mogą pomóc nam przyspieszyć lub zwolnić przemianę materii.

Co zwalnia metabolizm?

Będą to głównie niezdrowy tryb życia i zła dieta. Jadłospis bogaty w fast foody i nadużywanie alkoholu będzie znacząco obniżać tempo przemiany materii. Etanol obciąża dodatkowo wątrobę, która odpowiada za procesy trawienne i oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto zatem go ograniczyć. Wolniejsze tempo metabolizmu zapewni nam też brak aktywności fizycznej i zbyt mała ilość snu.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Przede wszystkim dieta! W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty o niskim stopniu przetworzenia. Najlepiej by były one ekologiczne, pochodzące przykładowo od lokalnych rolników. Dobrze też, aby menu naszych posiłków obfitowało w kwasy tłuszczowe omega 3, warzywa i owoce. Będą one dobrym źródłem witamin i minerałów. Przyspieszenie metabolizmu wspomaga też aktywność fizyczna. Najlepszym wyborem będzie tu trening siłowy i interwałowy.

Co dodatkowo wpływa na zwiększenie tempa przemiany materii?

Metabolizm podkręcą pikantne przyprawy, np. pieprz cayenne, chili, wasabi czy kurkuma. Powodują one wzrost temperatury ciała, za czym idzie podniesienie termogenezy i przyspieszenie metabolizmu. Kolejnym produktem będzie kawa. Wszystko dzięki kofeinie, która zawiera antyoksydanty, które uczestniczą w przemianach biochemicznych i przyspieszają metabolizm. Na ostatnim miejscu sytuuje się białko. Dieta wysokobiałkowa jest pomocna w redukcji masy ciała, ale również zwiększa tempo metabolizmu poprzez wzrost nakładu energii, niezbędnej do trawienia protein.
Poza powyższymi sposobami warto zadbać o odpowiednią suplementację, która pomoże uzupełnić niezbędne substancje odżywcze i witaminy. WIMIN proponuje w swojej ofercie suplement diety na lepszy metabolizm. Zadba on o to, by Twoja przemiana materii działała w prawidłowy sposób, abyś mogła czuć się komfortowo w swoim ciele. Spróbuj i przekonaj się o tym sama!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.