Loading...
Dom i rodzina

Ząbkowanie u niemowląt – jak pomóc maluszkowi?

ząbkujący niemowlak

Ząbkowanie u niemowląt to ważny i nieodłączny element rozwoju dzieci. Niestety gdy rozpoczyna się ten proces, u maluchów pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Czym jest ząbkowanie u dzieci? Kiedy należy się go spodziewać? W jaki sposób pomóc niemowlakowi? Podpowiadamy i przedstawiamy najważniejsze porady.

Czym jest ząbkowanie?

Zgodnie z definicją medyczną ząbkowanie to proces, gdy przebijają się dziąsła lub wyrzynają się zęby u niemowlęcia. Można wyróżnić trzy fazy ząbkowania, a więc przederupcyjną (kształtowanie się korony zębowej), przedfunkcyjną (pojawianie się zęba) i funkcyjną (zakończenie kształtowania korzenia). U dzieci pojawiają się oczywiście zęby mleczne, które po kilku latach zaczynają wypadać, a ich miejsce zastępują zęby stałe.

Kiedy należy spodziewać się ząbkowania?

Ząbkowanie to proces indywidualny, który może rozpocząć się w różnym okresie życia dziecka. Czasami ząbkowanie rozpoczyna się już u 2-miesięcznego niemowlaka, a kiedy indziej dopiero u dziecka półrocznego. W większości przypadków ząbkowanie powinno jednak rozpocząć się przed tym, gdy dziecko ukończy rok życia. Opóźnione ząbkowanie należy skontaktować z lekarzem. Warto zaznaczyć, że okres ząbkowania powinien się zakończyć do około 31 miesiąca życia dziecka, a to oznacza, że 3-letni maluch powinien mieć już wszystkie zęby mleczne.

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Rodzice muszą wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać objawy ząbkowania, ponieważ maluch nie jest w stanie sam przekazać żadnych informacji. Część symptomów jest zauważalna, a na inne trzeba trochę poczekać. Pierwszym, alarmującym objawem, jest obfite ślinienie u dziecka. Niestety ślina może podrażniać skórę maluszka, dlatego należy osuszać jego usta i zadbać o to, aby nie pozostawały zbyt długo mokre. Można zdecydować się na smarowanie brody i okolic ust dziecka gęstym i tłustym kremem, który zmniejszy nieprzyjemne objawy ślinienia się. Dodatkowo należy zakładać dziecku śliniaczek, ponieważ w ten sposób można ochronić ubrania maluszka. Bardzo widocznym objawem ząbkowania jest także wkładanie przez malucha różnych przedmiotów do buzi. Niestety u dzieci występuje także gorączka, która wynosi zwykle 37,5 – 38 stopni Celsjusza i jest typowym objawem dla ząbkowania. Maluszek może być także drażliwy, płaczliwy, niezadowolony. Czasami dodatkowo pojawiają się objawy nietypowe, a więc znacznie przesuszona skóra oraz kaszel. W okresie wyrzynania się zębów trzonowych, ból promieniuje w okolice uszu, dlatego też maluch może je drapać lub ciągnąć, aby wykryć źródło nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak pomóc dziecku, czyli domowe metody

Wyrzynanie się zębów jest związane ze sporym dyskomfortem, o czym wiedzą te osoby, które przeżyły wyrzynanie się zębów mądrości. W jaki sposób ulżyć dziecku? Do najważniejszych metod należy:

  • dawanie dziecku gryzaka lub grzechotki z chłodzącym żelem,
  • masowanie dziąseł dziecka palcem nasączonym herbatą rumiankową (oczywiście po wcześniejszym umyciu, a nawet zdezynfekowaniu palca),
  • można także dać dziecku smoczek,
  • innym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z szałwią,
  • niektórzy rodzice podają dzieciom preparaty przeciwbólowe, na przykład paracetamol, także w formie czopków.

Preparaty apteczne dla maluszka

W sytuacji, gdy typowe metody domowe nie pomagają, a widać, że dziecko odczuwa ból i dyskomfort, można zdecydować się na zakup preparatu aptecznego, na przykład takiego jak Osanit. Preparat ten posiada następujące właściwości:

  • są to granulki, które łagodzą ból i podrażnione dziąsła,
  • niweluje ból i zmniejsza przyczynę dyskomfortu,
  • nie zawiera cukru, dzięki czemu nie prowadzi do próchnicy,
  • efektem zażywania preparatu jest mniejsza płaczliwość u dziecka, łatwiejsze zasypianie, spokój malucha oraz brak problemu z wybudzaniem się z drzemek.

Osanit to doskonałe rozwiązanie dla maluszków, które ząbkują. Preparat jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych. Stosowanie go przynosi ulgę dziecku, a przy okazji także rodzicom, którzy mogą spać spokojniej. Wystarczy położyć osiem granulek na języku dziecka i stosować taką metodę co 15-30 minut w przypadku ostrego bólu. W ten sposób znacząco zmniejsza się dyskomfort odczuwany przez maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.