Loading...
ChorobyZdrowie

Zaburzenia nerwicowe – przyczyny, objawy, leczenie

Mężczyzna z zaburzeniami nerwicowymi

Przewlekły stres i ciągłe przeciążenie psychiczne mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci rozwoju zaburzeń nerwicowych. Niestabilny stan emocjonalny wpływa na pracę i życie osobiste. Jednak nerwica, jak każde inne zaburzenie, może być leczona z pomocą profesjonalnych ekspertów i różnych terapii.

Co to jest zaburzenie nerwicowe i jak się rozwija?

Nerwica rozwija się jako konsekwencja zaburzeń pracy mózgu, czyli części odpowiedzialnej za adaptację człowieka. Konsekwencje mogą wpływać nie tylko na stan psychiczny i emocjonalny pacjenta, ale także negatywnie wpływać na różne układy ciała i narządy wewnętrzne. W organizmie człowieka wszystko jest ze sobą połączone.

Lęk powoduje silne uwalnianie adrenaliny, która zwiększa wydzielanie hormonów przysadki mózgowej i insuliny, które regulują pracę tarczycy. Hormony te zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ataków paniki.

Mężczyzna z zaburzeniami nerwicowymi
Źródło: Pixabay

Jak można odróżnić zaburzenia nerwicowe od innych zaburzeń?

Ludzie cierpiący na zaburzenia emocjonalne doświadczają różnych uczuć bardziej emocjonalnie niż ktokolwiek inny. Złość, lęk, rozpacz, agresja i zazdrość to tylko niektóre z przejawów nerwicy u człowieka. Podczas tych stanów pacjent doświadcza wyższego poziomu stresu, więc postrzega negatywne sytuacje bardziej dotkliwie i poważniej niż są w rzeczywistości.

Nerwica jest spowodowana traumatycznymi okolicznościami, urazami psychicznymi, stresem lub długotrwałym przeciążeniem emocjonalnym i intelektualnym. Nerwica jest często doświadczana przez osoby, które niedawno przeżyły poważne zaburzenia emocjonalne, utratę bliskich.

Osoby neurotyczne często zaprzeczają swoim uczuciom i emocjom, próbują zdystansować się od własnej rzeczywistości. Trudno im kontrolować i zarządzać swoimi emocjami. Zaburza to racjonalne myślenie pacjenta i uniemożliwia mu dobre funkcjonowanie w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym.

Nerwica — objawy

Patologia przejawia się zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychoemocjonalnym. Objawy fizyczne obejmują pocenie się, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej i suchość w ustach, bóle głowy, zaburzenia widzenia, drżenie kończyn, wysypki skórne i zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

Objawy psychologiczne to poczucie utraty kontroli, poczucie, że się „wariuje”, lęk przed nagłą śmiercią, nadmierny niepokój, duża wrażliwość i podatność na zranienie.

  • Drażliwość;
  • Ciągłe uczucie zmęczenia i apatii;
  • Nadwrażliwość;
  • Izolacja społeczna;
  • Częste i nieoczekiwane wahania nastroju;
  • Zaburzenia rytmu snu i czuwania;
  • Utrata zainteresowania życiem lub pewnymi dziedzinami życia.

To właśnie ciągły niepokój o własne życie lub życie bliskich powoduje bezsenność. Problemy ze snem nie pozwalają na właściwy wypoczynek ciała i układu nerwowego osoby cierpiącej na nerwicę. To z kolei nasila wszystkie objawy wymienione powyżej.

Dlatego przy bezsenności eksperci zalecają kilka prostych i skutecznych zasad:

  • Przestrzegaj reżimu dnia, tzn. staraj się kłaść spać i budzić się o tej samej porze;
  • Uprawiaj sport, dając ciału lekki ładunek;
  • Częściej przebywaj na świeżym powietrzu;
  • Zmniejsz ilość napojów zawierających kofeinę;
  • Jedz lekkie potrawy, aby uniknąć dyskomfortu żołądkowego.
Kobieta uprawiająca sport
Źródło: Pixabay

Co powoduje nerwicę?

  • Duża aktywność umysłowa;
  • Przedłużający się niepokój psychiczny i lęk;
  • Presja psychologiczna wynikająca z nieumiejętności rozwiązywania problemów życiowych;
  • Przedłużająca się samotność i problemy w osobistej sferze życia;
  • Traumatyczne wydarzenie w życiu: utrata bliskiej osoby, trudny rozwód, trudna sytuacja finansowa, jeśli osoba była poddana emocjonalnej i fizycznej przemocy, itp.;
  • Nadmierne oczekiwania. W tym przypadku osoba nie może osiągnąć zamierzonego celu i odczuwa poczucie porażki;
  • Trauma psychologiczna z dzieciństwa: upokorzenie lub znęcanie się ze strony rówieśników i rodziców, przykład złego stylu życia ze strony dorosłych, surowe wychowanie;
  • Nieprzestrzegane schematy pracy i odpoczynku.

Sposoby leczenia nerwicy

Specjaliści sugerują leczenie nerwicy w sposób kompleksowy. Obejmuje to terapię lekami, ćwiczenia i właściwą dietę, reżim snu i czuwania oraz umiarkowany stres psychiczny.

  • Leczenie farmakologiczne

Są to przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, które biorą udział w wychwytywaniu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Ponadto, leki te pomagają blokować enzym, który rozkłada te hormony. Dzięki temu mogą one zwiększyć swoją objętość w ogólnym krwiobiegu, a tym samym poprawić nastrój.

Leki te nie mają wpływu na osobę podczas jazdy samochodem i nie są uzależniające, ale potrzeba kilku tygodni, zanim zaczną działać. Czas trwania terapii może wynosić od 2 do 3 miesięcy.

Istnieją również leki przeciwdepresyjne nowej generacji, które są uważane za bezpieczniejsze i mają mniej skutków ubocznych. Czas trwania terapii i dzienna dawka są ustalane przez lekarza prowadzącego. Samodzielne przyjmowanie leków bez konsultacji z neurologiem jest wysoce niewskazane.

Innym skutecznym sposobem leczenia są leki z grupy uspokajających, które wpływają na przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu, spowalniając tym samym pracę układu nerwowego i zmniejszając reakcję danej osoby na określony bodziec. Leki te mają działanie uspokajające i przeciwlękowe na organizm.

  • Postępowanie psychoterapeutyczne

Psychoterapia indywidualna pozwala osobie cierpiącej na zaburzenia nerwowe zbudować obraz swojej osobowości, określić przyczynę, która doprowadziła do nerwicy. Lekarz pomaga zmienić spojrzenie człowieka na otaczający go świat. Powrót do zdrowia nastąpi wtedy, gdy pacjent z pomocą specjalisty uświadomi sobie przyczynę swoich lęków i obaw.

Często stosowana jest również medytacja. Za pomocą psychoanalizy można poznać swój wewnętrzny świat. Medytacja pomaga zmniejszyć niepokój i pomaga stworzyć nowe przekonania na temat konkretnych sytuacji.

  • Terapia żywieniowa

Odpowiednia dieta w czasie nerwicy pomaga zmniejszyć obciążenie organizmu. Warto jeść małe posiłki 4-5 razy dziennie i wzbogacić swoją dietę o owoce i warzywa. Zawierają duże stężenie witamin i błonnika, który jest materiałem budulcowym dla wszystkich układów organizmu.

Najlepiej jest też unikać słodyczy, ciastek, smażonych potraw i mocno słonych pokarmów. Unikaj twardych napojów i napojów gazowanych. Nie zapominaj o piciu: co najmniej 1,5 litra czystej wody dziennie.

Leczenie farmakologiczne w walce z zaburzeniami nerwicowymi
Źródło: Pixabay

Ćwiczenia oddechowe i masaże

Ćwiczenia pomagają znormalizować aktywność części mózgu, takich jak kora i podkora, a także stymulować i uspokajać system nerwowy.

Na początku rutyny ćwiczeniowej wykonuje się proste ćwiczenia, które nie wymagają stymulacji mięśni i nie wymagają koncentracji. Z czasem obciążenie musi być zwiększane. A ćwiczenia oddechowe poprawiają krążenie krwi w organach wewnętrznych i w mózgu, co pomaga pozbyć się zespołu bólowego.

Zapobieganie rozwojowi nerwicy

Aby uchronić się przed rozwojem nerwicy, należy unikać sytuacji stresowych i przeciążenia emocjonalnego. Rób przerwy, gdy wykonujesz ciężką pracę umysłową.

Rób rzeczy, które są zabawne i relaksujące lub uspokajające. Medytacja jest również dobra dla profilaktyki, ponieważ całkowicie odpręża ciało i umysł oraz podnosi na duchu.

I nie zapominaj, że jeśli odczuwasz ciągłe ataki paniki, spadek emocjonalny lub inne niepokojące objawy nerwicy, zgłoś się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.