Loading...
Choroby

Zaćma – jak leczyć?

Okulista w gabinecie

Katarakta to zmętnienie soczewki oka, które jest efektem zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości. Może doprowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia.

Katarakta to zmętnienie soczewki oka, które jest efektem zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości. Może doprowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Najczęstszym rodzajem katarakty jest zaćma starsza, która dopada ludzi po 50 roku życie. Przeczytaj i dowiedz się jakie są objawy, jak leczyć oraz czy zaćma może być dziedziczna.

Co to jest zaćma?

To zmętnienie soczewki oka. Powodem pojawienia się tej choroby mogą być urazy lub przyjmowanie niektórych leków, preparatów czy używek. Zaćma starsza jest najczęściej spotykanym rodzajem katarakty. Jej przyczyny nie są znane w 100%, ponieważ pojawia się wtedy, gdy oko się starzeje oraz zaburzają się procesy metaboliczne. Zaćma może być nabyta lub wrodzona.

Rodzaje zaćmy starczej

Każdy rodzaj różni się poziomem zmętnienia soczewki oka. Zatem wyróżniamy:

  • Zaćmę kolorową – w tym przypadku zmętnienie jest zlokalizowane w powierzchniowych warstwach soczewki. Oprócz zaburzenia ostrości wzroku pojawiać się może podwójne widzenie.
  • Zaćmę podtorebkową czaszowatą – to zmętnienie tylnej torebki soczewki o powolnym przebiegu. Objawy tego rodzaju zaćmy są nasilone, występuje rozszczepienie światła, co powoduje związane z tym olśnienie utrudniające wykonywanie niektórych czynności życiowych.
  • Zaćmę jądrową – tu zmętnienie zlokalizowane jest w jądrze soczewki, które postępuje powoli i nie zaburza ostrości widzenia, jednak prowadzi do krótkowzroczności.

Objawy zaćmy starczej

Pojawiająca się wraz z wiekiem zaćma starcza nie musi rozwijać się takim samym tempem w jednym, jak i w drugim oku. Rozwój choroby może być inny. Często bywa tak, że w jednym oku następuje całkowita ślepota, podczas gdy w drugim choroba rozwija się dłużej. Do objawów zaćmy starczej zaliczamy:

  • Zaburzenia widzenia, które cechują się zmętnionym oraz niewyraźnym obrazem, który często przeradza się w całkowitą ślepotę.
  • Powiększanie zaćmienia soczewki ostrość wzroku się zmniejsza aż do poczucia światła.
  • Możliwe do zaobserwowania gołym okiem zmiany koloru źrenicy z czarnego na szarobiały – to typowy objaw zmętnienia soczewki oka, a więc typowy objaw zaćmy.

Zaćma wrodzona

Wrodzona zaćma to problem, który pojawia się w momencie narodzin lub rozwija się w pierwszych latach życia dziecka. Przyczynami tego problemu są anomalie metaboliczne lub chromosomowe lub narażenie płodu na działanie niektórych leków już w łonie matki. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowy rozwój oka w pierwszych miesiącach żucia płodowego spowodowane chorobą matki w czasie ciąży lub uwarunkowaniami genetycznymi.

Ważne jest, aby w porę udać się do lekarza. Dobrego specjalistę można znaleźć w internecie wpisując w wyszukiwarkę na przykład „okulista Kraków” i przeanalizować wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.