Loading...
Dom i rodzinaHobby

Zadbany żywopłot będzie ozdobą twojej działki. Jak go pielęgnować?

Żywopłot w ogrodzie ozdobą działki

Pielęgnacja krzewów, drzew, a przede wszystkim żywopłotu, to obowiązek, który nie może być pominięty podczas sezonu ogrodniczego. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji naszego żywopłotu, rośliny są pobudzane do kwitnięcia, co prowadzi do powstania nowych, silnych i zdrowym gałęzi i pędów żywopłotu.

Nadanie odpowiedniego kształtu żywopłotowi i późniejsze utrzymywanie go przez cały rok nie jest skomplikowanym zajęciem, jednak okres późnego maja i czerwca to czas, kiedy żywopłot rośnie z nadmierną obfitością, dlatego jest to idealny czas na generalne przycięcie żywopłotu do takiego kształtu, jaki ma być później kontynuowany. Pielęgnacja ogrodu to wiele elementów, a dbanie o żywopłot jest jednym z nich. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Regularne cięcie żywopłotu kluczem do sukcesu

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaka powinna być zachowana, a o której wielu działkowców i ogrodników zapomina, to cięcie żywopłotu. Wielu osobom wydaje się, że odpowiednie dbanie o trawnik, krzewy ozdobne i kwiaty, to wszystko, co musimy zrobić w celu utrzymania estetycznego miejsca. Jednak żywopłot to pierwsza rzecz, jaką inne osoby widzą z zewnątrz i to właśnie on stanowi wizytówkę naszego ogrodu. Dlatego tak ważne jest, by przycinać żywopłot stosownie do jego wieku oraz gatunku. Inaczej powinniśmy się zająć żywopłotem młodym, a inaczej tym, który pochodzi z krzewów zimozielonych. Przed rozpoczęciem procesu pielęgnacji żywopłotu, należy jak najwięcej dowiedzieć się o specyfice danego rodzaju rośliny.

Używaj odpowiednich narzędzi do dbania o żywopłot

W celu odpowiedniej pielęgnacji żywopłotu powinniśmy sięgnąć po narzędzia, które ułatwią i usprawnią naszą pracę. Najbardziej oczywistym narzędziem, jakiego użyjemy w celu pielęgnacji żywopłotu, będą nożyce do żywopłotu, jednak równie dobrze możemy je zastąpić bardzo skutecznymi elektronarzędziami. Pozwolą nam wykonać tę samą pracę o wiele szybciej i sprawniej, dzięki czemu zaoszczędzimy czas na zabawę z dziećmi lub podziwianie pięknego ogrodu. Wysoka jakość pracy z żywopłotem w dużej mierze zależy od cięcia, jakie wykonujemy na żywopłocie. Dlatego właśnie nożyce spalinowe lub nożyce elektryczne w idealny sposób zadbają o estetyczne i czyste cięcie naszego żywopłotu. Te narzędzia są idealne do gęstych i twardych żywopłotów. Spalinowe odpowiedniki nożyc są mocniejsze niż te elektryczne, więc jeżeli nasz żywopłot wygląda bardzo solidnie, powinniśmy użyć właśnie tego rodzaju sprzętu. Po generalnym przycięciu żywopłotu możemy przejść do nadania mu odpowiedniego kształtu. W tym celu powinniśmy wyposażyć się w nożyce do krzewów i żywopłotu, za pomocą których z łatwy sposób nadamy roślinom pożądany kształt. Jest to idealne narzędzie do małych i precyzyjnych cięć, a jego lekkość i zgrabność gwarantuje komfort użytkowania.

W jaki sposób ciąć żywopłot?

Istotne jest, by podcinać nasz żywopłot zgodnie z pewnymi zasadami. Jeżeli zauważamy młode pędy, warto je przyciąć na około 1 centymetr w skośny sposób, dzięki czemu deszczówka będzie spadała w przeciwną stronę. Jeżeli musimy poradzić sobie z twardszymi i grubszymi gałęziami, wycinamy je bezpośrednio przy pniu, z którego się wywodzą. Jeżeli w swoim żywopłocie dostrzeżemy przemarzłe, chore lub uschnięte gałęzie i pędy, powinniśmy je wyciąć do momentu, kiedy element gałęzi wydaje się być zdrowy. Warto też wspomnieć o ewentualnym podcinaniu głównego pnia. Powinien być on przycięty w najbliższym sąsiedztwie rozgałęzień. Dzięki temu żywopłot dalej będzie zdrowy i pozwoli nam na cieszenie się swoim pięknym wyglądem przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.