Loading...
Choroby

Zaklipsuj hemoroidy

Dopóki ich nie mamy problem wydaje się niewart zainteresowania, a u wielu wywołuje nawet uśmiech na twarzy. Jednak duża część osób ma hemoroidy, inaczej zwane guzkami krwawniczymi, nic o tym nie wiedząc.

W początkowym stadium nie dają one bowiem praktycznie żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się wraz z wystąpieniem pierwszych bólów i nieznośnego swędzenia w okolicy odbytu. Przy siedzącym trybie życia, siedzącej pracy, złej diecie i skłonnościach genetycznych sytuacja może się tylko pogarszać, zmuszając w końcu do poddania się operacji. Dotychczas najczęściej podwiązywano zapalnie i zakrzepowo zmieniony fragment splotu żylnego odbytniczego, a następnie go wycinano. Od pewnego czasu zaczęto klipsować guzki krwawnicze przed wycięciem, zamiast podwiązywać. Okazało się, że nie wydłużając pobytu w szpitalu i nie zwiększając częstości powikłań np. zakażeń ani ryzyka nawrotu w ciągu roku od operacji, udało się skrócić czas zabiegu, zmniejszyć bóle pooperacyjne i umożliwić wcześniejszy powrót do zdrowia i pracy.

Niestety grupa badanych pacjentów liczyła zaledwie 40 osób więc aby móc z całą pewnością stworzyć nowy standard w leczeniu hemoroidów potrzebne są dalsze obserwacje na większych grupach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.