Loading...
CiążaDom i rodzina

Zaleca się wczesne badania niemowląt w kierunku niedokrwistości

W czerwcowym numerze „Archives of Disease in Childhood” dr Andrea Sherriff z University of Bristol wraz z zespołem opublikowali wyniki badań nad wpływem anemii na rozwój dzieci w okresie niemowlęcym.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest niedocenianym problemem u niemowląt. Szczególnie często niedobór żelaza występuje u wcześniaków, dzieci z niską wagą urodzeniową i dzieci z ubogich rodzin. Nie zawsze lekarze wykonują badania w kierunku niedokrwistości odpowiednio wcześnie. Tymczasem niedobór żelaza i anemia odbijają się na rozwoju dziecka. Badacze z zespołu dr. Sherriff stwierdzili, że wśród 1100 dzieci, u których w ósmym miesiącu życia rozpoznano niedokrwistość niedobarwliwą (czyli spowodowaną niedoborem żelaza), testy wykazały opóźniony rozwój w 18. miesiącu życia. Konieczne są zatem badania przesiewowe małych dzieci, by wcześnie wykryć niedokrwistość. Lekarze amerykańscy zalecają badanie morfologii krwi między 9. a 12. miesiącem życia dziecka. Od lekarza prowadzącego zależy decyzja czy badać wszystkie dzieci, czy tylko te z grupy zwiększonego ryzyka (takie podejście akceptuje Amerykańska Akademia Pediatrii). Tymczasem opublikowane badanie wykazało, że niedokrwistość w ósmym miesiącu życia odbija się niekorzystnie na dalszym rozwoju dziecka.

Dr Sherriff stwierdziła, że 23% badanych 8-miesięcznych dzieci miało anemię. Uważa w związku z tymi wynikami, że wiek dzieci, w którym należy wykonywać badania przesiewowe w kierunku niedokrwistości powinien zostać obniżony do 8-9 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.