Loading...
Leki i suplementy

Zalety oleju rybnego

Tabletka

Suplementy oleju z ryb, które zawierają kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe uważane za pomagające sercu, nie mogą korzystać osoby, które miały już zawał serca lub udar mózgu, to wniosek wyciągnięty z ponownego przyjrzenia się wcześniej opublikowanym badaniom.

Przegląd, który pojawia się w tym tygodniu w Archiwum Chorób Wewnętrznych, obejmuje 14 badań klinicznych, które obejmowały ponad 20.000 osób z wywiadem chorób układu krążenia. Ponownie analizując dane z testów, naukowcy nie stwierdzili różnic w ryzyku nowych zdarzeń sercowych lub zgonów serca u osób przyjmujących suplementy oleju rybnego w porównaniu do placebo.

„Nie ma dowodów, że omega-3 jest skuteczna w prewencji wtórnej chorób sercowo-naczyniowych”, mówi główny autor Seung-Kwon Myung, MD, badacz w Zakład Medycyny Rodzinnej w Seoul National University w Korei Południowej.

Kapsułki oleju z ryb zawierają dwa omega-3 kwasy tłuszczowe które można znaleźć również w tłustych rybach, kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA). Lekarze i naukowcy byli zainteresowani jak na potencjał układu krążenia mają wpływ te kwasy tłuszczowe od 1970 roku, kiedy zwrócono uwagę na niską zachorowalność na choroby serca w kulturach z dietą zawierającą ryby.

Wczesne badania kliniczne sugerowały, że omega-3 mogą mieć właściwości pomagające w walce z, problemami krzepnięcia krwi, z twardnieniem i zwężeniem tętnic (miażdżyca), ale korzyści te nie zostały potwierdzone ostatecznie. Badania, w tym u osób z chorobami serca, przyniosły mieszane rezultaty.
Nowy przegląd, znany jako meta-analisis, jest pierwszym tego typu od 2009 roku. W przeciwieństwie do tego wcześniejszego przeglądu, który stwierdził, że suplementy oleju rybnego zmniejszają ryzyko śmierci związanej z chorobami serca o 13% w porównaniu do placebo, Myung i jego koledzy nie znaleźli związku pomiędzy używaniem oleju rybnego a ryzykiem nagłego zgonu, zawału serca zarówno śmiertelnego i niezakończonego zgonem), ból w klatce piersiowej związany z sercem, niewydolność serca lub udar.

Dopóki korzyści z suplementów oleju rybnego można potwierdzić lub wykluczyć, chorzy na serce i inni starający się utrzymać zdrowe serce powinni zażywać omega-3 bezpośrednio z tłustych ryb, takich jak łosoś i tuńczyk, mówi Myung. Zaleca on „co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo”
Manson dodaje. „Myślę, że dowody są wystarczająco silne, aby polecić przynajmniej dwie porcje ryb tygodniowo, najlepiej ciemniejsze, tłuste ryby, które są bogate w kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe,” mówi.

2 comments
  1. Grażyna

    Nie przepadam za rybami i nieczęsto pojawiają się one w mojej diecie także ten suplement jest stworzony dla osób takich jak ja, muszę wypróbować!

  2. Kamil

    Mięso ryb jest lekkostrawne dlatego powinni je jeść wszyscy w każdym wieku. Moim zdaniem więcej jest w tym faktycznie reklamy niż tych „cudownych” właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.