Loading...
Dom i rodzinaNowinki ze świata zdrowiaUroda

Zapach partnera może poprawić sen, sugerują nowe badania psychologiczne z University of British Columbia

Para, zapach partera

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia podjęli się badania, które miało sprawdzić, jak zapach partnera życiowego wpływa na jakość snu. Poznaj zaskakujące wynikiJak ważna jest obecność naszego partnera? A jak ważny jest jego zapach?

Na czym polegał eksperyment?

W badaniu wzięło udział 155 osób, które miały za zadanie spędzić dwie kolejne noce w obecności zapachu swojego partnera. Badacze postanowili, dla porównania, zastosować dwie koszulki w postaci poszewek na poduszki, gdzie jedna z nich faktycznie zawierała zapach ich partnera, a druga nie posiadała żadnego zapachu lub zapach zupełnie innej osoby. Aby pozyskać zapach partnera, naukowcy zlecili im noszenie koszulek przez 24h poprzedzające rozpoczęcie badania. Następnie osoby biorące udział w tym przedsięwzięciu były bacznie obserwowane przez pracowników uniwersytetu. Aby faktycznie ocenić wpływ zapachu na jakość snu należało wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • ilość obrotów podczas snu,
  • ocena: sen spokojny i głęboki czy lekki niedający właściwego wypoczynku.

Zaskakujące wyniki

Okazało się, że osoby, które spędziły noc z zapachem partnera były bardziej zrelaksowane i wypoczęte. Oceniono, że jakość snu polepszyła się o jakieś 2%, co zostało porównane do sposobu działania melatoniny na ludzki organizm. Zapach partnera działał na podświadomość osoby biorącej udział w eksperymencie.

spokojny sen
Źródło: pixabay.com

Mimo nieobecności partnera, ludzki mózg kodując jego zapach wizualizował sobie to jakby ten partner rzeczywiście był obok. Niesamowite jest jak bardzo nasz partner, a właściwie jego zapach, wpływa na drugą osobę. Być może jest to jakiś krok w kierunku leczenia bezsenności lub nawet zaburzeń psychologicznych, które związane są z nieobecnością partnera i co dalej za tym idzie, pogorszeniem jakości życia, smutkiem lub nawet stanami depresyjnymi.

Zaskakujące również jest to, jak bardzo wpływa na drugą osobę jej partner życiowy, jak niesamowita jest to więź, która w dłuższej relacji ma ogromny pozytywny wpływ na psychikę tego drugiego. Badania są bardzo obiecujące i pokazują nam, jak bardzo ludzka psychika dwóch osób jest połączona i tworzy spójną całość.

Kolejny eksperyment w planach

Idąc tym tropem można sprawdzić inne korelacje międzyludzkie. Naukowcy z British Columbia mają na uwadze kolejne badanie dotyczące wpływu zapachu rodziców na dziecko. Właściwie eksperyment może sprawdzać wiele opcji np. wpływ zapachu właściciela na swojego psa. Zaskakujące wyniki dają dowód temu, ze takie badania są bardzo ważne i otwierają przed ludźmi tajemnice ludzkich emocji i ich niewyobrażalnej siły oraz ogromnego wpływu na ich życie.

Bardzo ważne jest to, aby unikać wszelkich sytuacji stresowych, które niewątpliwie negatywnie wpływają na ludzkie emocje. Dlatego tak ważna jest istota tego typu badań, które być może są w stanie pokazać drogę w kierunku unikania czynników stresogennych i uwidocznienia sposobów, które relaksują ludzkie ciało. Można też wywnioskować, że osoby będące w związku czują się bezpieczniej w obecności partnera, co niejako status singla stawia w nieco złej pozycji. Człowiek jest istotą stadną i samotność „zabija”, a ten eksperyment jednogłośnie podkreśla pozytywy partnerstwa.

Źródło:

Smelling your lover’s shirt could improve your sleep

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.