Loading...
Uroda

Zapach, który przetrwa – czym różnią się wody perfumowane od wód toaletowych?

Fiolki z perfumami stoją obok siebie

Artykuł partnera.

Czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej? Perfumowana ma większą zawartość olejków eterycznych, tym samym jest też wydajniejsza, ale też zwykle droższa. Nadaje się na mniej formalne sytuacje, na przykład wyjście na imprezę czy randkę. Natomiast woda toaletowa jest lżejszą wersją perfum, które można nosić na co dzień, o ile oczywiście nuty zapachowe są prawidłowo dobrane do okazji i pory roku. Sprawdź, jak wybrać zapach, który przetrwa dłużej na skórze!

Wody toaletowe a wody perfumowane – jakie są między nimi różnice?

Woda perfumowana, czyli eau de parfum (EDP) ma wyższe stężenie olejków zapachowych. Najmniej 8%, zwykle 10-15%. Niekiedy stężenie olejków eterycznych wynosi 25%. Natomiast woda toaletowa, czyli eau de toilette (EDT) ma mniejszą zawartość procentową ekstraktów pozyskiwanych naturalnie lub syntetycznie. Jest to zwykle od 4 do 8 %. Jeśli zastanawiasz się, które perfumy będą trwalsze, to woda perfumowana przetrwa na Twojej skórze dłużej niż toaletowa.

Która z tych wód będzie dla Ciebie lepsza i dlaczego?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać wodę perfumowaną czy toaletową jednej marki, to woda perfumowana na pewno będzie intensywniejsza. Wystarczy mniejsza ilość produktu, by był dłużej wyczuwalny na skórze. Woda perfumowana może sprawdzić się więc na specjalne okazje i romantyczne wieczory, gdy chcesz pachnieć intensywnie. Natomiast na okazje, gdzie zapach powinien być subtelny i wyczuwalny z bliskiej odległości lepszym wyborem będzie woda toaletowa spray.

Wybór EDT jest też słuszną decyzją  do pracy czy na letnią porę, gdy naturalnie sięgasz po lżejsze zapachy. Oczywiście sam charakter perfum zależy od nut zapachowych – to one decydują, czy mieszanka jest ciężka i aromatyczna, na przykład korzenna czy kadzidlana, czy raczej świeża bądź kwiatowa.

Jakie marki oferują wody toaletowe i wody perfumowane? Porównanie cen

Za kompozycję zapachową Versace Eros pod postacią wody perfumowanej trzeba zapłacić około 540 zł za 200 ml. Za ten sam zapach w formie wody toaletowej już 150 zł mniej za tę samą pojemność. To tylko jeden z tysięcy przykładów. Wiele marek oferuje swoje zapachy pod postacią EDT i EDP. Na przykład:

  • Chanel,
  • Azzaro,
  • Davidoff,
  • Dior,
  • Carolina Herrera i wiele innych marek.

Zwykle cena detaliczna wody perfumowanej jest wyższa niż toaletowej, ale warto polować na okazje w dobrych perfumeriach online – wtedy perfumy można kupić nawet z 70-80-procentową obniżką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.