Loading...
Choroby

Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie kaletki maziowej w kolanie

Kaletki maziowe to bardzo liczne elementy naszego ciała. Niestety ze względu na ważne funkcje, jakie pełnią, często dochodzi do ich uszkodzenia. Nie tylko wpływa to na zaburzenie ich funkcjonowania, ale również przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zapaleniem kaletki maziowej podbarkowej, czy łokciowej, przedrzepkowej, czy też nadrzepkowej ważne jest, aby nie bagatelizować problemu. Należy szybko rozpocząć odpowiednie leczenie, które zapobiegnie wystąpieniu stanu przewlekłego. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest zapalenie kaletki maziowej, jakie są tego objawy, a także poznasz przyczyny i sposób leczenia tego schorzenia.

Co to jest kaletka maziowa?

Kaletka maziowa to niezwykle ważny element naszego ciała. Okazuje się bowiem, że bez niej niemożliwe byłoby jakiekolwiek poruszanie się. To wszystko, dlatego że jest bardzo istotna w prawidłowym działaniu biomechanicznym stawów oraz mięśni i ścięgien. Z tego też powodu występuje w różnych miejscach tak u ludzi, jak i u zwierząt.

Najczęściej mówi się jednak o niej w kontekście kaletki łokciowej, kolanowej oraz barków. To właśnie tam elementy te są najbardziej potrzebne.

Wyróżniamy m.in. kaletkę przedrzepkową, nadrzepkową oraz podrzepkową, oraz kaletkę stopy.  Dzięki ich działaniu zginamy ręce i nogi, skaczemy, biegamy, stajemy na palcach itp. Niestety z tego samego powodu to właśnie te obszary są najbardziej narażone na występowanie urazów oraz przewlekłych schorzeń.

Kaletka zlokalizowana jest w przestrzeni znajdującej się pomiędzy narządami, w których odbywa się ruch. Stanowi błonę o strukturze maziowej, która nieco przypomina torebkę stawową. Jej kształt zbliżony jest do worka bądź pęcherzyka. Składa się z dwóch warstw — zewnętrznej oraz wewnętrznej. Wewnątrz znajduje się bardzo delikatna maź. Natomiast na zewnątrz przyjmuje strukturę łącznotkankową włóknistą, której zadaniem jest ochrona zawartości błony.

Błona ta bezpośrednio połączona jest z jamą stawową i może być podzielona na osobne komory. To właśnie jama stawowa jest odpowiedzialna za wytwarzanie mazi, dzięki której powierzchnia tych okolic jest gładka i wilgotna.

Kobiety uprawiają fitnes
https://www.pexels.com

Jaką funkcję pełni kaletka maziowa?

Funkcję pełnione przez kaletkę są bardzo liczne. Najważniejsza z nich to jednak zmniejszenie tarcia, do którego dochodzi w wyniku poruszania się. W momencie zainicjowania ruchu pomiędzy mięśniem i podłożem w trakcie kurczenia się dochodzi do oporu. Zadaniem mazi znajdującej się w kaletce jest uzupełnienie działania torebki stawowej i uczynienie tych powierzchni wilgotnymi i gładkimi. Sprawi to, że tarcie będzie znacznie mniejsze. Dzięki temu poruszanie się narządów między sobą staje się sprawniejsze, a nasze mięśnie i stawy nie są tak bardzo narażone na urazy i przeciążenia.

Tym samym kaletka umożliwia nam swobodny i płynny ruch. Chroni przed przedwczesnym zużyciem stawów, zapobiega ich degeneracji oraz powstawaniu zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych. Dzięki niej zginamy ręce i nogi, skaczemy, czy też unosimy się na palcach,. Ułatwia pracę wykonywaną przez mięsień i podłoże, z którym się styka. Gdyby nie ona ból towarzyszyłby nam nieustannie. Niestety niekiedy kaletka może dawać o sobie znać. Mówi się wówczas o wystąpieniu zapalenia kaletki maziowej.

Czym jest zapalenie kaletki maziowej?

Jak każdy narząd, również kaletka posiada swoją wytrzymałość. Długotrwała praca tej błony może przyczynić się do powstawania mikrourazów, które po pewnym czasie wywołają jej przeciążenie. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia jej funkcjonowania.

Podrażnienia delikatnej kaletki maziowej, które najczęściej następują na skutek urazu bądź przeciążenia, skutkują zwiększeniem się produkcji płynu. W zależności od rodzaju problemu może być ono mniejsze bądź większe. W przypadku niewielkiego nadmiaru płynu zazwyczaj wystarczy zwykły odpoczynek, który pozwoli na regenerację. Problem zaczyna się jednak kiedy cieczy jest o wiele za dużo.

Zwiększenie objętości wywołuje nacisk na narządy znajdujące się wokół kaletki, który nie tylko powoduje bolesność zwłaszcza podczas poruszania się, ale również może przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego. Najczęściej przyjmuje on formę zapalenia jałowego. W tym wypadku zaleca się przeprowadzenie punkcji i odciągnięcie nadmiaru zgromadzonego płynu.

Dzięki temu znacznie łatwiejsze stanie się gojenie kaletki. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego będącego wynikiem przedostania się do organizmu bakterii, w okolicach kaletki zaczyna gromadzić się ropa. Objawia się to poprzez zaczerwienienie, bolesność oraz podwyższoną temperaturę w tym miejscu. Najczęściej problem zapalenia kaletki dotyczy łokci, kolan oraz okolic stawów biodrowych.

Przyczyny zapalenia kaletki maziowej

Zapalenie kaletki jest najczęściej konsekwencją przeciążenia tego narządu. W związku z tym zazwyczaj skarżą się na nie osoby, które wykonują określone zawody wymagające obciążenia konkretnych partii ciała. Przykładem może być np. kafelkarz, który niemal przez cały dzień znajduje się w pozycji klęczącej, przez co nie daje kaletce odpocząć. Często pomimo bólu wykonuje swoją pracę dalej, a powstające mikrourazy sumują się. Ostatecznie działanie tego typu kończy się pojawieniem stanu zapalnego.

Kolejną przyczyną może być uraz fizyczny. Dochodzi do niego zazwyczaj wtedy, kiedy wykonywany przez nas trening nie został poprzedzony stosowną rozgrzewką. Należy pamiętać o tym, aby odpowiednio przyzwyczajać narządy do intensywnego wysiłku. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko urazu bądź kontuzji. Najczęściej jest to wynik wystąpienia silnego i nagłego bodźca, np. gwałtownego wymachu bądź podniesienia zbyt dużego ciężaru.

Nierozgrzana kaletka nie jest gotowa na intensywny wysiłek, przez co dochodzi do jej podrażnienia. Równie dobrze może to być jednak jeden z błahych powodów takich, jak np. noszenie zbyt ciasnych butów. Może to działać drażniąco na kaletkę stopy.  Pamiętajmy zatem o tym, aby nie przeciążać naszych stawów. Długotrwałe klęczenie, siedzenie na twardej powierzchni czy też podpieranie się na łokciach może przynieść naszemu organizmowi przykre konsekwencje. 

Niekiedy też, chociaż z reguły bardzo rzadko zapalenie kaletki jest wynikiem infekcji. Najczęściej problem ten jednak dotyczy osób z łuszczycą oraz z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Kobieta u lekarza z zapaleniem kaletki maziowej barku
https://www.pexels.com

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Objawy tego schorzenia są bardzo charakterystyczne, jednak przyjmują zmienny charakter, co oznacza, że mogą okresowo ustępować bądź nasilać się pod wpływem zmian pozycji. Pojawia się dobrze widoczny obrzęk, który najczęściej przyjmuje kształt dodatkowego worka. W wyniku puchnięcia podrażnia okoliczne tkanki, które zazwyczaj miał za zadanie chronić. Pojawia się wówczas stan zapalny, któremu towarzyszą:

  • zaczerwienienie oraz ocieplenie miejsca dotkniętego zmianą chorobową,
  • tkliwość,
  • sztywność struktur kaletki i okolic,
  • mniejszy zakres ruchomości stawu,
  • ból nasilający się podczas ruchu.

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z zapaleniem kaletki podbarkowej, przedrzepkowej czy też nadrzepkowej obrzęk nie zawsze musi być dobrze widoczny. W tym wypadku konieczne może stać się dokładne zdiagnozowanie problemu.

Diagnostyka zapalenia kaletki maziowej

Diagnostyka zapalenia kaletki jest z reguły bardzo prosta. W tym celu udajemy się do ortopedy, który przeprowadza odpowiedni wywiad oraz dokonuje fizycznego zbadania miejsca, w którym problem występuje. Najczęściej te czynności wystarczą do tego, aby postawić trafną diagnozę. Niekiedy jednak objawy mogą być podobne do tych występujących przy innych schorzeniach. W takim wypadku zaleca się szczegółową diagnostykę, która ma na celu wykluczyć inne dolegliwości.

Podczas badania RTG sprawdza się, czy nie doszło do powstania uszkodzeń kostnych. Zaleca się je w szczególności, jeżeli opisywane objawy trwają już bardzo długo. Konieczne może okazać się również wykonanie stosownej morfologii krwi lub wymazu. Dzięki tym badaniom dowiemy się, czy nie doszło do infekcji. Gromadzący się płyn zobrazowany zostanie natomiast poprzez USG. Jeżeli jednak problem z postawieniem diagnozy nadal występuje, to ostatecznym krokiem będzie wykonanie MRI.

Leczenie zapalenia kaletki maziowej

Leczenie schorzeń tego typu w większości przypadków przyjmuje charakter nieinwazyjny. Oznacza to, że wystarczą odpowiednie działania i leki, które ostatecznie wyeliminują problem. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednia dyscyplina oraz przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty. Należy przede wszystkim wyeliminować wszelkie czynności, które przyczyniły się do powstania stanu zapalnego. Warto dać sobie czas na odpoczynek i regenerację. Dlatego też tak ważne jest, aby określić przyczynę tego stanu.

Najczęściej leczenie opiera się na podawaniu leków przeciwbólowych o równoczesnym działaniu przeciwzapalnym. Niekiedy są one w formie doustnej. Innym razem przyjmują postać maści, przeznaczonych do smarowania miejscowego, okolic objętych schorzeniem. Jeżeli okaże się, że jest to wynik bakterii, to dodatkowo konieczne jest wprowadzenie stosownej antybiotykoterapii. Jedynie w ciężkich przypadkach podaje się glikokortykosterydy w formie zastrzyków.

W międzyczasie wprowadza się terapię manualną, która ma na celu rozluźnić okoliczne struktury i pobudzić krążenie. Wpływa to m.in. na czas regeneracji. Ważne jest również, aby pouczyć pacjenta na temat ergonomii czynności, które wywołały u niego ten stan chorobowy. Poprawne i szybko wprowadzone leczenie jest niezmiernie ważne, gdyż w innym wypadku mogłoby dojść do powstania zmian przewlekłych.

Niekiedy jednak przyjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a stan pacjenta pogarsza się. W takich wypadkach niezbędne będzie podjęcie decyzji o operacji. Podczas zabiegu specjalista wykona np. usunięcia kaletki przedrzepkowej. 

Zapalenie kaletki maziowej — fizjoterapia

W przypadku, kiedy do czynienia mamy z płynem przejrzystym lub krwistym lekarz może dodatkowo zalecić wdrożenie odpowiedniej fizjoterapii. Najczęściej stosuje się takie zabiegi jak schładzanie parami azotu, laseroterapia, jonoforeza czy też magnetostymulacja.

Działania te możemy również wykonywać sami w zaciszu domowym. Wówczas opierają się one na przyjmowaniu pozycji odciążających, unikaniu aktywności oraz robieniu regularnych okładów z lodu lub zimnych kompresów.

Mężczyzna z zapaleniem kaletki podbarkowej
https://www.pexels.com

Zapalenie kaletki podbarkowej

Należy zaznaczyć, że zapalenie kaletki podbarkowej nie powstaje z dnia na dzień. Proces jej degeneracji trwa często długie tygodnie, a czasami i nawet miesiące. Zazwyczaj jest to wynik nieustannie powtarzających się urazów, które są ściśle związane z pojawianiem się ucisku. Długotrwały obrzęk prowadzi do pojawienia się zespołu ciasnoty podbarkowej, a nieleczone zapalenie skutkuje utrzymywaniem się przewlekłych dolegliwości bólowych. Dochodzi do osłabienia ukrwienia ścięgien barku, co niestety często kończy się ich zerwania. W wyniku tego urazu znacząco ograniczony zostaje ruch ramienia. Należy jednak zaznaczyć, że w pierwszym stadium tej choroby nie ma bólu mięśni podczas spoczynku. Może to dawać mylny obraz schorzenia.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat częstotliwość zapalenia kaletki podbarkowej znacznie wzrosła. Spekuluje się, że może to być wynik większego zainteresowania dziedzinami sportowymi. Warto jest jednak pamiętać, że takich sytuacji można unikać poprzez wprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających. Ograniczmy również częstotliwość unoszenia ramion. Być może w ten sposób zapalenie kaletki podbarkowej nie będzie nas dotyczyć. Sport to przede wszystkim czas na zdrowie, lecz należy uprawiać go w sposób rozważny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.