Loading...
Choroby

Zaparcia u niemowlaka – co trzeba o nich wiedzieć i jak z nimi postępować?

Niemowlę z zaparciami.

Ze wstydliwym problemem, jakim są zaparcia, może mierzyć się nawet 30% wszystkich dzieci w pewnym wieku. Jest to więc problem istotny, chociaż mówi się o nim naprawdę mało. Również wiele osób nie chce przyznać się do tego, że dotyczy właśnie ich – o zaparciach jednak warto rozmawiać, również, gdy dotyczą one niemowlaków.

Zaparcia u niemowlaka – co może być ich powodem?

Powodów zaparć u niemowlaków i małych dzieci może być bardzo wiele. W części przypadków możemy ich nawet nie odkryć – nie będą one zidentyfikowane, wtedy będziemy mogli mówić o zaparciach czynnościowych. Najczęściej jednak u małych dzieci i niemowlaków do zaparć może dochodzić, gdy zmienia się sposób ich żywienia. Zaparcia pojawiają się zarówno w momencie, gdy dziecko zaczyna być karmione mlekiem modyfikowanym, jak i również wtedy, gdy do jego diety zaczyna wprowadzać się produkty stałe. W obu przypadkach wynika to m.in. z tego, że organizm dziecka musi przygotować się do innego, niż naturalne mleko, pokarmu.

Inną przyczyną w wielu przypadkach jest moment, w którym dziecko zaczyna korzystać z nocnika. Kolejny powód może być jednak trudniejszy do zaobserwowania – to problemy z mikroflorą jelitową konkretnego dziecka. Aspekt ten jest coraz częściej badany, a dobrą opcją na poprawienie sytuacji i walkę z zaparciami będzie wtedy odpowiednia suplementacja z pomocą probiotyków.

Czy zaparcia mogą występować, gdy dziecko karmione jest mlekiem naturalnym matki?

Zazwyczaj jest to wysoce nieprawdopodobne, a wynika to z faktu, że dziecko karmione płynnym mlekiem ma naprawdę rzadkie stolce, które jednocześnie pojawiają się nawet 10 razy w ciągu doby. Nie znaczy to jednak, że zaparcia w takim przypadku są wykluczone – mogą się one pojawiać, i będzie to miało miejsce najczęściej wtedy, gdy dziecko będzie miało alergię. W takim przypadku często zaleca się, by matka karmiąca ograniczyła w swojej diecie ilość nabiału, co powinno poprawić sytuację.

Mleko modyfikowane i zaparciach

W tym przypadku zaparcia postawiają się częściej, gdyż organizm dziecka musi przystosować się do tego, by preparaty były odpowiednio trawione. Oczywiście, problemy mogą być również natury alergicznej, i będą to najczęściej alergie na białka mleka.

Problemy z zaparciami będą pojawiały się również wtedy, gdy dziecko będzie przyjmowało nowy preparat żywieniowy. W tym przypadku może się okazać, że ma ono alergię na konkretnie jego składnik. W przypadku występowania zaparć w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy w ostatnich dniach dieta dziecka była zmieniana? Jeżeli tak, warto wrócić do poprzedniej przynajmniej na jakiś czas, a następnie znów podać posiłki, które potencjalnie wywołały alergię – jeżeli problem pojawi się ponownie, mamy sporą szansę na to, że to właśnie alergie, związana z konkretnym składnikiem danego produktu, jest związana z powstawaniem zaparć – to istotna wskazówka na przyszłość.

Zaparcia u dzieci podczas wprowadzania produktów stałych do diety

Kiedy wprowadzamy produkty stałe do diety dziecka, powinniśmy obserwować, jak zmienia się jego stolec. Naturalne jest, że będzie on mniej rzadki – zmieni się jego konsystencja, ale będzie występował też jedynie kilka razy w trakcie doby. Podczas gdy dziecko karmione piersią, może oddawać nawet 10 stolców na dobę, co jeszcze nie jest biegunką, dziecko z dietą stałą może ich oddawać około 3. Jeżeli obawiamy się, czy u dziecka nie pojawiają się zaparcia, warto kontrolować, czy ilość stolców oddawanych w ciągu doby nie wynosi mniej, niż właśnie 3.

Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci i najmłodszych?

Na początku warto stawiać na odpowiednie nawodnienie. Jeżeli dziecko ma więcej, niż 6 miesięcy, możemy podawać mu wodę czy herbatki, jednak w sytuacji, gdy dziecko ma mniej, niż 6 miesięcy, powinniśmy stawiać jedynie na naturalny pokarm matki. W tym przypadku warto decydować się na wiele małych posiłków, gdyż mleko, które pojawia się na początku ssania, jest bardziej nawadniające i samo w sobie rzadsze.

Jeżeli dziecko ma powyżej 6 miesięcy, nie każdy napój będzie odpowiedni do nawadniania jego organizmu. Nie warto stawiać na napoje gazowane, soki, nektary czy inne kolorowe napoje, zawierajcie ogromne ilości cukru.

Innym rozwiązaniem, które może pomóc w przypadku zaparć, jest zmiana diety – warto wprowadzić do niej coraz więcej błonnika. Można to zrobić, stawiając na morele, śliwki (również te suszone) lub inne składniki, które zawierają go dużo. Śledząc składy na opakowaniach, na pewno powinno nam się to udać.

Jeżeli zaparcia przedłużają się, stan dziecka się nie zmienia lub tylko się pogarsza, a my nie widzimy powodu zaparć, konieczna jest PILNA konsultacja z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.