Loading...
Dom i rodzina

Zapewnij sobie komfort w upalne dni

Kobieta patrząca w okno

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, wielu z nas otwiera okna, by „przewietrzyć”, co jednak przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy upał powoduje, że tracimy energię, a skupienie się na jakiejkolwiek czynności jest bardzo utrudnione? Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest klimatyzacja.

Klimatyzacja na salony

W naszych biurach i autach chłodzenie jest już czymś powszechnym, ale klimatyzacja powoli zdobywa również domy i mieszkania. Współczesne budownictwo bez grubych murów i z dużymi oknami powoduje, że takie pomieszczenia szybko się nagrzewają, a doraźne metody radzenia sobie z upałem, takie jak np. rolety w oknach, przestały nam wystarczać. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup tradycyjnej klimatyzacji – rozwiązaniem alternatywnym i dużo bardziej ekonomicznym są klimatyzatory przenośne, polecane przede wszystkim wszędzie tam, gdzie tradycyjna klimatyzacja wymagałaby uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej, ze względu na ingerencję w strukturę budynku.

Jak działa klimatyzator?

Wśród klimatyzatorów przenośnych wyróżniamy te typu split i multi split, ze skraplaczem jako oddzielną jednostką oraz urządzenia jednoczęściowe, które odprowadzają ciepłe powietrze poza budynek przy pomocy rury wyrzutowej (dlatego urządzenie najlepiej umieścić przy oknie, pamiętając o zapewnieniu min. 50 cm odległości od ściany i mebli).

Na rynku można spotkać także urządzenia chłodzące bez rury wyrzutowej, tzw. klimatyzery, często mylnie nazywane przez producentów klimatyzatorami. Rolę czynnika chłodzącego pełni w nich woda, która nawilża powietrze, ale słabo chłodzi –  skuteczność klimatyzera jest więc dużo niższa niż klimatyzacji.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki klimatyzator pokojowy kupić, na początek dokładnie przyjrzyj się temu, co oferują producenci. Urządzenia różnią się między sobą parametrami, od których zależy komfort użytkowania i przede wszystkim skuteczność ochładzania.

  • Moc chłodnicza

Dzięki temu parametrowi określisz wielkość powierzchni, jaką zdoła ochłodzić klimatyzator.

Jeśli pomieszczenie o standardowej wysokości 2,7 m posiada odpowiednią izolację cieplną, na każdy 1 m³ powinno przypadać 0,03 kW (30 W) mocy chłodzącej. W przypadku powierzchni 30 m² potrzebną moc obliczamy w ten sposób: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW.

  • Przepływ powietrza 

Im wyższy, tym szybciej klimatyzator będzie w stanie ochłodzić pomieszczenie. Niektóre modele osiągają prędkość nawet 400 m³/h.

  • Głośność pracy

Dobra wydajność klimatyzatora przenośnego wiąże się z generowaniem hałasu, dlatego zwróć uwagę na stosunek głośności do wydajności. W przypadku mocy na poziomie 3,5 kW, hałas 55 dB jest akceptowalny. Jeśli moc jest niższa, ten sam poziom hałasu będzie już za wysoki.

Klimatyzatory przenośne to rozwiązanie dla osób, którym zależy na niedrogim, ale skutecznym sprzęcie wspomagającym walkę z upałem w mieszkaniu. Są łatwe w montażu, mobilne, a ich relacja ceny do wydajności chłodzenia jest bardzo korzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.