Loading...
Sport

Zasięg roweru elektrycznego – jak go zwiększyć?

Rower elektryczny leży na trawie

Zasięg roweru elektrycznego zależy od wielu czynników, zarówno tych bezpośrednio związanych z pojazdem jak i zewnętrznych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka sposobów na wydłużenie dystansów. Sprawdź, co warto wiedzieć o wspomaganiu rowerów elektrycznych!

Wspomaganie w rowerze elektrycznym

Rowery elektryczne stanowią jedną z najpopularniejszych alternatyw dla tradycyjnych modeli. Wyposażone są w podstawowe elementy, m.in. przerzutki rowerowe tylne i przednie czy hamulce. Natomiast wyróżnia je wbudowany silnik elektryczny. Owe wspomaganie uruchamia się w momencie gdy rowerzysta zaczyna pedałować. Sprawdzają się one zarówno na długich trasach, jak i w miejskich przestrzeniach. Warto wspomnieć, że jednym z najważniejszych elementów roweru elektrycznego jest bateria. Im większa jej pojemność, tym więcej kilometrów zostanie pokonanych. Jakie czynniki wpływają na zasięg pojazdu?

Co wpływa na zasięg roweru elektrycznego?

Jedną z najważniejszych kwestii jest pojemność baterii – to od niej w dużej mierze zależy długość pokonanej trasy na jednym ładowaniu. Warto również zwrócić uwagę na całkowitą wagę, nie tylko roweru, ale także rowerzysty oraz ładunku. Im większy ciężar, tym szybsze zużycie zasilania. Wiele fachowców uważa, że ogromną rolę odgrywa także prawidłowa zmiana biegów. Zgodnie z ich wskazówkami powinno się startować z najniższego biegu, a następnie stopniowo je zmieniać – zgodnie z zasadą obowiązującą w samochodach. Rowery elektryczne uzależnione są od warunków atmosferycznych, a szczególnie temperatury. Mimo pełnego naładowania, akumulator może się błyskawicznie wyczerpać w sytuacji gdy jest on narażony na skrajne temperatury. Przyjmuje się, że z tych środków transportu nie powinno się korzystać przy –20°C i +40°C. Bateria, podobnie jak wiele innych urządzeń z czasem się starzeje. W konsekwencji jej wytrzymałość oraz pojemność mogą się zmniejszyć. Aby utrzymać długi zasięg roweru, warto co jakiś czas ją wymieniać. Czy istnieją jakieś sposoby na zwiększenie zakresu roweru elektrycznego?

Jak zwiększyć zasięg roweru elektrycznego?

Odpowiednia dbałość o rowery elektryczne znacząco wpływa na jego działanie, a tym samym na ilość przejechanych kilometrów na jednym ładowaniu. Warto jednak wymienić kilka sposobów, które równie skutecznie przyczyniają się do zwiększenia zasięgu. Wśród nich należy wymienić:

  • wystarczająco napompowane opony (zazwyczaj na bocznej stronie opony znajduje się informacja odnośnie maksymalnego ciśnienia),
  • stopniowe zmienianie biegów, a po zatrzymaniu – zmiana na najniższy,
  • zmniejszenie ilości przewożonych towarów, 
  • regularne sprawdzanie całego sprzętu, a przede wszystkim opon (w tym miejscu może gromadzić się błoto, którego nadmiar może powodować opór),
  • systematyczne aktualizowanie oprogramowania.

Wielu użytkowników rowerów elektrycznych zauważa, że równie ważne jest miejsce ładowania pojazdu. Garaże i piwnice nie są najlepszym rozwiązaniem, w nich bowiem jest zbyt zimno i wilgotno. W takiej sytuacji warto rozważyć umieszczenie sprzętu w pomieszczeniach o pokojowej temperaturze. 

Obliczanie zasięgu roweru elektrycznego

Wykonanie odpowiednich obliczeń pozwala przewidzieć zasięg roweru elektrycznego na jednym ładowaniu. Na obecnym rynku odnaleźć można przeznaczone do tego kalkulatory, a także aplikacje. Uwzględniają one różne aspekty, m.in. konkretny model pojazdu, markę opon, silnik, wagę ładunku oraz rowerzysty czy pojemność i wiek baterii. Niektóre oprogramowania zwracają uwagę na czynniki zewnętrzne. Wśród nich najczęściej pojawiają się pytania odnośnie ukształtowania terenu, planowanej temperatury, wiatru, a nawet możliwych opadów. Dzięki temu rozwiązaniu uda się uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń. Regularne obliczanie zasięgu pomaga również przy wymianie baterii – niski zasięg może wskazywać na konieczność zakupu nowego zasilania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.