Loading...
ChorobyDom i rodzinaNowinki ze świata zdrowia

Zastrzały – poznaj przyczyny zastrzału palca, objawy oraz formy leczenia

Lekarz zajmujący się leczeniem zastrzałów w palcach

Zastrzał to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która nieleczona można prowadzić do wielu powikłań. Pulsujący ból i obrzęk w zaawansowanej fazie choroby może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Utrudnia wówczas codzienne funkcjonowanie i może wymagać interwencji chirurgicznej. Podpowiadamy, co to jest zastrzał oraz jak leczyć zastraszał, aby szybko i skutecznie się go pozbyć.

Zastrzał palca – co to jest?

Na początku skupmy się na tym, co to jest zastrzał. Otóż zastrzał to określenie stanu zapalnego, który powstaje najczęściej w obrębie palców u rąk, zdarzają się jednak przypadki, kiedy dotyka on palców stopy. Niekiedy zastrzał może pojawić się na wewnętrznych częściach dłoni wówczas jednak mamy do czynienia z nieco bardziej poważną przypadłością, która szybko się rozwija i może poskutkować nawet częściowym niedowładem kończyny górnej. Jeżeli zastrzał pojawi się na zewnętrznej stronie palca, zagrożenie nie jest aż tak wysokie.

Zastrzał palca – rodzaje

Zastrzał w palcu to stan zapalny, który może występować w kilku rodzajach. Najczęściej spotykamy zastrzał palca:

  • skórny – zlokalizowany pod zgrubiałym naskórkiem,
  • podskórny – gromadzi się w tkance podskórnej,
  • ścięgnisty – powstaje na skutek uszkodzenia pochewki ścięgnistej,
  • stawowy – powoduje zaczerwienienie i dolegliwości bólowe stawu,
  • kostny – powoduje zapalenie paliczków i kości.

Rozpoznanie i diagnostyka pod okiem lekarza to jedyny sposób na dowiedzenie się, z jakim rodzajem zastrzału mamy do czynienia. Każdy zainfekowany palec powinien być poddany badaniu RTG. Wówczas możemy mieć pewność czy zastrzał na naszym palcu jest jedynie powierzchownym stanem zapalnym czy mamy do czynienia w szerszym problemem. 

Zastrzał palca – objawy

Wiemy już, że istnieją różne rodzaje zastrzałów, które mogą przynosić bardzo różne  konsekwencje dla naszego zdrowia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Objawy zastrzału oraz ich intensywność różnią się w zależności od rodzaju zastrzału. Najlżejsze jego postacie objawiają się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem, który nasila się szczególnie w nocy i jest efektem tworzącego się pod skórą zbiornika z ropą. W przypadku zastrzału ścięgnistego objawem jest ból ścięgien, który rozszerza się na pobliskie tkanki. Najbardziej niepokojące objawy występują w przypadku zastrzałów kostnych i stawowych. Świadczyć o nich może występowanie podwyższonej temperatury i dreszczy. Zastrzały kostne mogą powodować infekcje sąsiadujących tkanek, przetoki skórne a nawet martwicę. Jest to więc niezwykle niebezpieczne.

Zastrzał palca – jakie leczenie zastosować? 

Teraz powiedzmy słów kilka na temat tego, jak leczyć zastrzał.
Zastrzał w palcu, nawet jeżeli z początku wydaje się niegroźny, może prowadzić do groźnych chorób. Właśnie dlatego już na samym początku warto skonsultować podejrzane objawy z lekarzem i rozpocząć diagnostykę a następnie leczenie. Na początku można jednak zastosować sprawdzone domowe sposoby. 

Zastrzał domowe sposoby

Dobrym rozwiązaniem na łagodzenie objawów zastrzału palca jest użycie domowego naparu z szałwii. Okładanie nim bolących miejsc może przynieść chwilową ulgę. A jak wiadomo szałwia charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi. Poleca się także moczenie chorego palca w roztworze wody z szarym mydłem lub ciepłej wody z sodą oczyszczoną. 

Napar z szałwi na zastrzał w palcu
Źródło: Pexels.com

Wiele osób stosuje na zastrzał maść ichtiolową, czyli produkt destylacji łupków bitumicznych. Pozwala ona na zahamowanie rozwoju bakterii a na dodatek ma działanie obkurczające. Taka maść będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na nieco mniej zaawansowane formy zastrzałów.

Leczenie zastrzału, gdy domowe sposoby nie pomagają

Warto jednak pamiętać, że powikłania po zastrzale mogą być naprawdę poważne. Właśnie dlatego warto odwiedzić gabinet lekarza i wykonać badanie radiologiczne palca. Pomoże to dobrać odpowiednią metodę leczenia. W zależności do zaawansowania przypadku, będą to delikatne okłady z maści lub bardziej zaawansowane formy terapii. W cięższych przypadkach mogą okazać się potrzebne zabiegi chirurgiczne, takie jak na przykład cięcia bocznego i usunięcia ropy.

Zastrzały mogą być niebezpieczne, zatem nie warto lekceważyć żadnych objawów i jak najszybciej wdrożyć skuteczne leczenie.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Wojciech Noszczyk: Chirurgia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.