Loading...
Kręgosłup

Zaznaczone cechy choroby Scheuermana

Pytanie:

Mam 26 lat. od stycznia tego roku odczuwam silny ból w prawym boku. Czasami czuję go bardziej z tyłu w okolicach pleców, a czasami promieniuje aż w dół brzucha. Szczególnie zaczyna mnie boleć, gdy chodzę lub stoję, ulgę odczuwam dopiero jak usiądę.
Opis zdjęcia Rtg:
Zaznaczone cechy choroby Scheuermana w dolnej części kręgosłupa piersiowego. Niewielka prawowypukła rotoskolioza środkowo-dolnej części kręgosłupa piersiowego. Rtg cechy choroby Scheuermana w kręgosłupie lęźdżwiowym Spina bifida S1. Poziome położenie kości krzyżowej. Stawy krzyżowo-biodrowe w normie. Niewielki obszar sklerotyzacji w kości biodrowej prawej ponad kolcem kulszowym, rzutująca się grudka kałowa?

Odpowiedź:

Opisywane zmiany w odcinku piersiowym kęgosłupa jako cechy choroby Sheuremanna wiążą się najprawdopodobniej z przebytą w przeszłości chorobią Sheuremanna. Są to tzw. guzki Shmorla. Być może przypomina sobie Pani okres dolegliwości bólowych pleców w okresie szkolnym. U części pacjentów choroba przebiega bezobjawowo i nie przypominają oni sobie okresu bółów kręgosłupa. Konsekwencją przebytej choroby Sheuremanna jest mniejsza odporność kręgosłupa na obciążenia, co predysponuje do dolegliwości bólowych związanych z przeciążeniami. Dodatkowo, jak wynika z badania radiologicznego, Pani kręgosłup „obarczony” jest skoliozą i wadą wrodzoną pod postacią niespojenia łuku S-1. Zmiany te dodatkowo predysponują do dolegliwości bólowych. W Pani przypadku gorąco namawiam na systematyczne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, grzbietów i pośladków oraz częste wizyty na basenie. Aby zapobiec narastaniu dolegliwości bólowych, konieczne jest wytworzenie silnego gorsetu mięśniowego. Warto skorzystać z pomocy Poradni lub Zakładu Rehabilitacji (skierowanie potrzebne od lekarza rodzinnego), gdzie mogłaby Pani otrzymać odpowiedni instruktaż ćwiczeń oraz skorzystać z zabiegów z fizykoterapii (elektrolecznictwo, pole magnetyczne, laseroterapia) czy masaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.