Loading...
Choroby

Zbyt rzadkie stosowanie sterydów wziewnych u starych ludzi chorych na astmę oskrzelową

Dr Sin z uniwersytetu w Edmonton i Dr. Jack V. Tu z uniwersytetu w Toronto przeprowadzili badania mieszkańców Ontario w wieku powyżej 65 lat, którzy w ciągu ostatnich 5 lat przeżyli przynajmniej jedno zaostrzenie astmy oskrzelowej. Liczba badanych wyniosła 6254 osoby. Wyniki badań opublikowano w marcowym numerze „Chest”.

Autorzy stwierdzili, że 40% pacjentów wypisanych ze szpitala po napadzie astmy nie miało włączonej terapii wziewnymi kortykosteroidami, które są bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu nawrotom duszności spowodowanej skurczem oskrzeli. Na niedostateczne leczenie byli narażeni przede wszystkim ludzie powyżej 80. roku życia, cierpiący dodatkowo na inne schorzenia. Pacjenci w wieku 65-70 lat byli pod tym względem w lepszej sytuacji.

Autorzy stwierdzili ponadto, że wziewne preparaty sterydowe były częściej zapisywane przez specjalistów, niż lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Niedostateczne leczenie ludzi po 80 r.ż. dziwi wobec faktu, że mają oni bezpłatne leczenie. Autorzy konkludują, że zniesienie barier finansowych nie oznacza dostępu do optymalnego pod względem skuteczności leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.