Loading...
Suplementy

Zdrowa flora jelitowa – jak o nią zadbać?

Kobieta trzyma dłonie na brzuchu

Artykuł partnera.

Flora bakteryjna jelit i wchodzące w jej skład bakterie probiotyczne to naturalny sprzymierzeniec naszego organizmu. Radzimy, jak zadbać o mikroflorę jelitową za pomocą diety i nie tylko.

Flora bakteryjna jelit a praca układu pokarmowego

W skład mikroflory jelitowej wchodzą ogromne ilości drobnoustrojów. Zasiedlają one ściany jelit i inne odcinki przewodu pokarmowego. Nie wszystkie mikroorganizmy tam się znajdujące są dla nas korzystne, dlatego bardzo ważne jest, by przewagę stanowiły dobroczynne bakterie probiotyczne.

Jak wspierać florę bakteryjną jelit?

Podstawowy sposób wsparcia mikrobiomu jelitowego to odpowiednia, zbilansowana dieta. Powinny się w niej znaleźć produkty stanowiące źródła probiotyków, czyli kiszone warzywa i owoce oraz produkty mleczne poddane fermentacji (jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko).

Dobrze jest też włączyć do jadłospisu i regularnie jadać naturalne prebiotyki, czyli produkty zawierające węglowodany złożone, które nie są rozkładane przez enzymy trawienne i w przewodzie pokarmowym stanowią źródło pożywienia dla dobroczynnych bakterii.

Takie prebiotyczne produkty to przede wszystkim warzywa i owoce, a także kasze i pełnoziarniste pieczywo. Oprócz tego dla wsparcia flory bakteryjnej warto niekiedy sięgnąć po suplementy diety z żywymi kulturami bakterii, np. Multilac.

 Kiedy stosować Multilac – probiotyk na wsparcie mikroflory jelit?

Multilac probiotyk zaleca się stosować w sytuacjach, gdy flora bakteryjna jelit jest osłabiona, czyli np. po antybiotykoterapii, i przy zmianach diety, np. w podróży. Multilac, probiotyk przy antybiotyku, zawiera wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, m.in. szczepy dobrych bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium, chronione innowacyjną technologią MURE, dzięki czemu w większej ilości docierają do jelit i nie trzeba przechowywać ich w lodówce.

Zadanie zasiedlania ścian jelit ułatwia dobrym bakteriom prebiotyk wchodzący w skład Multilac – fruktooligosacharydy – stanowi on pożywienie dla dobroczynnych bakterii i ułatwia im namnażanie. Takie połączenie żywych kultur bakterii z prebiotykiem nosi nazwę synbiotyku. Multilac synbiotyk uzupełnia mikroflorę jelit o dobroczynne bakterie probiotyczne i jednocześnie dostarcza dla nich energii. Można stosować go także profilaktycznie, w celu wsparcia mikroflory jelitowej.

Jak jeszcze dbać o florę bakteryjną jelit?

Oprócz właściwej diety i suplementacji warto zadbać także o zredukowanie nadmiernego stresu, ponieważ ma on negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz mikroflorę naszych jelit. Zdrowy tryb życia poprawi naszą kondycję, wspomoże też dobroczynne bakterie jelitowe, które z kolei swoją pracą bardziej efektywnie będą wspierać nasze dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.