Loading...
Dom i rodzina

Zdrowe zęby – dobre praktyki dla dziecka

uśmiechające się dziecko

Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha cieszyło się dobrym zdrowiem, a także miało piękny i zdrowy uśmiech. Co robić, aby dziecko miało zdrowe zęby? Mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc to osiągnąć, więc zachęcamy do krótkiej lektury.

Regularne i dokładne szczotkowanie zębów

Już od wczesnych lat warto wyrabiać u malucha dobre nawyki i jednym z nich jest regularne szczotkowanie zębów. Dziecko powinno myć zęby tak samo jak osoby dorosłe, czyli minimum dwa razy dziennie. W czasie, gdy przebywa w szkole, nie jesteśmy w stanie nakazać mu dodatkowego zadbania higienę jamy ustnej, ale rano oraz wieczorem, jak również w weekendy jesteśmy w stanie weryfikować to, czy dziecko dokładnie umyło ząbki. Dodatkowo, jeśli maluch spożywał napoje zawierające w sobie substancje barwiące, to warto go zachęcić do dodatkowego mycia, ponieważ mają negatywny wpływ na kolor szkliwa zębów.

Dobre produkty do jamy ustnej to podstawa

Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakie produkty do jamy ustnej kupimy dla swojego dziecka. Wystarczy zrobić małe rozeznanie, a dojdziemy do wniosku, że na rynku nie brakuje tego typu produktów. To jednak nie oznacza, że wszystkie będą dla niego odpowiednie. Jeśli chcemy, aby dziecko miało zdrowe zęby, to powinniśmy stawiać na jakościowe produkty i to dedykowane do higieny jamy ustnej dla dzieci.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Równie ważne jest to, jaką szczoteczkę do zębów kupujemy, aby dziecko chętnie po nią sięgało, warto pomyśleć o kolorowych produktach, które będą przedstawiały jego ulubione postacie z bajki, czy książki. Sam wygląd to jednak nie wszystko. Musimy pamiętać, że dobra szczoteczka do zębów to taka, która ma miękkie włosie. Optymalny czas jej użytkowania to 2-3 miesiące i po jego upływie należy wymienić produkt na nowy.

Regularne przeglądy stomatologiczne

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dzieci nie muszą chodzić do stomatologa, ponieważ ich zęby są wolne do próchnicy i innych wad. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, szczególnie jeśli maluch często sięga po słodycze. Dlatego, jeśli nie chcemy, aby dziecko zmagało się z próchnicą, czy innymi chorobami jamy ustnej, to stomatolog dziecięcy powinien zostać wpisany do regularnych wizyt u fachowców.

Wystarczą 2-3 przeglądy stomatologiczne w ciągu roku, aby dziecko mogło cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem. Oczywiście, jeśli dojdzie do wybicia zęba, czy też jego ukruszenia lub dziecko zacznie skarżyć się na inne dolegliwości, to wizytę należy przyśpieszyć, ponieważ w wielu przypadkach czas gra istotną rolę.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy PrimaDent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.