Loading...
Zdrowie

Zdrowy styl życia – co na niego wpływa?

Kobieta po ćwiczeniach je zdrową sałatkę

Artykuł partnera.

Każdy z nas z pewnością wolałby prowadzić zdrowy styl życia, który pozwoli utrzymać doskonałą kondycję, zadbać o swoje samopoczucie i cieszyć się zgrabną sylwetką. Właśnie z tego względu coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie pewnych zmian w codziennych nawykach, które dotyczą diety i aktywności. Jednak czy to wystarczy, aby przez wiele lat cieszyć się zdrowiem? Dowiedz się już dziś, co wpływa na zdrowy styl życia i jak funkcjonować na co dzień, aby móc pochwalić się jak najlepszą kondycją zdrowotną niezależnie od wieku.

Po pierwsze: dieta

Zdecydowanie słowem klucz do prowadzenia zdrowego stylu życia jest dieta. W powiedzeniu „jesteś tym, co jesz” jest bardzo wiele prawdy, gdyż faktycznie nasz stan zdrowia i samopoczucie w dużej mierze zależą od codziennie spożywanych posiłków. Warto się o tym przekonać, rezygnując z niezdrowych przekąsek, które są tłuste, słodkie i słone, a na ich miejsce wprowadzić posiłki z mniejszą zawartością tłuszczy, mniej kaloryczne i pełne witamin. Konieczne jest także porzucenie w większości lubianych fast-foodów. Wystarczy kilka dni, aby poczuć lekkość i większą chęć do działania.

Po drugie: aktywność

Aktywność to zdecydowanie podstawa – im jej więcej, tym lepiej. Warto zatem rozpocząć ćwiczenia, co pozwoli zadbać o zdrowie. Nie musi być to od razu katowanie się na siłowni – można zacząć od spacerów, rekreacyjnej jazdy na rowerze lub rolkach, czy pieszych wycieczek w góry lub zwiedzania nieznanych okolic, zarówno tych bliższych, jak i dalszych. Tak naprawdę w każdym wieku można rozpocząć aktywny tryb życia, który świetnie wpłynie na poprawę kondycji, a także sylwetki. Spadające kilogramy będą czystą motywacją do działania i podstawą lepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Po trzecie: profilaktyka

Wiele osób w dzisiejszych czasach, żyjąc w ciągłym biegu i pośpiechu, zaniedbuje swoje zdrowie, a konkretniej badania. To bardzo niekorzystne dla zdrowia, gdyż znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka pomaga w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia różnego rodzaju schorzeń i chorób, dzięki czemu można dłużej cieszyć się wzorowym zdrowiem. Warto zatem regularnie wykonywać badanie krwi, mierzyć ciśnienie, kontrolować stężenie glukozy oraz lipidogram. Ponadto dobrze jest wykonywać co parę lat prześwietnie płuc, USG jamy brzusznej, przeprowadzić kontrolę dermatologiczną i stomatologiczną. 

Dla mężczyzn ważne jest badanie jąder i proktologiczne, a dla kobiet badanie ginekologiczne, cytologia oraz usg piersi. Warto także skorzystać z oferty profesjonalnych placówek medycznych, które podpowiadają, jakie badania najlepiej wykonać w określonym wieku. Doskonałym tego przykładem jest między innymi mammografia rezonansem magnetycznym w MR Diagnostic, którą należy wykonać po ukończeniu 40 lat.

Po czwarte: sen

Sen to zdrowie, dlatego warto zadbać nie tylko o odpowiednią jego ilość, ale także jakość. Zatem koniecznie wysypiaj się każdego dnia, nie zarywaj nocy notorycznie, gdyż grozi to chronicznemu zmęczeniu, co wyniszcza organizm i jest bardzo niebezpiecznie, a nie daje wyraźnych symptomów. Przez to ciągle możesz tłumaczyć się, że jesteś zmęczony jak każdy, jednak w Twoim przypadku może to mieć związek z poważnym problemem zdrowotnym.

Po piątek: ogranicz używki

Zdecydowanie używki negatywnie wpływają na nasze zdrowie, szczególnie gdy stosujemy je w nadmiarze. Mowa głównie o kawie, papierosach, alkoholu i środkach psychoaktywnych, które prowadzą do uzależnienia.  Warto je ograniczyć, a w razie problemów skorzystać z terapii.

Po szóste: zadbaj o psychikę

Oczywiście warto także zadbać o swoją psychikę, czerpać radość z życia, mieć przyjazne nastawienie do otoczenia i zwolnić swoje codzienne tempo. Nikt nie przeżyje za nas życia, dlatego konieczny jest odpoczynek od pędu pracy i skupienie się na własnych potrzebach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.