Loading...
Sport

Zestawienie najpopularniejszych typów rowerów

Rower stoi przy łące

Rynek rowerowy rozwija się prężnie i mogłoby się wydawać, że już nic nie może zmienić się w tej materii. Nic bardziej mylnego. Technologia nieustannie idzie do przodu, dostarczając nam – pasjonatom dwóch kółek jeszcze więcej emocji i udogodnień.

Z duchem czasu

Stare rowery to już przeżytek i trudno dziś spotkać tradycyjny pojazd z dawnych lat. Dziś liczy się najnowsza technologia, wysokie osiągi i design. Od kiedy rozpoczęła się rowerowa rewolucja, każdy użytkownik jednośladu chce mieć jeszcze lepszy model, który oferuje większy komfort i więcej możliwości. Aluminium, klamkomanetki, amortyzatory, pedały zatrzaskowe to tylko niektóre elementy, które wprowadziły rynek rowerowy na inny poziom, czyniąc pojazdy doskonałymi maszynami do pokonywania znacznych odległości. W gąszczu najróżniejszych modeli można obecnie się pogubić. Dlatego warto nieco zasięgnąć języka i zaznajomić się z tematem, by wybrać idealny model dla użytkownika i jego potrzeb. Oto najpopularniejsze rodzaje rowerów, które zawładnęły rynkiem.

Rower elektryczny

To popularna alternatywa dla tradycyjnego roweru, który znany jest od lat. Zasadnicza różnica tkwi jednak w sposobie, jakim jest napędzany. Otóż, rowery elektryczne wspomagane są silnikiem elektrycznym, który znacznie ułatwia jazdę bez nadmiernego wysiłku. Bateria, która zasila rower to urządzenie litowo-jonowe, która wymaga ładowania. Dlatego przed zakupem roweru warto wybrać model z odpowiednio wydajnym akumulatorem, by dostosować pojazd do swoich wymagań. Dla kogo? Tak naprawdę dla każdego. To rower dla starszych, młodszych, mieszkańców zatłoczonych miast i pasjonatów wycieczek. Rower elektryczny to doskonałe wsparcie na trudnej nawierzchni i podczas długiej trasy. Tutaj silnik elektryczny z pewnością się przyda.

Rower miejski

To model, któremu najbliżej do starego typu rowerów, jakie znamy. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczony do jazdy po mieście jest podstawowym środkiem transportu w Holandii, stąd jego nazwa – holenderka. Zdecydowanie nadaje się do jazdy po twardej i płaskiej nawierzchni, stąd nie warto wybierać się nim w trasę typowo górską. Posiada  duże koła i charakterystyczną ramę oraz specyficzną budowę hamulców i przełożeń. Rower miejski sprawdzi się w zatłoczonym mieście, gdzie można łatwo pokonać trasę o twardej i płaskiej nawierzchni. To typ roweru, który uwielbiają zarówno kobiety jak i mężczyźni, stąd producenci zazwyczaj dostosowują wygląd jednośladu do płci i potrzeb każdego z użytkowników.

Gravel

Rower, który zyskuje na popularności to pojazd o specjalnej budowie. Rama jest dłuższa i stabilna, kierownica typu baranek jest szersza i usytuowana nieco wyżej. Koła zazwyczaj o średnicy 28 cali z oponami o szerokości 40 mm i hamulcami tarczowymi zapewniają dużą przyczepność. Wszystko to sprawia, że gravel doskonale sprawdza się na terenach szutrowych, a ich zaletą jest prędkość. Na drodze może z powodzeniem rozwinąć prędkość do nawet 50km/h, a podczas deszczowej pogody szerokie opony zapewniają płynną, szybką i bezpieczną jazdę. Dla kogo? Gravel da sobie radę wszędzie, jednak na szosie jest nieco wolniejszy od tradycyjnej szosówki, a na trudnym terenie mniej skuteczny od roweru górskiego. Jednak w połączeniu takich tras, rower sprawdzi się jako rozwiązanie problemów jazdy po terenie o różnej nawierzchni. To alternatywa roweru treningowego dla kolarzy, a także świetny rower do dobrej zabawy.

Rower szosowy

Rowery przeznaczone do pokonywania długich dystansów w jak najkrótszym czasie są odpowiednio projektowane. Mają być lekkie, zwinne i stawiać jak najmniejszy opór aerodynamiczny. Dlatego jest to pojazd przeznaczony do jazdy po twardej nawierzchni, jednak nie nadaje się zupełnie na trudne i wymagające trasy. To rower do jazdy po mieście, a jego olbrzymią zaletą jest waga. Dzięki temu można w każdej chwili wsiąść do tramwaju miejskiego, bez obawy o gabaryty i problem z udźwignięciem maszyny.

Rower MTB

To specjalista od trudnych tras, które wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności, ale również sprzętu. Można go z powodzeniem zabrać na górskie ścieżki, leśne szlaki i specjalne tory przeszkód. Jest tak zaprojektowany, by jeździć po kamieniach i wybojach. Trudny teren sprawia, że staje się jeszcze bardziej przyczepny. Co więcej, konstrukcja jest niezwykle wytrzymała i odporna na nadmierne eksploatowanie. W zależności od stopnia zaawansowania umiejętności kierowcy MTB nadaje się dla amatora, jak również dla profesjonalnych zawodników pokonujących tereny trudne.

Cross

Łączy w sobie elementy roweru górskiego, szosowego i trekkingowego. To szybki i względnie lekki rower, który sprawdzi się na asfalcie i na trudnej leśnej trasie. To doskonały kompromis, kiedy trzeba wybrać uniwersalny pojazd do pokonywania różnych tras. To specjalna geometria i wielkość kół. Szeroka rozpiętość przełożeń umożliwia jazdę zarówno po asfalcie, jak również łatwe podjeżdżanie pod wzniesienia. Modele dostępne są w wersji zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.