Loading...
Choroby

Zła dieta, niezdrowy styl życia, alkohol – sprawdź swoją wątrobę!

Niezdrowy dla wątroby styl życia


Kondycja wątroby w największym stopniu jest uzależniona od wpływu naszych nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Większość toksyn, metali ciężkich, alkoholu oraz substancji chemicznych, które spożywamy ulega usunięciu z organizmu dzięki prawidłowo działającej wątrobie. Skutkiem zbyt dużego obciążenia tego organu jest uszkodzenie komórek, z których wydostają się enzymy – ALT i AST. Próby wątrobowe to najprostsze badanie krwi, które pozwala sprawdzić stan wątroby. Wynik badań przekraczający tzw. podwójną normę stanowi ważny sygnał alarmowy.

Jakie czynniki wpływają negatywnie na działanie wątroby?

Większość procesów związanych z metabolizmem i detoksykacją zachodzi przy udziale wątroby. Największy wpływ na stan wątroby ma styl życia, głównie dieta oraz ilość spożywanego alkoholu.

Dieta obciążająca wątrobę jest bogata w tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Sprzyja to powstawaniu tzw. niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Jest to sytuacja, w której dochodzi do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w obrębie wątroby i zaburzenia pracy hepatocytów (komórek wątroby).

Nie jest to jedynie problem osób otyłych, ponieważ zaburzenia gospodarki lipidowej oraz węglowodanowej mogą dotyczyć również osób szczupłych. Na stan wątroby niewątpliwie wpływają również wszystkie dodatki do żywności (konserwanty, barwniki, stabilizatory smaku) oraz metale ciężkie, których źródłem najczęściej jest woda.

Warto pamiętać, że również nawyki związane z przygotowaniem posiłków są istotne w dbaniu o wątrobę. Niektóre oleje używane do codziennego przygotowywania posiłków nie powinny być podgrzewane do wysokich temperatur, ponieważ stają się źródłem toksyn.

Alkohol

Alkohol (etanol), to jeden z głównych winowajców prowadzących do uszkodzenia wątroby. Alkohol spożywany nawet okazjonalnie, w małych ilościach zawsze powoduje obciążenie wydolności wątroby.

Alkohol spożywany długotrwale prowadzi najczęściej do całkowitej niewydolności (marskość wątroby).

Leki

Leki to zawsze potencjalne substancje hepatotoksyczne. Przy długotrwałym stosowaniu leków należy okresowo wykonywać badanie ALT oraz AST, aby sprawdzać czy nie dochodzi do polekowego uszkodzenia wątroby.

Stałej kontroli wątroby wymagają wiec osoby przyjmujące leki kardiologiczne oraz kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Istnieje również możliwość uszkodzenia wątroby przy spożyciu jednorazowo bardzo dużej dawki leku np. paracetamolu.

Poza czynnikami związanymi ze stylem życia wątrobę mogą uszkadzać również liczne wirusy hepatotropowe m.in. HAV, HBV, HCV, EBV czy CMV. W grupie ryzyka najczęściej są osoby pracujące w środowisku medycznym.

Istnieje również duża grupa chorób z tzw. autoagresji, czyli nieprawidłowego procesu immunologicznego – w wyniku, którego wątroba zostaje uszkodzona przez własny układ odpornościowy.

Na czym polega badanie krwi na wątrobę?

Testy wątrobowe należą do jednych z najczęściej wykonywanych rutynowo badań diagnostycznych. Niewydolność oraz zaburzone funkcjonowanie wątroby dość łatwo zdiagnozować. Hepatocyty, czyli komórki wątroby zawierają w sobie dwa ważne enzymy tzw. aminotransferazy lub transaminazy (ALT oraz AST), które w wyniku uszkodzenia wątroby przedostają się w zwiększonej ilości do krwi.

Enzymy ALT i AST to dwie podstawowe próby wątrobowe, czyli badania, które wykonuje się w celu oceny stanu wątroby.

Jeżeli stężenie jednej lub obu aminotransferaz jest podwyższone jest to wyraźny sygnał, że wątroba nie działa prawidłowo.

Wynik ALT nie powinien przekraczać 40 U/I, natomiast wynik AST nie powinien być wyższy niż 35 U/l.

Poważne obawy powinny pojawić się, kiedy zostanie przekroczone tzw. podwójne odchylenie, czyli jeden lub oba parametry przekroczą stężenie 80 U/l. Taki wynik wskazuje na pilną konsultację z lekarzem.

Badanie na próby wątrobowe należy wykonać na czczo, czyli po co najmniej 12 godzinnej przerwie po ostatnim posiłku. Należy również pamiętać, że badanie ALT i AST może wskazać podwyższony wynik na skutek innych czynników np. intensywnego uprawiania sportu. Dodatkowymi badaniami, które można wykonać, kiedy zachodzi obawa, że wątroba nie działa prawidłowo jest pomiar bilirubiny całkowitej oraz GGTP.

Narażenie na czynniki uszkadzające wątrobę powszechne, dlatego ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych i prowadzenie zdrowego stylu życia. Wątroba ma bardzo duże właściwości regeneracyjne, dlatego wczesne wykrycie jej nieprawidłowego działania umożliwia zapobieganie powikłaniom i niewydolności tego organu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.