Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Źle leczymy nadciśnienie

Mimo że Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne uznało wiele lat temu za graniczne ciśnienie 140/90 i zostało to zaakceptowane przez środowisko medyczne, duża część lekarzy nadal lekceważy nawet wyższe ciśnienia i traktuje je jako prawidłowe.

Już graniczne ciśnienie czyli 140/90 może prowadzić do powikłań, a u osób chorych na cukrzycę za prawidłowe uznaje się wartości poniżej 120/80! Przez wiele lat toczyła się także dyskusja, które z ciśnień, skurczowe (140) czy rozkurczowe (90) jest ważniejsze. Obecnie wyniki badań dowodzą, że ważne jest utrzymywanie obu ciśnień poniżej podanej granicy. Nie bez znaczenia jest także prawidłowo wykonany pomiar ciśnienia, na co jednak często nie ma czasu ani chęci zarówno po stronie lekarza jak i pacjenta, a tylko jeśli obu stronom będzie zależało na obniżeniu ciśnienia leczenie może okazać się skuteczne.

Jest to szczególnie ważne w takim kraju jak Polska, w którym główną przyczyną zgonów w wieku dojrzałym są zawały serca i udary, a ich najważniejszą przyczyną jest właśnie nadciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.