Loading...
Kręgosłup

Zmęczenie i pieczenie kręgosłupa

Pytanie:

Dzień dobry,
Mam 20 lat i od dłuższego czasu dręczą mnie bóle głowy, mrowienie nóg, ciągłe zmęczenie i pieczenie całego kręgosułpa. Lekarz stwirdził, że mam skoliozę, jednak nie wyjaśniłmi, na czym to schorzenie polega, jak należy to leczyć i jak należy postępować, żeby te przykre dolegliwości ustąpiły, i co robić, żeby kręgosłup był prosty.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Skolioza jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, którego etiologia w ok. 90% przypadków nie jest znana. Pozostałe 10% to skoliozy: kostnopochodne (zaburzenia w układzie kostnym), skoliozy nerwopochodne oraz mięśniopochodne (związane z chorobami mięśni).
Do oceny skoliozy poza wielkością wygięcia bocznego widocznego w płaszczyźnie czołowej istotne jest również nasilenie komponenty rotacji i torsji kręgów. Oceniając skrzywienie, bierzemy pod uwagę jego wielkość, która mierzona jest w stopniach, obecność skrzywień wyrównawczych, fakt kompensacji skrzywienia lub jego brak, stopień sklinowacenia trzonów, wielkość rotacji oraz oceniamy całość sylwetki (położenie barków, łopatek, trójkąty talii, przebieg linii wyrostków kolczystych oraz położenie talerzy biodrowych, ewentualną deformację klatki piersiowej i miednicy ). Zwracamy szczególną uwagę, czy nie ma potrzeby podłożenia korka pod którąś z kończyn (w przypadku otrzymania takiego zalecenia konieczne jest noszenie korka w każdym obuwiu, także domowym). Osoba ze skrzywieniem kręgosłupa powinna szczególnie przestrzegać zasad „higieny kręgosłupa” (techniki podnoszenia przedmiotów, spanie na odpowiednim materacu, właściwie dostosowane stanowisko pracy, unikanie wielogodzinego siedzenia bez przerw etc.) oraz regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające gorset mięśnowy (ćwiczenia mięśni grzbietu, brzucha i pośladków), ćwiczenia oddechowe i często odwiedzać basen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.