Loading...
Ciąża

Zmiany w 17 tygodniu ciąży

Kobieta w 17 tygodniu ciąży leży na kanapie

Artykuł partnera.

W 17 tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy rośnie coraz to szybciej. Niemniej jednak ciężarna nadal masz dużo energii. Według wielu badań w 17. tygodniu ciąży dziecko potrafi odczuwać emocje mamy, takie jak radość, ekscytacja czy smutek. Aby dowiedzieć się więcej na temat zmian w tym tygodniu ciąży zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

17 tydzień ciąży – rozwój i wygląd dziecka

W omawianym przez nas tygodniu ciąży dziecko mierzy 12-13 cm i waży ponad 10 dkg, może nawet osiągnąć wagę 14 dkg! Ma już wszystkie narządy, a także rysy twarzy. Czy wiesz, że to właśnie w 17 tydzień ciąży charakteryzuje się tym, że na paluszkach dziecka pojawiają się linie papilarne? Oprócz tego przybywa mu tkanka tłuszczowa, która zapewnia ciepło oraz energię. Płuca dziecka zaczynają wypychać połknięty płyn owodniowy, jeżeli maluch robi to zbyt łapczywie może nawet odczuwać czkawkę. Serce dziecka bije teraz dwukrotnie szybciej niż twoje i przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi. Dziecko odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci. Bawi się pępowiną i zaciska piąstki.

W tym tygodniu możesz poznać płeć malucha!

W związku z tym, że ten tydzień charakteryzuje się dobrą widocznością narządów rodnych u płodu – u chłopców widać dobrze penisa i prostatę, u dziewczynek – macicę, wargi sromowe i jajowody, można zapisać się na dodatkowe USG, które potwierdzi płeć dziecka. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji postanowi się ułożyć podczas badania.

Jakie objawy towarzyszą kobiecie w 17 tygodniu ciąży?

17 tydzień ciąży charakteryzuje się tym, że przyszła mama może odczuwać dziwne bulgotanie w brzuchu. Ma to związek z pierwszymi ruchami dziecka, które w tym czasie zaczynają być odczuwalne. Pamiętaj jednak, że w tym tygodniu są to jednak delikatne ruchy, na mocniejsze kopnięcia trzeba jeszcze chwilę poczekać. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to kobieta w 17 tygodniu ciąży może być tak samo aktywna jak przed ciąża, dotyczy to również seksu.

Jakie występują dolegliwości w 17 tygodniu ciąży?

Hormony, które w drugim trymestrze wbrew pozorom wcale się nie uspokajają, zamiast mdłości czy wahań nastrojów, mogą teraz wywoływać zmiany skórne, takie jak trądzik ciążowy. Warto używać suplementów diety dla kobiet w ciąży, polecany te ze sklepu Mamadha.pl. Ponadto ciężarna może również czuć, że skóra, zwłaszcza na brzuchu, w biodrach czy na piersiach, swędzi. Jest to w pełni naturalny efekt rozciągania się skóry.

O czym warto pamiętać?

Kobieta zarówno w 17, jak i innych tygodniach ciąży powinna pilnować, aby jej dieta była rozsądna i pełnowartościowa. Nie można dać sobie wmówić, że rosnący brzuch wymaga jedzenia za dwoje. Warto spożywać pokarm bogaty w żelazo, aby zapobiegać anemii. Od 17 tygodnia ciąży należy również spać na lewym boku, ponieważ pozycja ta nie obciąża kręgosłupa i nie zakłóca przepływu krwi do łożyska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.