Loading...
Uroda

Znaczenie i symbolika tatuaży więziennych – najpopularniejsze wzory

Osoba w białym podkoszulku opiera ramiona o żelazne pręty okna, ukazując tatuaże o różnych wzorach na przedramionach

Przez lata tatuaże kojarzone były wyłącznie z więźniami. Praktycznie każdy, kto miał za sobą wyrok, miał na swoim ciele przynajmniej kilka różnych wzorów. Znaczenie tatuaży więziennych jest bardzo konkretne. Zawsze niosą one ze sobą jasny przekaz. Zatem nie zwlekaj i poznaj odpowiedź na pytanie tatuaże więzienne – co oznaczają?

Znaczenie tatuaży więziennych: w jakim więzieniu miałeś odsiadkę?

Wiele zakładów karnych ma własne symbole, loga czy barwy. Można to porównać do barw klubów piłkarskich. Wystarczy spojrzeć na tatuaż „złodzieja”, aby wiedzieć, w jakim więzieniu odbywał karę. I tak ci, którzy mają za sobą pobyt na warszawskiej Białołęce mają wytatuowanego gołębia bądź różę w podkowie. Z kolei słynny zakład karny w Sztumie, do którego trafiają osoby skazane za przestępstwa na tle seksualnym mają wytatuowaną gałązkę wiśni. Symbolem warszawskiego Mokotowa jest motyw, a zakładu karnego we Wronkach orzeł w locie oraz usta.

Tatuaże więzienne i ich znaczenie: wojskowe pagony

Skupiając się na odpowiedzi na pytanie – tatuaże więzienne co oznaczają, warto powiedzieć słów kilka o wojskowych pagonach. Ci, którzy w więzieniu spędzili znaczną część swojego życia, na barkach mają często tatuaże wzorowane na wojskowych dystynkcjach. Każda belka oznacza jeden rok kary pozbawienia wolności, zaś każda gwiazdka mówi o trzech latach garowania. I tak ten, który nosi dystynkcje majora spędził za kratami pięć lat, natomiast pułkownik ma na swoim koncie aż jedenaście lat pozbawienia wolności. Kiedy stopień pułkownika zostanie przekroczony, tatuaż należy albo usunąć, albo zakryć nowym. Wówczas tatuowany jest generalski wężyk. Elementy wypełnione symbolizują w jego przypadku lata spędzone za murami więzienia, zaś kontury wskazują na czas, jaki pozostał do wyjścia na wolność.

Znaczenie tatuaży więziennych: jaka panowała hierarchia w więzieniu?

Tatuaże więzienne bardzo często służą do oznaczania hierarchii wśród więziennej społeczności. Wszystko po to, aby kompan z celi wiedział, z kim ma do czynienia. Po tatuażu bardzo łatwo było rozpoznać, jaka panowała hierarchia w więzieniu.

I tak ci, którzy mają wytatuowaną kropkę na czubku nosa bądź w okolicy prawego oka określani są mianem cweli. Takim terminem określa się więźniów zhańbionych, na ogół współpracujących z administracją jednostki. Zasługują na pogardę i potępienie ze strony innych więźniów. Co ważne, tego rodzaju tatuaże nie są wykonywane za zgodą. Najczęściej osoba tatuowana jest siłą przez innych współwięźniów.

Z kolei ci, którzy w więziennej hierarchii stoją naprawdę wysoko, są godni zaufania, mogą mieć wytatuowane serduszko w okolicy oka. To symbol osoby stojącej na czele grypsujących. Podobne znaczenie ma kreska będąca przedłużeniem zewnętrznych kącików oka.

Hierarchia więzienna odgrywała i nadal odgrywa bardzo dużą rolę dla skazanych – „mieszkańcy” cel mogą dowiedzieć się o sobie naprawdę dużo!

Tatuaże więzienne

Znaczenie tatuaży więziennych: informacja dla innych

Co oznaczają więzienne tatuaże? Tatuaże więzienne mają nieść ze sobą jasny przekaz dla innych więźniów!

Świetnym przykładem jest kropka na czole znajdująca się między brwiami. Taki tatuaż noszą więźniowie symulujący zaburzenia psychiczne. Wiąże się to z koniecznością prezentowania dziwnych, często uciążliwych dla innych zachowań. Takie tatuaże więzienne jasno mówią współosadzonym, że więzień ten jest normalny i jedynie udaje. Pozwala to uniknąć nieporozumień „pod celą”.

Znaczenie tatuaży więziennych: sentencje

Jeśli chodzi o znaczenie tatuaży, to więźniowie bardzo chętnie decydują się na rozmaite sentencje. Chętnie tatuują sobie powiedzenie „milczenie jest złotem”. Tego rodzaju więzienne tatuaże mają za zadanie przypominanie o konieczności „trzymania języka za zębami” i „nie kapowania” innych.

Do popularnych wśród więźniów sentencji zalicza się również:

  • „patrz komu ufać”,
  • „człowiek człowiekowi wilkiem”,
  • „memento mori”,
  • „ucz się cierpieć”.

Często są one tatuowane po łacinie.

Znaczenie tatuaży więziennych: preferencje seksualne

Znaczenie tatuaży więziennych dużo mówi również o orientacji seksualnej noszącej je osoby. Kropka na brodzie to znak osoby homoseksualnej. Z kolei kropka wytatuowana na ustach daje jasną informację, że osoba z takim tatuażem nie ma nic przeciwko stosunkom oralnym.

Tatuaże więzienne zawsze niosą ze sobą bardzo konkretne znaczenie. Nigdy nie są przypadkowe. Tak jak miejsce, na którym są wykonywane. Część z nich wykonywana jest za zgodą osoby, inne wykonywane są pod przymusem. Trudno znaleźć więźnia, który nie ma przynajmniej kilku – często różnych – tatuaży.

Mamy nadzieję, że już wiesz co oznaczają więzienne tatuaże.

Galeria zdjęć

Artykuł napisała:
Kamila, fanka tatuaży

Źródło:

  • Sławomir Przybylińsk, Dziara, cynkówka, kolka – zjawisko tatuażu.., 2019.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.