Loading...
Kręgosłup

Znaczne spłycenie lordozy szyjnej

Pytanie:

Zdjęcie rtg w części szyjnej kręgosłupa wg opisu wykazało: „znaczne spłycenie lordozy szyjnej. Drobne zaostrzenia na tylnych krawędziach trzonów C4-C7 oraz tendencję do wyostrzania się krawędzi trzonów C3-C7 od przodu. Zwraca uwagę nieznaczne przemieszczenie ku przodowi segmentu leżącego powyżej C4, zaburzenie ruchomości segmentarnej. Sklerotyzacja blaszek granicznych. Wysokość przestrzeni na wyk. zdj. zachowana.” Uprzejmie proszę wyjaśnić mi co to oznacza. Muszę dodać, że czasami mam zawroty głowy, ból szyi mniej więcej w miejscu połączenia z czaszką. Ostatnio zaś czasami przy dotyku czuję jakby drętwienie palca serdecznego prawej ręki (kiedyś też drętwiał palec lewej). Boli mnie też dolna część pleców oraz miejsca, w ktorych żebra łączą się z mostkiem (mogę ten ból dotknąć). Proszę powiedzieć, gdzie w Warszawie z takimi dolegliwościami się zgłosić po poradę.
P.S. Dawniej w opisie miałem odmianę rozwojową foramen arcuatum. Skolioza lewostronna odcinka piersiowego kręgosłupa. Mam 31lat

Odpowiedź:

Interpretacja opisu zdjęć bez uprzedniego badania pacjenta może być źródłem błędów diagnostycznych i nieporozumień. W opisie nie znajduję cech sugerujących zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (które rozpoczynają się od zwężenia przestrzeni międzytrzonowych). Opisywana jest natomiast nieprawidłowość pod postacią zniesienia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Może to być efekt wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych towarzyszący reakcji zapalnej i bólowej. Przeglądowe zdjęcie RTG w pozycji pośredniej nie jest wystarczające do rozpoznawania zaburzeń ruchomości lub stabilności szyjnego odcinka kręgosłupa. Drętwienie palca może być efektem podrażnienia korzenia nerwowego w odcinku szyjnym. Ból mostka nie wydaje się być konsekwencją choroby kręgosłupa. Leczeniem oraz profilaktyką schorzeń kręgosłupa zajmują się liczne publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Więcej na temat opisanego schorzenia można przeczytać w naszym artykule – Spłycenie lordozy szyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.