Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Znieczulenie ogólne bezpieczne w ambulatoryjnych zabiegach chirurgicznych

W styczniowym numerze „Plastic and Reconstructive Surgery” dr Steven M. Hoefflin i współpracownicy z University of California w Los Angeles i z Santa Monica Medical Center poruszają problem optymalnego znieczulenia w zabiegach operacyjnych wykonywanych w trybie ambulatoryjnym.

Dziedziną, którą zajmują się autorzy publikacji, jest chirurgia plastyczna. Od pewnego czasu znieczulenie ogólne wziewne, w którym środek usypiający jest podawany przez rurkę intubacyjną, zostało wyparte przez krótkie znieczulenie dożylne. Według autorów, znieczulenie dożylne jest dobre, gdy wykonuje się zabieg krótki. Jednak w przypadku zabiegów trwających długo lepszą metodą jest narkoza podana drogą wziewną. Opinia ta jest oparta na 18-letnim doświadczeniu tych lekarzy, którzy przeprowadzili w tym czasie 23 tysiące operacji plastycznych. Oczywiście ambulatorium, w którym wykonuje się zabiegi w znieczuleniu ogólnym, musi być w pełni wyposażone w sprzęt anestetyczny i zatrudniać wykwalifikowany zespół anestezjologiczny. Zdaniem wielu ekspertów znieczulenie ogólne jest ryzykowne w zabiegach ambulatoryjnych, ponieważ stwarza ryzyko powikłań oddechowych (skurczu oskrzeli) i zakrzepowo-zatorowych. Autorzy uważają jednak, że nowoczesne leki i sprzęt zmniejszają to ryzyko do minimum.

W dyskusji dr Ronald E. Iverson z Pleasanton w Kalifornii potwierdził, że techniki, które stosuje dr Hoefflin, pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.