Loading...
Zabiegi chirurgiczneZdrowie

Znieczulenie ogólne – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Sala operacyjna - znieczulenie ogólne najczęściej stosuje się do zabiegów i operacji

Znieczulenie polega na zmniejszeniu wrażliwości organizmu. Jest on zazwyczaj stosowany w celu zapobiegania odczuwaniu bólu podczas operacji lub procedur medycznych.

Ból jest odpowiedzią naszego mózgu na impulsy pochodzące ze specjalnych receptorów. Jeśli te impulsy nie mogą dotrzeć do mózgu, nie będziemy odczuwać bólu. To jest dokładnie to, co ma na celu znieczulenie.

Znieczulenie miejscowe „blokuje drogę” do sygnałów bólowych na poziomie nerwów. Znieczulenie ogólne działa bezpośrednio na mózg — uniemożliwia mu odbieranie bodźców zewnętrznych.

Rodzaje znieczulenia

Znieczulenie można podzielić i pogrupować według wielu różnych parametrów, ale pacjent musi być świadomy tylko trzech rodzajów znieczulenia:

  • Miejscowe. Polega ono na odłączeniu niewielkiego obszaru ciała, ale nie całkowicie. Na przykład nerwy w pobliżu uszkodzonego zęba lub powierzchownej rany są blokowane. Impulsy nerwowe z zablokowanego obszaru nie docierają do mózgu i nie odczuwamy bólu.
  • Regionalne. Jest to znieczulenie, które pozbawia część ciała wszelkiej wrażliwości. Takim rodzajem jest na przykład znieczulenie rdzeniowe i zewnątrzoponowe. Człowiek nie czuje, co dzieje się poniżej pasa. Pacjent jest często usypiany, aby uniknąć dyskomfortu psychicznego związanego z przebywaniem na tej samej operacji.
  • Ogólne. W tym rodzaju znieczulenia osoba jest całkowicie „wyłączona”.

Fakty na temat znieczulenia ogólnego

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji na temat znieczulenia ogólnego.

  • Przed operacją anestezjolog zwykle podaje znieczulenie ogólne
  • Istnieją pewne zagrożenia związane z zastosowaniem środków znieczulenia ogólnego. Są one jednak stosunkowo bezpieczne, jeśli są prawidłowo stosowane.
  • Bardzo rzadko może dojść do niezamierzonego wybudzenia pacjenta podczas operacji.
  • Efekty uboczne znieczulenia ogólnego mogą obejmować zawroty głowy i nudności.
  • Mechanizmy działania znieczulenia są nadal tylko częściowo poznane.

Leki znieczulenia ogólnego powodują odwracalną utratę przytomności i znieczulenie niezbędne do przeprowadzenia operacji.  Znieczulenie ogólne to w zasadzie nie sen, tylko śpiączka wywołana lekami. Leki znieczulające powodują zobojętnienie pacjenta i wyłączenie świadomości.

Są one zazwyczaj podawane dożylnie lub wziewnie. Pod wpływem znieczulenia pacjent nie odczuwa bólu, może również doznać amnezji.

Leki podawane są przez anestezjologa, który również monitoruję funkcje życiowe pacjenta podczas zabiegu.

Lekarz podający znieczulenie ogólne na sali operacyjnenj
Źródło: Pixabay

Czy jest to niebezpieczne?

Znieczulenie to trudny i czasochłonny proces. Często rozpoczyna się na długo przed operacją (oczywiście o ile nie jest to nagły przypadek). Jest starannie przygotowywany, a stan pacjenta jest monitorowany za pomocą aparatury. Wpływ znieczulenia na funkcje poznawcze i myślenie jest wciąż badany. Podejmowane są wysiłki, aby go zminimalizować.

Poważne skutki są obecnie rzadkie i częściej są związane z rodzajem operacji niż ze znieczuleniem. Aby zmniejszyć ryzyko, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Jakie są powikłania znieczulenia?

Każda poważna ingerencja w organizm może powodować skutki uboczne. Znieczulenie nie jest tu wyjątkiem. Najczęstsze nieprzyjemne konsekwencje znieczulenia są następujące:

  • Nudności i wymioty. Pojawiają się w pierwszych dniach po zabiegu i powinny być zgłoszone lekarzowi.
  • Ból gardła. Następstwo wprowadzenia rurki intubacyjnej. To ustępuje samoistnie, a ciepłe picie pomaga złagodzić dyskomfort.
  • Dezorientacja. Jest to konsekwencja zażywania leków, mija po kilku godzinach. W rzadkich przypadkach stan ten utrzymuje się przez kilka dni, a pacjenci z chorobą Alzheimera lub Parkinsona mogą mieć obniżone funkcje poznawcze.
  • Ból mięśni. Przed zabiegiem pacjenci otrzymują leki, które rozluźniają mięśnie. Jest to konieczne, aby umożliwić wentylację płuc.
  • Swędzenie. Pojawia się po niektórych rodzajach narkotycznych leków przeciwbólowych.
  • Dreszcze. Może to wynikać z faktu, że na sali operacyjnej jest zazwyczaj zimno.
  • Po znieczuleniu zewnątrzoponowym lub rdzeniowym może wystąpić ból głowy, lub pleców w miejscu wstrzyknięcia. Mogą wystąpić trudności w oddawaniu moczu.

Ogólnie rzecz biorąc, znieczulenie ogólne jest bezpieczne. Nawet szczególnie chorzy pacjenci mogą być bezpiecznie znieczulani. Dużo większe ryzyko wiąże się z samym zabiegiem chirurgicznym. Nowoczesne znieczulenie ogólne jest zabiegiem niezwykle bezpiecznym.

Jednak najbardziej narażone na powikłania są osoby starsze i poddawane długotrwałym zabiegom. Mogą one obejmować pooperacyjną dezorientację, atak serca, zapalenie płuc i udar.

Co należy powiedzieć lekarzowi przed operacją?

Zadaniem numer jeden jest udzielanie szczerych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania anestezjologa. Odpowiedzi pacjenta będą miały wpływ na wybór znieczulenia, dlatego lekarz musi być poinformowany o:

  • Lekach, które bierzesz. Co bierzesz cały czas i co brałeś ostatnio. Nawet witaminy i suplementy powinny być wymienione.
  • Alergiach, nawet jeśli są to reakcje na pyłki, żywność lub lateks, a nie leki.
  • Problemach zdrowotnych. Na przykład, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia, cukrzyca, wrzody, astma lub choroby nerek. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba mówić o wszystkim.
  • Ciąży. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszyscy widzą Twój brzuch. A tym bardziej, jeśli nie jest ona widoczna lub tylko podejrzewasz ciążę.
  • Historiach operacji. Jeśli byłeś już wcześniej znieczulany, powiedz, jak sobie z tym poradziłeś, zwłaszcza jeśli wystąpił jakiś problem.
ankieta do znieczulenia ogólnego
Źródło: Pixabay

Co należy zrobić przed zabiegiem?

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli na 8 godzin przed operacją zabronią ci jeść, nie możesz jeść nic. W przypadku zakazu picia nawet szklanka wody musi być uzgodniona z anestezjologiem.

Poproś krewnego, przyjaciela lub przynajmniej kolegę, aby został z Tobą i upewnił się, że rozumiesz i zapisujesz wszystkie zalecenia. Możesz przeoczyć coś przed operacją z powodu podekscytowania.

Rzuć palenie na jakiś czas. Unikaj papierosów przez 12 godzin przed operacją. Będziesz mniej narażony na powikłania w wyniku znieczulenia.

Co należy robić po operacji?

Ponieważ leki mogą oddziaływać na pacjenta jeszcze przez jakiś czas po znieczuleniu, najlepiej jest pozwolić organizmowi na regenerację. Oznacza to stosowanie się do zaleceń. Tych, które są z góry zapisane.

Nawet jeśli interwencja była niewielka, znieczulenie było miejscowe, a sedacja lekka, nie należy prowadzić samochodu przez jeden dzień. Nie należy też podejmować żadnych ważnych decyzji, nie podpisywać żadnych dokumentów finansowych itd.

Pacjentka przed podaniem znieczulenia ogólnego
Źródło: Pixabay

Czy można się obudzić na stole operacyjnym?

Zdarza się, że pacjent odzyskuje przytomność i słyszy, co dzieje się na sali operacyjnej. Zdarza się to bardzo rzadko, nawet podczas operacji w znieczuleniu miejscowym. Poza tym nie czujesz żadnego bólu.

Mam wadę serca. Czy mogę być znieczulony?

Zabieg operacyjny może być również przeprowadzony na chorym sercu. To prawda, że ryzyko powikłań po znieczuleniu jest większe, jeśli pacjent ma choroby układu krążenia. Jednak właśnie dlatego potrzebny jest anestezjolog, który dobierze znieczulenie do stanu pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.