Loading...
Choroby

Zrzuć ciężar z serca

Wysoki poziom cholesterolu we krwi jest jednym z bardziej znanych (obok podeszłego wieku, palenia papierosów i małego wysiłku fizycznego) czynników ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Równie ważnym czynnikiem jest otyłość jednak do tej pory tłumaczono jej wpływ głównie przez współwystępujący z nią, choć nie zawsze, podwyższony poziom cholesterolu. Obecnie dzięki badaniom na Uniwersytecie Vermont w Burlington, USA udało się wykazać proporcjonalny związek między otyłością a poziomem CRP, białka krwi badanego powszechnie podczas przeziębienia i niewyjaśnionych stanów gorączkowych. Mówi ono o aktywności zapalenia w organizmie, a to właśnie reakcje zapalne podejrzewane są o zapoczątkowywanie miażdżycy. Poziom tego białka spadł o ponad 35% u tych badanych kobiet z nadwagą, które schudły o 11 kg w ciągu 14 miesięcy.

Nie wyjaśnia to jednak wszystkich aspektów procesu miażdżycy, ale póki co warto zrobić wszystko aby ograniczać reakcje zapalne w organizmie. Najlepiej więc zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.